A nyárból ősz, a modellekből színésznők, a celebritásokból pedig regényírók lesznek. Pamela Andersont sem kerülhette el a világ körforgása: Star címmel könyvet írt. A Velvet borítókritikája.

1994-ben a kezembe akadt egy csomagküldő lemezbolt katalógusa, amiben egy centért adtak 8 CD-t, amennyiben a következő három évben vásárolok hatot teljes áron. A katalógus Madonna szuggesztív borítójú "Bedtime Stories"-át kínálta prominens helyen. Bár Madonna zenéjét nem ismertem, eljátszottam a gondolattal, hogy a lemezt megvásárolom és a Sports Illustrated fürdőruha-különkiadása mellé teszem lapoznivalónak.

A múlt héten, pár nappal a videót is lejátszó iPod leleplezése után jelentette be a pornóipar, hogy fel fogja pörgetni az úgynevezett point-of-view filmek gyártását, ahol az akció a néző perspektívájából játszódik (hasonlóan az FPS videójátákokhoz: Doom, Quake). A népszerű alternatív szexoldal, a SuicideGirls már publikált is néhány rövidfilmet az iPod 320x240-es felbontásában. De nem is kell megvárni az egyébként villámgyorsan reagáló ipart: Mark Pilgrim rövid útmutatóját követve ingyen és pofonegyszerűen konvertálhatjuk teljes videógyűjteményünket az iPod képernyőjére.

Szóval van verseny. Nem is emlékszem mikor láttam utoljára Sports Illlustrated fürdőruha-különszámot például. Egy Madonna lemezborító pedig ma már egyszerűen esélytelen, főleg hogy mostanában stencilezett hazafias képekkel dolgozik.

Pamela Anderson "Star" (csillag) című könyvének borítótervezője ennek ellenére még lát fantáziát 1994 hormonokban lubickoló tinédzsereiben. A címlapon - és most a metrón utazó olvasókat nem fogja nagy meglepetés érni - a ma már 38 éves Pamela látható szétkokózott-parti-után-valami-gangszta-a-földhöz-csapta pózban, meztelenül. Testének provokatívabb régióit stratégiailag elhelyezett csillagok (utalás!) takarják.

Ha ez a könyv tényleg 1994-ben jelent volna meg, egy akkor még friss és hetente C J Parkerként a hullámsávban szaladó Pammel a borítón, elsöprő tinédzser-klasszikus lehetett volna. A borító belső oldala ugyanis a legtöbb keményfedelű könyvvel ellentétben nem fehér: a címlapkép található rajta, a közerkölcsöt óvó csillagok nélkül! Nézzék csak:

1994-ben a legnépszerűbb srác lehettem volna az osztályban, ha egy ehhez hasonló könyvem van. Pamela Andersonhoz esetleg Yashmine Bleeth és Donna D'Errico is csatlakozhatott volna, miért is ne.

1994 már elmúlt. Kanada centenáriumának első gyermeke ma már nem az, akinek a melleit mesmerizálva bámultuk 1994-ben. Ráadásul kellemetlen részletek bukkannak elő, ha közelebb hajolunk a borító belső oldalához: valaki csúnyán és nehézkesen használta a Photoshopot, és csak homályos rózsaszín rasztermaszatok láthatók ott, ahol már legalább egy nagyajakra számítanánk. Szerintem a mellbimbók is utólag kerültek fel, radírgumiszerűek, de ebben nem vagyok biztos.

Zseniális ötlet lett volna. 1994-ben. Vegyenek inkább egy iPodot.

A könyv egyébként egy Star nevű lányról szól és önéletrajzi ihletésű.

Pamela Anderson: Star
Ulpius-ház Könyvkiadó, Budapest, 2005
2980 Ft
Magyarra fordította: Nagy Zsolt
ISBN 963 7253 39 4