Nagy-Britanniában július elsejei hatállyal csökkentették az óvszerek és egyéb fogamzásgátló eszközök áfáját, 17,5 százalékról 5 százalékra.

A kormány képviselői a döntés előtt gyógyszerészekkel és az egészségügy szexuális területével foglalkozó szakmai szervezetekkel egyeztetve döntöttek az áfacsökkentésről, ami az egyik módja lehet annak, hogy javítsák a brit lakosság szexuális egészségét és megelőzzék a szexuális úton terjedő fertőző betegségek térhódítását.

Három óvszer harminc pennyért

A kormánnyal kötött megállapodás értelmében a gyógyszerészek 30 penny körüli összegre csökkentik a három óvszert tartalmazó csomag árát, és folynak a tárgyalások arról, hogy az óvszerautomatákból is az eddiginél kevesebb pénz bedobásával lehessen hozzájutni a védőeszközhöz.

Caroline Flint egészségügyi miniszter szerint az áfacsökkenés következtében a biztonságos szex soha sem volt olcsóbb Nagy-Britanniában, mint ma. Szerinte a kormányzat mindent megtesz a szexuális egészség biztosítása érdekében, rekordnagyságú összeget költenek állami pénzből az ezzel kapcsolatos szolgáltatásokra és tájékoztatásra, de mindenkinek elsősoban a saját felelőssége vigyázni magára és másokra.

Az ijesztő chlamydia

2004-ben a brit kormány 300 millió fontos programot indított el, amelynek célja a szexuális egészséggel kapcsolatos szolgáltatások reformja volt. A pénzből 50 millió fontot a nemi úton terjedő betegségek terjedéséről és megelőzéséről szóló tájékoztató kampányra fordítottak, 40 millió fontot pedig arra költenek, hogy aki akar, fogamzásgátló eszközhöz juthasson. További terv, hogy mindenkit megvizsgálnak, chlamydiás-e. A chlamydia a leggyakoribb, szexuális úton terjedő betegség, kórokozója egy vírusszerűen viselkedő parazita. Világszerte 400 millió fertőzöttet tartanak nyilván és évente 90 millió új beteget regisztrálnak, csak Európában 3 milliót.