"Lenne egy üzleti elgondolásom. Szeretnék a környéken egy századelőt idéző cukrászdát nyitni, ahol tradicionális receptek alapján készülnének a sütemények. Kati vagyok, téhával írom a keresztnevem" - adta át névjegykártyáját egy bézs nadrágkosztümös, lazacszínűre maszkírozott nő a mondatánál is irritálóbb hanghordozással, majd belekarolva beszélgetőpartnerébe, és befelé indultak a Gozsdu udvarban. Az Unesco világörökségi listáján szereplő udvar bejárata előtt biztonsági őrök, fáklyák, és túlnyomórészt fekete zakós üzletemberek álltak azt ünnepelve, hogy az udvart a külföldi befektetőkből álló Autóker Holding befektetői felújítják.
Giccs és Gozsdu-történet
|
A 4800 négyzetméteres udvarláncot egyébként hét épület és hat udvar alkotja, amelyet 1900-ban terveztetett Gozsdu Manó (a román származású Emanuil Gojdu), akinek egyik legfontosabb célja volt a magyarországi román kultúra támogatása. A Király és a Dob utcát összekötő komplexumban valaha üzletek létesültek, majd az ötvenes években államosították. A rendszerváltás után sokan láttak lehetőségeket az időközben kísértetiessé váló passzázsban. Két éve Magyarország és Románia megállapodott arról, hogy a két állam itt hozza létre az Európai Intézetet. Idén tavasszal mégis az Autóker kezdi meg az átépítést nyolcmilliárd forintból.
Lazac, boa és Szalontai Szilvia
Egyelőre nem világos, hogyan, ezért a színpad és az ételek környékén lecsapunk egy originál városvédőre. "Az értékek átmentése lenne a lényeg" - válaszolta Ráday Mihály művészettörténész, miközben társasága a görög salátát indult átmenteni. "Nem tartom jó ötletnek, amikor egy régi épületet felújítása után a XXI. század stílusának nyomait is fel lehet fedezni. Remélem, a felújítás után a komplexum hasonló lesz, mint amilyen eredeti állapotában volt " - folytatta Ráday az omladozó boltíveket figyelve, majd a kerület udvaraiban található kocsmákról kezdtünk beszélgetni, amíg a Cotton Club Singers el nem kezdte volna a koncertet. Ekkor az a különös dolog történt, hogy a vendégek falkákban indultak a színpad melletti vacsoraasztal felé, és a tányérjukat bravúrosan felpúpozták lazacos salátával és fekete olívabogyókkal. "Ez jót tesz a bőrnek" - magyarázta egy boás nő a bogyókra utalva, mialatt az énekesek egy Frank Sinatra-dalba kezdtek. A pódium környékén egyre nagyobb torlódás alakult ki. A vendégek közt araszolt Szalontai Szilvia, aki fekete zakós és hajú barátjával együtt a blackjack-asztal felé igyekezett.
"Gyönyörű ez a kerület, de én a tizenharmadikat jobban szeretem, mert ott élek egy ideje. A sokoldalúsága miatt szép. Hangulatosak az épületek, nagyok a terek, és rengeteg a park" - mondta az énekesnő, aki ezen kívül Liszt Ferenc-tér rajongónak vallotta magát, majd továbbindult. Elhaladt egy kis helyiség mellett, amely valaha üzlet lehetett, de ezúttal a süteményrészleg. Mögötte egy férfi kis híján beleszaladt az ajtóhoz állított fáklyába, de végül sértetlen maradt a húszas évek bohózatait idéző kockás zakója.
Hippolyt, Gianni és a vár
|
"Számomra pedig a Kosztolányi Dezső tér környéke meghatározó" - csatlakozott a szőke Szűcs Gabi, miközben a beszélgetésünket ad hoc hallgató huszonéves barkós menedzser hozzátette, ami őt illeti, a Keleti Pályaudvar a kedvenc helye. "Taxisok verekednek, gagyiboltosok ölik egymást, arabok csencselnek, nincs is izgalmasabb környék. Miért nem arról írsz inkább? - kérdezte gúnyosan. Az itteni társaságnál kétségkívül izgalmasabb, de mégsem vágytunk arra a terepre. "Világörökségi területté nyilvánítanám a nyolcadik kerület bombanyomos házfalait" - szólt közbe egy ismerőse, de nem voltunk igazán büszkék arra, hogy sikerült vitát kezdeményezni a lokálpatrióták közt. Annál inkább az illuminált üzletasszonyokra, akik viccből korabeli jelmezbe öltöztek, ám mégsem öntötték le ruhájukat vörösborral.