2000 óta folyamatosan nőtt az anyatejjel táplált csecsemők száma Komárom-Esztergom megyében, de az egyéves gyermekek valamivel több, mint 1 százalékánál elmaradást tapasztaltak a mozgáskészség terén - egyebek között ezt állapította meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának vizsgálata a védőnői tevékenység főbb területeinek áttekintése során.
Az MTI-hez eljuttatott összesítés szerint ebben az országrészben 2003-ban a 157 védőnő havonta átlagosan 3.200 olyan családot gondozott, amelyekben várandós anya vagy 16 évnél fiatalabb gyermek élt. A családok 4,5 százalékában találkoztak olyan mértékű rendszeres alkoholfogyasztással, amely a család életvitelét hátrányosan befolyásolta. A gyermekek fizikai és érzelmi elhanyagolását átlagosan 100 családból egynél észlelték. A gyermekbántalmazás 2000 óta a harmadára csökkent. Drogfogyasztást 3 családban tapasztaltak.

Kevesebb tápszer

Az elmúlt évben a védőnői körzetekben nyilvántartott 0-11 hónapos gyerekek 17, a 12-35 hónaposok, valamint a 3-5 évesek 15-15 százaléka, a 6-16 évesek tizede igényelt fokozott gondozást. Közülük egészségügyi problémája a 3 év alattiak 47 százalékának, a 3-5 évesek 45 százalékának, a 6-16 évesek csaknem felének volt.

Ami a kisgyermekek fejlődése, egészsége szempontjából igen fontos táplálkozást illeti, 2003-ban az első életévüket betöltött csaknem 3 ezer megfigyelt csecsemő közül a 3 hónapnál fiatalabbak kétharmadát kizárólag anyatejjel táplálták, további 3 százalék emellé teát és gyümölcsöt, minden 14. tápszert kapott, a többiek vegyes étkeztetésben részesültek. Kedvező, hogy 2000 óta folyamatosan emelkedett az anyatejjel tápláltak aránya, míg a tápszert kapóké csökkent. A csecsemők csaknem fele 6 hónapos kora után is kapott anyatejet. A begyűjtött anyatej mennyisége mintegy 1.200 literrel több volt tavaly, mint 2000-ben.

Nőtt a lemaradás

A megyében az elmúlt évben 8.600 1-5 éves gyermeket vizsgáltak meg a védőnők. Az egyéves gyermekek valamivel több, mint 1 százalékánál a mozgás, 0,5-0,5 százalékuknál az értelmi, valamint a beszédkészség terén tapasztaltak elmaradást. Az életkor előre haladtával elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy egyedül a mozgásfejlődés terén csökkent, a többiben emelkedett az érintett gyermekek aránya - olvasható a KSH Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága összesítésében.