Angelina Jolie már háromnál tart, Madonna még csak egynél, Jessica Simpson és Mariah Carey pedig egyelőre még csak tervezgeti, honnan szerezzen be olyan egzotikus nyomorultgyereket, ami jól megy a ruhatárához. Ha azonban komolyan gondolják, szívesen ajánlunk pár olyan országot, ahol igazán nagy szívás élni.

Angelina Jolie legújabb gyerekét Vietnamból szerezte be, de már most újabbra áhítozik: ezúttal Csádból tervez kimenteni egy helyes kis barna bébit, ami jól kiegyensúlyozza majd Szivárvány-családja egyelőre ázsiai túlsúlyát. Madonna lelkes és profi divatkövetőként azonnal ráharapott a trendszagú jelenségre és Malawiból vett magának egzotikusgyereket, az ő példájukon felbuzdulva pedig már Jessica Simpson, sőt újabban Mariah Carey is tündibündi nyomorgó babák örökbefogadását tervezgeti lelkesen a sajtónak.

A jó választás a siker kulcsa

A színesbőrű nyomorultgyerek-biznisz legfőbb médiaértéke a jótékonykodás jófejség-faktora: megmenteni egy ártatlan kisgyereket a biztos nyomortól. ENSZ-jószolgálati nagykövetként Angelina Jolie szinte bennfentesnek mondható információkkal rendelkezik azokról az e célra különösen alkalmas, hátrányos helyzetű országokról, ahová születni mindenképp szopás. Első gyerekét, Maddoxot Kambodzsából, második kislányát, Zaharát Etiópiából fogadta örökbe. Nemrég Vietnamból adoptált egy kisfiút, Paxot - akit állítólag profi bűnözők terveznek elrabolni -, legújabb célpontja pedig Csád, ahol szintén jó eséllyel válogathat a nyomorgó gyermekek közt.

Kattintson örökbefogadós celebekért!

Jolie-hoz hasonlóan az utóbbi hónapokban Madonna is szert tett egy harmadik világbeli gyermekre: ő a szintén nem gazdasági és emberi jogi szuperteljesítményéről híres Malawiból fogadott örökbe egy kisfút. Az ország imázsával szépen egybevág, hogy az akciót állítólag teljesen törvénytelenül, ám busás összegért sikerült nyélbe ütni. De ez is csak azt mutatja, milyen klasszul választott a pop-nagyasszony, hisz a virágzó korrupció mindig ékesen bizonyítja az ország szegénységét.

Bevásárlólista celebeknek

Madonna saját példája alapján így arra buzdítja a fejlett országok lakóit, hogy a jogi nehézségek ellenére minél többen minél több gyermeket fogadjanak örökbe Afrikából. Jessica Simpson - aki újabban barna, de ettől még nem okosabb -, és az eddig sem szellemi óriásként ismert Mariah Carey pedig lelkesen bizonygatják, hogy ők is rajta vannak az ügyön, hisz nagyon nagyra becsülik kolléganőik példamutatását. Míg Madonnáról és Jolie-ról el tudjuk képzelni, hogy kellő körültekintéssel képesek kiválasztani a megfelelően nyomorult országot, Simpson és Carey számára talán jól jöhet egy kis útmutató.

Svájccal vagy a skandináv országokkal például ne próbálkozzanak. Lehet, hogy az ott élők kicsit unalmasak, vagy az éghajlat olyan, hogy az év nagy részében hamar sötétedik, de ezekbe az országokba születni a magas életszínvonal és a biztos szociális háló okán nem jelent akkora szívást egy gyereknek, mint például az afrikai országok többségébe. A gyerekvadászat úticéljához pedig útikönyv helyett érdemes inkább az ENSZ Fejlesztési Alap által összeállított éves jelentésben, a Human Development Indexben kinézni a legmegfelelőbb célpontot. Ezek pedig a legnyomorultabb országok.

Az ENSZ Fejlettségi Index megmondja a tutit

Az ENSZ Fejlettségi Index alapján állapítják meg ugyanis, melyek a világ leginkább és legkevésbé élhető országai. A lista összeállításánál az átlagos várható élettartamot, az oktatás színvonalát és a várható tényleges jövedelmet veszik figyelembe: ezek alapján pedig manapság embernek - és persze gyereknek - lenni Nyugat-Afrikában, Nigerben, Sierra Leonében, Maliban, Burkina-Fasoban, és Bissau-Guineában és Etiópiában a legrosszabb. Ez alapján íme, néhány ajánlat, külön kiemelve, miért képviselhet különleges médiaértéket minden celeb számára, ha az adott országból választanak.

Nézze meg a választékot!

Niger

Az ENSZ 2006-os jelentése szerint ebben nyugat-afrikai az országban a legrosszabb az élet. Az egykori francia kolónián a lakosság kétharmada a szegénységi küszöb alatt él, az átlagos várható élettartam mindössze 45 év. Nigerben még mindig 40 ezerre becsülik a rabszolgák számát, az utóbbi két évben pedig soha nem látott aszály és éhínség pusztított. Egy nigeri örökbefogadott előnyös választás, hisz szívszaggató képekkel illusztrálva lehetne elmesélni a lapoknak, ahogy éppcsak sikerült megmenteni őt az éhínségtől és a rabszolgaságtól.

Mali

Habár az elnök 2006-ban szegénység elleni programot hirdetett, a nyugat-afrikai Mali a világ egyik legszegényebb országa: területének 65 százaléka sivatag, 2005-ben pedig a lakosság 10%-át éhhalál fenyegette. Ezek a számok elég meggyőzőek, és az éhínség okán a nyomorgási faktor is kellően impozáns, így bármilyen celebről előnyös fotók készülhetnek, amint épp megmenti a kis pókhasú bennszülötteket - azt meg úgyis alig tudja valaki, hogy az a méretes pókhas nem attól van, hogy a kölök túlságosan teleette magát, hanem mert éhezik és az egyoldalú táplálkozástól puffadt. Az ország mellett szól még a neve: hangzásban hasonlít a Madonna által már sikeresen brandesített "Malawi" szóra, csak még rövidebb, így könnyű megjegyezni - ha meg mégse, és összekeverik, az se fog feltűnni senkinek.

Etiópia

A nyolcvanas évek óta bejáratott és jól ismert név, a nyomorultságra és egzotikumra egyaránt garancia. Emiatt kicsit talán túl magas labda is, de kezdőknek megteszi. Előnye, hogy ez az egyetlen ország, ahol a törvényi háttér is tiszta az örökbefogadáshoz - legalábbis Madonna szerint -, és hogy Jolie is bevezette a köztudatba, mikor innen választotta kislányát, Zaharát. Az országban elhúzódó polgárháború és folyamatos éhínség miatt Etiópia az ENSZ listáján a nyolcadik helyen áll. Az élelmiszerhiányt megoldandó az ország 2003-ban 2 millió munkást telepített át a hegyvidékről a termékenyebb talajjal rendelkező nyugati országrészbe, de még ennek is katasztrofális eredménye lett. A jelek szerint tehát az ország lúzerségi faktora is akkora, hogy ha valaki komolyan gondolja a gyerekmentést, innen érdemes.

Sierra Leone

Az évtizedig polgárháború által sújtott nyugat-afrikai országból gyereket menteni igazán vagány választás, jól megérdemelt diadalmenet volna. Itt ugyanis az Afrikában szinte sztenderdnek tekinthető nyomorgás mellett már egész kicsi gyerekekkel is könnyen előfordulhat, hogy elrabolják és kemény agymosással-kiképzéssel katonává nevelik őket. Persze mindez nem legális, de az országban szinte történelmi tradíciónak tekinthető: már a Libéria által is támogatott RUF gerillahadseregében is harcoltak ilyen gyerekek, és a helyzet ma sem jobb. Sierra Leonét, a szegénység és az alacsony életszínvonal miatt a világ egyik legfejletlenebb országának tartják, kölyökterroristaként karriert csinálni pedig már magában sem jelent hosszú és tartalmas életet. Tuti címlapsztori, talán még egy dokumentumfilm is kijön belőle!

Csakhogy

Persze ki tudja, mi volna az igazi megoldás? A megfelelő döntéshez ugyanis érdemes figyelembe venni azt is, hogy egy UNICEF-tanulmány szerint a fejlett országok közül az USA-ban és Nagy Britanniában a legrosszabb gyereknek lenni. Talán az volna a legjobb, ha Carey, Simpson és a hozzájuk hasonló trendvadászok nem hoznák azt a gyereket sehova. Maradjanak inkább ők is ott a kiválasztott országban. Természetesen csakis a gyerekek érdekében.