Az általában megbízhatatlan National Enquirer azt állítja, birtokukban van John Travolta rendőrségi vallomásának jegyzőkönyve, melyben a színész kijelenti: fia, Jett autista volt. Bár a 2009. januárjában, epilepsziás roham következtében elhunyt fiú tünetei nyilvánvalóak voltak, a színész és neje - a szcientológia legismertebb reklámarcaiként - mindig egy Kawasaki-szindróma nevű betegséget okoltak fiuk állapotáért, ami szoros összefüggésben állhat azzal, hogy vallásuk elutasítja a pszichés betegségek létezését, mint amilyen például az autizmus is.
A lap állítása szerint a bahamai hatóságoktól jutott hozzá Travolta februári kihallgatási jegyzőkönyvéhez, melyben a színész ezt a vallomást teszi: „2008. december 29-én érkeztünk a Nagy Bahama-szigetre feleségemmel, Kelly Prestonnal, fiammal, Jett Travoltával, lányommal, Ella Travoltával, valamint Eli Wheaton, Jeff Kathrein és mások társaságában. A szigeten Old Bahama City-beli házunkban laktunk. Fiam, Jett gyakran szenvedett rohamoktól, és autista volt”.
A hírértéket mindebben nem a fiú autizmusa jelentheti, hisz ez többé-kevésbé nyilvánvaló volt, hanem az, ha Travolta most valóban elismerte ezt. A pár korábban ugyanis mindig dühödten tagadta, hogy fiuk különös viselkedését ez a betegség okozná: azt állították, Jett Kawasaki-szindrómában szenved, ami többnyire 5 év alatti gyerekeken jelentkezik, tünetei egy erősebb megfázásra emlékeztetnek, a nyirokcsomók és az ujjak, valamint a száj és a nyelv erős duzzanatával jár, és bár kiváltó okát nem ismerik, egyszerű gyógyszeres kezeléssel gyorsan és száz százalékosan gyógyítható. Szakértői vélemények szerint egy kezeletlenül maradt Kawasaki-szindrómából lehetséges szövődményként szív- és érrendszeri károsodás valóban visszamaradhat, de ez nem lehet felelős Jett Travolta különös viselkedéséért, és főleg nem szokott epilepsziás rohamokat okozni – melyekben a fiú négyéves kora óta szenvedett -, az autizmusnak ellenben az epilepsziás rohamok gyakori kísérőtünetei.
Mint azt a halottkémi vizsgálat később megállapította, Jett halálát roham okozta, pontosabban az, hogy a súlyos és hosszan tartó epilepsziás rohamok nagyon megterhelőek a szervezet számára, előfordulhat, hogy a szívműködés és/vagy a légzés is leállhat. Jett Travoltának az akkori beszámolók szerint megtalálásakor még gyengén tapintható volt a pulzusa, ápolója és apja több mint húsz percig próbálta is újraéleszteni szívmasszázzsal és mesterséges lélegeztetéssel, a kórházba szállítás után két órával azonban halottnak nyilvánították.
Fiuk halála után sokan vádolták Travoltáékat azzal, hogy közvetve hozzájárultak az eseményekhez, amikor vallásuk miatt nem voltak hajlandó gyógyszeres kezelést biztosítani a fiúnak. A vádakra reagálva a család a fiú halála után pár nappal elismerte, hogy a fiú az őt kisgyermekkora óta gyötrő, súlyos rohamaira évekig szedte a Depakote nevű gyógyszert, "de ezt egy idő múlva abbahagytuk, mert már nem hatott” – nyilatkozta Travolta.
Depakote
A Depakote a pszichiátriában használatos gyógyszer, amit mániás depresszió és skizofrénia tüneti kezelésére, valamint epilepsziás rohamok enyhítésére írnak fel. Súlyos mellékhatásai lehetnek: szedése elhízáshoz, aluszékonysághoz vezethet, de májkárosodást, belső vérzéseket, hallucinációkat is okozhat, azaz maximálisan megfelel a szcientológiai egyház tiltó határozatai alá eső, tudatállapotot befolyásoló gyógyszerek leírásának.
A szcientológia minden tudatállapotot befolyásoló kezelést elutasít, tanításaik szerint a pszichiátria humbug, a pszichés problémák pedig nem betegségek, hanem jellemgyengeségek, amiket nem gyógyszerekkel, hanem az ő speciális, jó pénzért árult tanfolyamaikkal lehet kezelni. Egy 2003-as, People-nek adott interjúban Preston el is mondta, fiuk a szekta "detoxikáló" programjában vesz részt, melyet a szekta-alapító scifi-író, L. Ron Hubbard tanításai alapján végeznek.
Az ügy kapcsán szintén támadott Szcientológiai Egyház pár nappal Travoltáék nyilatkozata után maga is reagált a vádakra: „Természetesen senki nem tiltja az egyház tagjainak, hogy ha testi panaszaik vannak, arra gyógyszeres kezelést vegyenek igénybe” - közölte Tommy David, a Los Angeles-i Szcientológiai Egyház szóvivője. Az óvatosan megfogalmazott közlemény azonban épp a konkrétumot, vagyis a pszichés betegségeket és a tudatállapotot befolyásoló gyógyszerek alkalmazását nem érinti.