A verebek elköltöznek vagy kihalnak a francia fővárosból. Az ok a kipuffogók, az építészet, vagy a pesti pókok. Vagy csak az, hogy jön a hideg.

Újabb faj: a házi veréb iratkozott fel a Párizsból eltűnőben lévő madarak listájára. A francia főváros faunájával foglalkozó tudósok azt tapasztalják, hogy a Passer domesticusból, amely egykor - különösen a külső negyedeket tekintve - szinte jelképe volt Párizsnak, az utóbbi években egyre kevesebb van.

Gyilkos kipuffogók, gyilkos építészek

Az ornitológusok körében javában tart a vita ennek fő okáról: egyesek a kipufogó gázok összetételének változását, mások a háttérsugárzást, a magas frekvenciájú sugártevékenységet, ismét mások a városi építészet megváltozását említik.

Szakértők szerint az új épületek, valamint a teljes körű felújításra kerülő régi házak egyre kevésbé kedveznek a verebeknek, mert eltűnnek azok a tetők alatti rések, hézagok, ahol korábban fészkelhettek. Az új épületek pedig, amelyeknél szorosan illeszkednek egymáshoz a beton-, a fém- és az üvegfelületek, végképp "lakhatatlanok" a számukra.

Az egyik leggyakrabban említett feltételezett ok az, hogy a kitartó és egyre hatékonyabb vegyszeres irtás következtében eltűnnek a verebek fő táplálékát képező rovarok.

Gyűrűznek, megfigyelnek

A dolog már odáig fajult, hogy a párizsi természettörténeti múzeum munkatársai is elkezdtek foglalkozni a kérdéssel. A múzeum tíz ornitológiai állomásának szakemberei - részben a fővárosban, részben annak közvetlen környékén - nagyszabású gyűrűzési akcióba léptek, amelynek segítségével igyekeznek majd figyelni a verebek élőhely-változtatását. Párizs jelenlegi verébállományát 150 ezer egyedre becsülik.

A jelenség egyébként nem francia "specialitás", így van ez Európa csaknem minden nagyvárosában. Londonban például az elmúlt 15 év alatt 95 százalékkal csökkent a házi verebek száma. Ennek ellenére nem ismerünk összefüggést a kihalóban levő verebek és a hazánkban garázdálkodó pókok között, bár egyes állítások szerint kettőnek lehet köze egymáshoz.