Örök vitát képez a vegánok és a húsfogyasztók között, hogy mely étrend a legideálisabb a testünk egészségének megőrzése, illetve annak építése céljából. Vegán sportolók számtalanszor megmutatták már, milyen irigylésre méltó izmokat képesek építeni, ám olyan példák is akadtak, hogy a hús hosszú távú kerülése hiánybetegségekhez vezetett. Nemrég egy egypetéjű ikerpár úgy döntött, kísérletet tesz a helyzet tisztázására.

Nem mindennapi kísérletet végzett el egy egypetéjű ikerpár. Lévén, hogy genetikailag egyeznek,  úgy döntöttek, megnézik, mit érnek el a testükkel akkor, ha egyikőjük vegán, másikójuk pedig húsdiétát folytat. A brit Hugo és Ross Turner 12 hétig végezte a kísérletet, előbbi kizárólag növényi alapú, utóbbi pedig húsevő étrendet követett. Tejtermékeket és halféléket is csak Ross fogyaszthatott.

A fivérek – habár más ételekkel –, de ugyanannyi kalóriát vittek be a szervezetükbe mindennap, valamint az addigi edzéstervüket változtatás nélkül követték.

A folyamatot a BBC végig dokumentálta, a testvérek pedig folyamatosan megosztották pozitív, illetve negatív tapasztalataikat. Hugo először arról vallott, hogy kezdetben nagyon megviselte a testét a váltás, hamarosan azonban elkezdett alkalmazkodni a vegán étrendhez.

„Az első pár hétben nagyon kívántam a húst, a tejtermékeket és a sajtot. Imádom a sajtot! Ezúttal azonban gyümölcsöt, dióféléket és olyan alternatívákat kellett ennem, amelyekben nem volt tejtermék. Ez azt jelentette, hogy sokkal több egészséges ételt fogyasztottam, aminek következtében a cukorszintem sokkal jobban telítődött a nap folyamán. Úgy éreztem, több energiám van” – fogalmazott Hugo Turner.

Vele szemben a testvére úgy nyilatkozott, hogy általánosságban nagyon energikusnak érezte magát, ugyanakkor a három hónap alatt rengeteg hullámvölgyet megélt, ami eléggé megnehezítette számára az edzést.

Hugónak ugyan végig sikerült fenntartania az energiaszintjét, a bélflórájának sokfélesége ugyanakkor „súlyosan” csökkent, miközben a testvéréé változatlan maradt. Ennél fogva a húsevő diétát követő Ross kevésbé volt hajlamos betegségeket összeszedni, ellenben jóval több feldolgozott élelmiszert fogyasztott.

A 12 hetes kísérlet végén a páros azt mondta, hogy „nem volt számottevő különbség, ha volt egyáltalán” az egészségükben. Hugo ugyanakkor tapasztalt néhány kisebb javulást: alacsonyabb lett a koleszterinszintje, leadott néhány kilót, és növelte a kettes típusú cukorbetegséggel szembeni ellenállóképességét.

A diéta kezdetén Hugo 83,9 kilót nyomott, és 13 százalékos testzsírral rendelkezett. A kísérlet végére 82,1 kilóra fogyott, a testzsírszázaléka pedig 12 százalékra esett vissza.

Rossnak szintén 13 százalékos volt a testzsírja az elején, ami végül ugyan 15 százalékra nőtt, de 4,5 kiló izmot is magára szedett. A kísérletet 85,7 kilóval zárta.

(LADBible)

(Borítókép: Hugo Turner. Fotó: YouTube)