Hazamenekülni szülés után

Olvasási idő kb. 8 perc
Előrebocsátom, hogy nem volt igazán időm utánanézni annak, hogy külföldön mi a gyakorlata az ambuláns szülésnek, úgyhogy inkább az itthoni feltételekről tudok írni, és leginkább a saját esetemről.

Az úgy volt, hogy amikor 2004-ben a fiam szültem, egy neves bababarát kórházban, már akkor is fontolgattam, hogy nem maradok bent huzamos ideig (nem szeretek ott lenni, minek is szépítsem, tudjátok, a csempe színe, meg ilyenek). Több dolog volt, ami miatt aztán másként döntöttem. Egyrészt a dokim nem támogatta.

Ő amúgy sem igen szerette az alternatívkodást, csak nekem akkor még nem volt szemem hozzá, hogy ezt lássam. Amikor beszéltünk a beavatkozásmentes szülésről, meg a gátvédelemről, mindig nagyon meggyőzően elmondta, hogy persze, mindent megpróbálnak, de ő azért úgy gondolja, hogy első szülésnél mégis kell vágni, nehogy aztán 40 év múlva jól előreessen a méhem (mivel másodszor nem volt gátmetszés, most aztán nem tudhatom, hogy majd előreesik, vagy nem). Azt is elmondta (igaz, nem közvetlenül nekem), hogy nem nagyon szereti azokat a nőket, akik túl sokat olvasnak a szülésről, meg túl tájékozottak. Na, valahol akkor kellett volna kifordulni a rendelőből, de mondom, ez nekem nem volt gyanús. Aztán ott volt a férjem („a zuram”), ugye, aki szerint mégiscsak a kórház a biztonságosabb. És végső érvként az orvos felhozta, hogy én ugyan hazamehetek, de ha aztán a gyerekkel lesz valami, már nem kerülhetünk vissza a „rooming in”-be, hanem engem felvisznek a nőgyógyászatra, a baba meg megy a csecsemőosztályra. Le voltam taglózva, bár meggyőzve nem.

Történt persze, hogy éjjel találtam szülni, minek következtében (?) volt aztán mindenféle gyorsítás, és természetesen gátmetszés- nem felszívódó varrattal. Innentől egyértelmű volt, hogy maradnom kell. A bent töltött 5 nap keserves volt. A kötelező fürdésen kívül a gyermekem kb. kétszer fél órát töltött a csecsemősöknél. Én így láttam jónak. De így megoldani a zuhanyzást, evést (szobában tilos), elég macerás. Nem is beszélve arról, hogy a kajáról „magadnak” kell gondoskodnod, ha a szülés utáni első napokban nem csülkös bablevesen és rakott káposztán akarsz élni. (Ezúton is szeretném megköszönni azt a bizonyos húslevest és sült csirkét.)

A fiam nem volt sírós, így akár aludhattam volna- csak a szobatársaim babái nem voltak ilyen csendesek, és a folyosón hallótávolságban kb. még húsz, igényeit sírással jelző újszülött lakott (ami egyébként oké, csak viszonylag kevéssé pihentető). Mindehhez jöttek a látogatók, kb. félóránként- mert hát még inkább a kórházban nézik meg a gyereket, mint otthon. És akkor a szoptatással még nem is volt gondom. Szóval miután, zombifáradtan, éhesen hazatámolyogtam, eldöntöttem, de nagyon, hogy ezt még egyszer nem.

Másodszor aztán sikerült olyan orvost találnom, aki nem csak beszél a természetes szülésről, hanem teszi is. Sokat beszélgettünk a gátvédelemről, a szép szülésről, bár az utolsó pillanatig nem mertem szóba hozni, hogy én bizony szeretnék a szülés után angolosan távozni. De a meggyőzést nem is az orvossal, hanem otthon kellett elkezdenem. A férjem már nem kellett nagyon gyúrnom, ő látta, milyen volt az a bizonyos 5 nap a kórházban. De az anyukám, a szűkebb- távolabbi családtagok, barátok, ismerősök, mind azzal jöttek, hogy ez veszélyes, mert mi van, ha történik valami.

Úgyhogy pontosan utána néztem, milyen feltételekkel jöhetek el (ebben nagy segítségemre volt a szülésznőm, és a védőnő). Először is kell hozzá egy sima, komplikációmentes szülés (lehetőleg gátvédelemmel), ami után mind a baba, mind én teljesen egészségesek vagyunk- ez annyira egyértelmű, hogy nem is magyarázom. Kellett hozzá a házi gyerekorvostól egy igazolás, hogy vállalja az újszülött korai gondozását (ez pusztán annyit jelent, hogy nem háromnaposan, hanem mondjuk egy naposan látja először a gyereket, de kétségtelen, hogy  az én gyerekorvosom is izgult). Kell egy papír (a gyerekorvostól vagy a védőnőtől), hogy biztosítani tudjuk, hogy a baba 6 hetes koráig megkapja a BCG oltást (ha annyira korán jön el az ember, hogy nem tudják beadni a kórházban).

Mi itt buktunk meg, mert a Pest megyei gyerekorvosok már nem adnak BCG-t, de a védőnőm elintézte, hogy a területi tüdőgondozóban (ahová akkor is mentünk volna, ha nem sikerül az első szúrás) megkapja a lányom az oltást. Úgy tudom, hogy Budapesten a gyerekorvosok tízes csomagban kapják az oltóanyagot, ezért összevárnak 10 babát, utána bontanak, de azért esélyes, hogy 6 hetes korig el lehet intézni az oltást. PKU szűrésre 5 naposan visszarendeltek. (Akkor kaptuk meg az anyakönyvi kivonatot, lakcímkártyát, stb.)

Egyetlen reális veszélyt láttam a korai hazaindulásban, a baba besárgulását. Ez volt az a dolog, ami „tudod, na, ami van a harmadik nap körül, és iszonyatosan veszélyes”, ahogy egy barátunk megfogalmazta. Mert ebben az esetben nem mehettünk volna már vissza a kórházba, csak a gyerekkórházba. De úgy gondoltam (20 hónap szoptatással a hátam mögött), hogy otthon a nyugiban, ahol senki nem zaklat minket, és tök jó az ellátás (ismét „a zuram”), megoldjuk. Nyilván ezen túl is van rizikó, de ebben már nagy különbséget nem láttam aközött, hogy egy vagy 3 naposan jövünk haza. (Lehet, hogy naiv voltam, nem tudom.)

És ha már a szoptatásnál tartunk, a legfontosabb és mindenekfelett álló érvem (nem is annyira másoknak fogalmaztam meg, mint inkább magamnak), az a 2,5 éves fiam volt, aki még sosem aludt el nélkülem, és sosem töltött távol tőlem 2-3-5 napot. Biztosan kibírta volna, miért ne, de úgy gondoltam, nincs erre semmi szükség (épp elég, ha innentől felborul az egész addigi élete).

Ennyi előkészület után vidáman mentünk szülni. Újra éjjel szültem, péntek hajnali háromra meglett a lányom, egészségesen, gátvédelemmel. A szülőágyon beavattam a dokit is abba, hogy én akkor szeretném még aznap hazavinni. Az orvos rám nézett, és azt mondta, részéről semmi akadálya. A kétórás megfigyelés után átballagtunk a szobába, ahol megpróbáltam pihenni, aludni esélytelen lett volna. Megszereztem a gyerekem, majd innentől kezdve, bárki betévedt a szobánkba, szóltam, hogy mi hazamegyünk ma. Erre mindenki bólogatott, hogy rendben. Egyedül a kórházi gyerekorvos támasztott kifogást („túl fiatal még ez a baba, hova rohangál vele, pihenjen egy kicsit itt nálunk”), de a csecsemős nővérek, az orvosom, a szülésznőm nyomására elengedett. Ha igazoljuk, hogy be tudjuk adatni a BCG oltást. Mert a kórházban csak hétfőn kaphatta volna meg, ami három teljes benntöltött napot jelentett volna. Na, ez nem sikerült, hétvége volt, nem tudtunk papírt szerezni, úgyhogy végül is saját felelősségre hoztuk ki a lányom a kórházból (apa, anya aláír egy nyilatkozatot).

Innentől aztán jön a happy end. Decemberben szültem, de tudjátok, milyen volt az idei tél, nem féltem arra a fél órára kivinni, amíg hazaértünk; és nem, nem volt nekem sem kényelmetlen a kocsiban ülni, pedig esküszöm, fapados autónk van… A lányomat 12 órás korában már itthon dajkáltam. A gyerekorvos másnap látta, a védőnő harmadnap, PKU-t a kórházban levették (itt volt egy kis gubanc, mert a születése napján is vettek tőle vért, és azt is beküldték vizsgálatra, hát persze, hogy nem lett jó az eredmény, én meg parázhattam Karácsonykor, hogy beteg-e a gyerek). Borzasztó stílusban, de nagyon hatékonyan szopott, a besárgulásnak nyoma sem volt. Utólag persze mindenki megdicsért, hogy nahát, milyen jó ötlet volt hazajönni. Én is nagyon boldog voltam, hogy a tények engem igazoltak.

Végül néhány praktikus információ: a PKU szűrést a gyerekorvos is meg tudja oldani (sőt, akár az anyuka is), tehát nem feltétlenül kell visszamenni, mi főleg a papírok miatt tettük.

A hazajövetelt csak akkor ajánlom, ha tényleg mindenki tökéletesen rendben van, és nem árt azért a szoptatást párszor megpróbálni a kórházban, nehogy otthon derüljön ki, hogy nem megy a táplálás. Így is sok múlik a kórház jóindulatán, mert a törvény (egészségügyi törvény 10.§.4 pontja) kimondja, hogy a beteg személyes szabadsága "sürgős szükség esetén" korlátozható, ha a beteg a saját, vagy mások testi épségét veszélyezteti. Ugyanez vonatkozik az intézmény elhagyásának jogára. (12.§) A törvény szerint a betegnek joga van az intézményt elhagyni, ha a beteg, vagy mások testi épségét ez nem veszélyezteti. Bármikor mondhatják tehát, hogy a saját vagy a gyereked testi épségét veszélyezteted, ezért nem mehetsz haza. De azt hiszem, komplikációmentes szülés után, egészséges baba és mama esetén azért nem reménytelen a próbálkozás.

Marcangoló
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Mindennapi
Veszélyes lehet, ha így hallgatsz zenét – ellophatják adataid, a legnagyobb gyártók eszközei is érintettek
Veszélyes lehet, ha így hallgatsz zenét – ellophatják adataid, a legnagyobb gyártók eszközei is érintettek

A zenehallgatásra használt eszközök közt vannak olyanok, amelyek megteremtik az adatlopás elméleti lehetőségét.

július 4., 16:00

  • Édes otthon
Több magyar településen is szünetelhet az ivóvízellátás: mutatjuk a listát
Több magyar településen is szünetelhet az ivóvízellátás: mutatjuk a listát

A megfelelő ivóvízellátás érdekében arra kérik a lakosságot ezeken hazai településeken, hogy ne locsoljanak és ne most töltsék fel a medencét.

július 4., 14:00

  • világom
Meglepő videó az igazi finn Mikulásról: nyáron ez is a munkája
Meglepő videó az igazi finn Mikulásról: nyáron ez is a munkája

Ha mindig is érdekelt, mit csinál nyáron az igazi Mikulás, ezt a videót nézd meg!

július 4., 15:10

  • világom
Újabb világjárvány jöhet egy politikai döntés miatt: a virológusok aggódnak
Újabb világjárvány jöhet egy politikai döntés miatt: a virológusok aggódnak

A virológusok szakértői véleményt tettek közzé, amelyben ellenzik a politikusok tervét.

július 4., 14:35

  • világom
Titokban gyárthatja ezután atomfegyvereit Irán, bármi megtörténhet
Titokban gyárthatja ezután atomfegyvereit Irán, bármi megtörténhet

Irán együttműködése a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel véget ért.

július 4., 12:40

  • életem
Undorító rovarok pusztítják a magyar termést, alig állítja meg őket valami
Undorító rovarok pusztítják a magyar termést, alig állítja meg őket valami

Szörnyű károkat okoznak a rovarok és lepkék is.

július 4., 17:30

  • világom
Száz évet vártak a strand megnyitására, de már az első nap után be kellett zárni
Száz évet vártak a strand megnyitására, de már az első nap után be kellett zárni

Bizonytalanná vált a víz minősége, ezért a megnyitó utáni napon be is zárták a fürdőhelyeket.

29 perce

  • életem
Életveszélyessé válhat az autód, ha a kánikulában nem figyelsz erre
Életveszélyessé válhat az autód, ha a kánikulában nem figyelsz erre

Szakértő figyelmeztet erre az autónkkal kapcsolatos, fontos teendőre a kánikula miatt.

július 4., 12:10

  • lájfhekk
Fel nem töltött fotóid is figyelné a Facebook: ezt kérdezi tőled
Fel nem töltött fotóid is figyelné a Facebook: ezt kérdezi tőled

Sokak tartják aggasztónak a Facebook új tesztjét, amely a még nem fel nem töltött fotóidhoz kérne hozzáférést.

július 4., 16:45

  • világom
Az űrből is látszik, mekkora a baj Magyarországon
Az űrből is látszik, mekkora a baj Magyarországon

A műholdak is látják az űrből, mekkora a baj.

július 4., 13:36

  • Mindennapi
Méregdrága lett egy kedvelt gyümölcs: kevesen engedhetik meg maguknak, pedig régen dúskáltunk benne
Méregdrága lett egy kedvelt gyümölcs: kevesen engedhetik meg maguknak, pedig régen dúskáltunk benne

Kedvelt gyümölcs, idén mégis sokaknak le kell mondania róla.

július 4., 06:30

  • életem
A te munkádat veheti el elsőként a mesterséges intelligencia, ha ezen a területen dolgozol
A te munkádat veheti el elsőként a mesterséges intelligencia, ha ezen a területen dolgozol

Sok munkakör megszűnik majd a jövőben, mások csak átalakulnak.

július 4., 20:00

  • Offline
Apollo, Hermész, Ízisz – tudod, minek az istene?
Apollo, Hermész, Ízisz – tudod, minek az istene?

Mennyire ismered az ókori isteneket? Teszteld kvízünkkel!

július 4., 06:46

  • életem
Apokaliptikus hidegfront jön: viharos erejű szél és jégeső várható több vármegyében
Apokaliptikus hidegfront jön: viharos erejű szél és jégeső várható több vármegyében

A hidegfront az arra érzékenyeknél fejfájást és vérnyomás-ingadozást okozhat.

július 4., 11:40

  • Offline
Milliókat fizetnek egy aukción ezért a csontért: aggódnak a régészek
Milliókat fizetnek egy aukción ezért a csontért: aggódnak a régészek

Elképesztő áron cserélhet gazdát egy igen értékes csont – a régészek aggódnak.

július 4., 06:16

  • Mindennapi
Egy hónapig nem lesz áram ebben a magyar városban: itt vannak az időpontok
Egy hónapig nem lesz áram ebben a magyar városban: itt vannak az időpontok

Egész júliusban áramszünetek várhatóak a városban.

július 4., 11:10

  • világom
Furcsa dolog látszik Kapu Tibor arcán azóta, hogy az űrben van: ez a magyarázat
Furcsa dolog látszik Kapu Tibor arcán azóta, hogy az űrben van: ez a magyarázat

Elsőre ijesztőnek tűnik az, amit Kapu Tibor arcán látunk.

július 4., 19:00

  • világom
Már hat ember életét követelte az idei nyár, pusztító a hőség Európában
Már hat ember életét követelte az idei nyár, pusztító a hőség Európában

A hőség mindenhol szedi az áldozatait Európában.

július 4., 10:36

  • Testem
Szimuláción mutatták be, mit tesz egy atombomba az emberi testtel
Szimuláción mutatták be, mit tesz egy atombomba az emberi testtel

Szimuláció segítségével figyelik meg a kutatók az atomrobbanás emberi testre gyakorolt hatásait.

július 4., 19:30

  • világom
Házmesterek országai: a gyezsurnajától az inminbanig
Házmesterek országai: a gyezsurnajától az inminbanig

A lakókat besúgó, róluk jelentő, magánéletüket a politikai hatalomnak kiszolgáltató házmester alakja tipikusan 20. századi jelenség.

július 4., 18:30

  • Mindennapi
Minden pénzed elveszítheted, ha bedőlsz ennek az olcsó vásárlási lehetőségnek
Minden pénzed elveszítheted, ha bedőlsz ennek az olcsó vásárlási lehetőségnek

Az átverés lényege a szokásos, csak új köntösben, belsős titkokkal vesznek rá a vásárlásra.

július 4., 10:06

  • Mindennapi
Bevezethetik a négynapos munkahetet: több pénzt kapnak így a kevesebbért Nagy-Britanniában
Bevezethetik a négynapos munkahetet: több pénzt kapnak így a kevesebbért Nagy-Britanniában

Gyökeresen megváltozhat a munka világa, ha ezt több helyen bevezetik.

július 4., 09:36

  • lájfhekk
Minden adatod elveszhet a számítógépedről, ha ezt nem léped meg időben
Minden adatod elveszhet a számítógépedről, ha ezt nem léped meg időben

Súlyos következményekkel járhat az adataidra nézve, ha nem foglalkozol időben ezzel a számítógépes problémával.

július 4., 07:26

  • Mindennapi
Fizetős lett egy újabb okmány meghosszabbítása: bárhogy intézed, pénzbe kerül
Fizetős lett egy újabb okmány meghosszabbítása: bárhogy intézed, pénzbe kerül

Nem ez az első okmány, amely fizetőssé vált.

július 4., 07:46

  • világom
Évszázados hagyománynak mondtak búcsút a világ legismertebb teniszversenyén
Évszázados hagyománynak mondtak búcsút a világ legismertebb teniszversenyén

A wimbledoni vonalbírók nem örültek a döntésnek, ami felrúgta a hagyományokat.

július 4., 08:36

  • életem
Megbüntetnek, ha ezt teszi az utasod az autóban: holnaptól jön a szigor
Megbüntetnek, ha ezt teszi az utasod az autóban: holnaptól jön a szigor

Az utas helyett az autó tulajdonosát bírságolják majd.

július 4., 09:06

  • világom
Szerelmesek paradicsoma lett ez a vasútállomás: boldogságot keresnek itt a párok
Szerelmesek paradicsoma lett ez a vasútállomás: boldogságot keresnek itt a párok

Még egy ilyen vasútállomást keresve sem találnál.

július 4., 08:50

  • Testem
Ilyen testrésze csak az embernek van, a tudósok sem értik, miért alakult ki
Ilyen testrésze csak az embernek van, a tudósok sem értik, miért alakult ki

Ez az emberi testrész egyedülálló az állatvilágban, még a legközelebbi rokonainknak sincs.

július 4., 07:00

  • Offline
Kacsát vagy nyulat látsz ezen a képen? Sokat elárul a személyiségedről
Kacsát vagy nyulat látsz ezen a képen? Sokat elárul a személyiségedről

Ez a kép nem csak trükkös, a személyiségedről is sokat elárul.

július 4., 08:20

  • Édes otthon
Negatív rekordot döntött a napokban a Tisza: soha ilyen alacsony nem volt még a vízállás
Érdekességek