Az egyedülálló nők gyermekvállaláshoz való jogáért és a dajkaanyaság visszaállításáért fogott össze a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Lombikprogramban Résztvevőkért Alapítvány (LORA) és egy magánszemélyekből álló csoport, amely Újhelyi István gyermek- és ifjúsági kormánymegbízotthoz fordult, hogy "szüntesse meg a gyermekvállalás méltánytalan korlátait". Magyarországon jelenleg csak az igazolt párkapcsolatban élő meddő nők kaphatnak orvosi segítséget a gyermekvállaláshoz, de dajkaanya közreműködésének igénybevételét a törvény még számukra sem teszi lehetővé, petesejt-adományozásra pedig egymást ismerő személyek között nincs lehetőség.

Az egyedülálló nők helyzetét a civil szervezetek és az általuk képviselt magánszemélyek súlyosan diszkriminatívnak tartják. A civilek "jogegyenlőséget szeretnének", azt, hogy "az állam ne akadályozza" az érintett nőket tudatos gyermekvállalásukban. Újhelyi Istvánhoz azért fordultak, mert a TASZ korábban hiába kérte mind az egészségügyi, mind az igazságügyi, mind pedig az esélyegyenlőségi minisztertől, hogy tegye meg a szükséges lépéseket.

Az egyedülálló nők helyzete kapcsán a LORA azt fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, a családi állapot szerinti diszkriminációnak tartja ugyanis, hogy csak házas- ill. élettársak fordulhatnak orvoshoz meddőségi problémáikkal.