Anettka úgy véli: csak a csúnya nőket nem kerülgetik a férfiak, Soma ifjú férfikollégáival flörtöl, míg Csősz Boglárka szerint modellkörökben komoly problémát jelent a férfiak erőszakos közeledése. Polgár Krisztina, az Adria szépe ilyen esetben a rendőrséghez fordulna, ám nem tudja: a hatályos törvények nem büntetik a munkahelyi zaklatást.
A főnök kedélyeskedve rácsap a titkárnő fenekére, a modellválogatások résztvevői félreérthetetlen ajánlatokat kapnak, a csinos új kolléganőt falhoz szorítják a folyosón - a munkahelyi zaklatás klasszikus alaphelyzetei régóta változatlanok. A problémát az esélyegyenlőségi törvény sem oldotta meg, hiszen nem szankcionálja a szexuális zaklatást: a legutolsó botrány helyszíne ráadásul éppen az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal, ahol egy női alkalmazott azzal vádolja az igazgatóhelyettest, hogy fogdosta.

A férfiak által dominált közvélemény gyakran a nőt teszi felelőssé a hasonló ügyekért; a Velvet arra volt kíváncsi, hogyan vélekednek a nők erről a kérdésről. A szókimondásáról híres Soma, a modell-színésznő Csősz Boglárka, az Adria szépe Polgár Krisztina és a médiajelenség Anettka véleményét kérdeztük meg az ügyben. Az eredmény több mint tanulságos.

A férfi magával ragad

Csősz Boglárka
Csősz Boglárka modell, az Apám beájulna sztárja szerint az ő szakmájában különösen kiemelkedő probléma a szexuális zaklatás. A lányok ugyanis nagyon fiatalon, sokszor egyedül csöppennek a modellkedésbe, és náluk jóval idősebb férfiakkal találkoznak. "A nők sokszor észre sem veszik, hol a határ, és észrevétlenül csapdába kerülnek, hiszen a férfi egy pillanat alatta magával ragadja a nőt" - vélekedett a modell. De nemcsak a modellszakmában okoz ez gondot, hanem a patriarchális társadalmakban is: "Igazából ez volt az egyik oka annak, hogy eljöttem Erdélyből" - osztja meg indokait a Velvettel "mert ott még fokozottabban érezhető ez a probléma. Ott még nagyon sok nőt eltartanak, és a férfi akkor úgy érzi, felette áll a nőnek."

A modell nem félti magát: úgy gondolja, annak ellenére, hogy ő rendkívül barátkozós jellem, azonnal le tudja állítani a férfiakat, ha arra van szükség. A probléma gyökere a színésznő szerint részben ott keresendő, hogy a nők nem hiszik el magukról, hogy értékesek. Véleménye szerint a nők képzésében rejlik a megoldás, egy tanult, magabiztosabb nő ugyanis jobban vissza tudja utasítani a férfiak erőszakos közeledését. Csősz Boglárka szerint Magyarországon már létezik egy emancipált női réteg, és nem annyira rossz a helyzet, mint tőlünk keletebbre.

Akinek hajlama van

Polgár Krisztina
Polgár Krisztina szépségkirálynő nem látja ennyire borúsnak a helyzetet. Mint elmondta, neki a modellszakmában még soha, semmilyen negatív tapasztalata nem volt. A 18 éves törökszentmiklósi lány szerint csak azokat a nőket zaklatják, akiken látszik, hogy lehet, az erősebb egyéniségek szerinte nincsenek ennek kitéve. Persze a férfiakra hatással vannak a női bájak: "Udvarlások vannak, de konkrét zaklatásról én nem tudok" - fogalmaz az Adria szépe, bár elismeri, ha valamelyik versenytársát szexuális zaklatás érte volna, valószínűleg ő nem szerez róla tudomást. Polgár Krisztina szerint a közeledés alapja egyértelműen a nő viselkedése. Ha pedig valakit az akarata ellenére mégis molesztálnak, mindig van kihez fordulni, ő például azonnal felkeresné a rendőrséget.

Soma is zaklat

"A szexuális zaklatásnak férfi és női aspektusa is van. Én például magam is "munkahelyi zaklató" vagyok, de persze csak játékosan nyomom. A Radio Caféban sok helyes fiatal férfikollégámat szoktam meg-megsimogatni, de ez elsősorban vicces évődés, nem valódi szexuális ajánlat. Szerintem ez a könnyed kis flört kell is a munkahelyekre, jót tesz a hangulatnak" - nyilatkozta a Velvetnek Spitzer Györgyi Soma, hozzátéve, hogy amikor viszont ez nem szeretetből, viccből, barátilag, hanem hatalmi helyzetet kihasználva történik, azt nagyon durva dolognak tartja.

A jazzénekesnő is elmerengett a zaklatás kivizsgálhatóságán, hiszen szerinte sokszor előfordulhat az is, hogy a nő az, aki kacérkodik, "esélymorzsákat szór" a férfi elé. Ezért gondolja úgy, hogy a hölgynek önvizsgálatot kell tartania, mielőtt feljelentést tesz: "Az elindított energiaimpulzusok előbb-utóbb visszaérnek: aki zaklatás áldozata lett, azon is el kell gondolkozzon, mi volt az, ami ezt bevonzotta." - véli Soma. Szerinte a hölgy bizonyosodjon meg arról, hogy nem ő volt kacér, illetve hogy a zaklatásnak vélt megjegyzés nem csak ügyetlen bókolási kísérlet volt a másik fél részéről. "Ami ugyanis ezeket a zaklatástól megkülönbözteti, az az erőszak. A zaklatásban erőszak van, és bármilyen erőszak durva dolog, amit nem lehet szó nélkül hagyni." - mondta Soma, aki ugyanakkor azt is fontosnak tartja, hogy felesleges túlérzékenységgel ne vegyük el a férfiak bátorságát az udvarlástól.

Soma szerint a mai férfiak ijedtebbek, a nőkből pedig felszínre tör az évezredes sértettség. "Nagyon mélyről jöttünk fel, még a 19. században is úgy tekintették, hogy a nőkben nincs lélek" - vázolja a történelmi hátteret az énekesnő. "Azóta a nők öntudatra ébredtek: GI Jane-ek és Xénák rúgják le a pasik tökét, ha valami nem tetszik nekik, akkor menstruálunk, amikor akarunk - csoda, hogy az addig uralkodó hímek megijednek ettől?"

A nő akarja?

Anettka
Anettka, a Budapest TV műsorvezetője radikális nézőpontot képvisel a kérdésben: szerinte csak a csúnya nőket nem kerülgetik a férfiak. "Milyen nő az, akit nem zaklatnak a munkahelyén?"- tette fel a költői kérdést. Véleménye szerint amelyik nőt nem zaklatják, annak el kellene gondolkodnia, mi lehet a baj. Ugyanakkor úgy véli, valójában az egészről maguk az áldozatok tehetnek: "A közvetlen környezetemben már többen panaszkodtak zaklatásra, amit nagyon sajnáltam, amíg rá nem jöttem, hogy maguk az áldozatok provokálták a dolgot" - nyilatkozta.

Az űrhajósnak készülő médiajelenség szerint a nőknek megvannak ahhoz az eszközeik, hogy elutasítsák a zaklatókat. Némileg önellentmondásba kerülve elárulta: éppen ezért neki még nem is volt része durva zaklatásban, majd kifejtette: szerinte "ha a nőnek tetszik a zaklató, akkor az már nem is zaklatás".

Ki a felelős?

Érdemes thát elgondolkodni azon, hogy az általunk megkérdezett hölgyek közül többen is úgy gondolták: a nők felelősek egy olyan helyzetért, amelyben valójában ők az áldozatok. Holott mondhatták volna azt is: minden pasi hülye! A nők tehát hajlanak az önvizsgálatra, ami talán a férfiak esetében sem volna hiábavaló.

Hiányos szabályozás
Mivel jogilag szinte lehetetlen védekezni a munkahelyi zaklatás ellen, a Nane (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület egy többlépcsős megoldórendszert szokott javasolni. Először is pontosan dokumentálni kell a zaklatás idejét és tényét, aztán ezeket az adatokat összegezve fel kell hívni a zaklatót, hogy hagyja abba, amit csinál. Wirth Judit, az egyesület munkatársa szerint nagyon fontos szövetségeseket szerezni a munkahelyen, akik segítenek az ügy felderítésében, ez azért is lehet különösen fontos, mert a zaklató általában nem csak egy embert zaklat, hanem ha egyszer bejön neki ez a viselkedési forma, más nőknél is próbálkozni fog.

Mint megtudtuk, a civil szervezet éppen azért kritizálta az esélyegyenlőségi törvényt, mert nem szabályozták benne a szexuális zaklatást. "Így a nők egyáltalán nem tudják a jogaikat érvényesíteni, tehát nem azért nem hallunk ilyen jellegű ügyeket Magyarországon, mert nincsenek, hanem azért, mert nincs rá megfelelő jogszabály" - mondta el kérdésünkre a Nane munkatársa.

Wirth Judit nem ért egyet azzal, hogy a nő kihívó viselkedése váltaná ki a zaklatást, hiszen aki csak udvarolni akar, egy erőteljesebb felszólításra abbahagyja, a zaklató viszont erőszakos. "Ez a szexuális zaklatás elbagatellizálása, amik egyébként annyira jellemző a nők elleni erőszak minden aspektusára" - mondja a civil szervezet munkatársa, aki leszögezi: szexuális zaklatás mindenkit érhet, nemcsak azt, aki kihívóan viselkedik, ez a zaklatótól függ, nem a zaklatottól. "Hiszen egy nő sem kezd el feltétlenül fogdosni egy férfit, ha az ágyékkötőben rohangál körülötte, és nem nyúlkál egyfolytában az ágyékkötő után" - fogalmazott a NaNe munkatársa.