A nők 5-20%-a él át orgazmust nemi erőszak elszenvedése során – erre a megállapításra jutottak egy új kutatás eredményeképp a doktorok. Sőt, állításuk szerint ez az adat jóval magasabb lehet, hiszen az áldozatok a szégyen és a félelem miatt a legtöbb esetben nem mernek beszélni a történtekről.
A megerőszakolt nők sokszor még a leblokkolást is a támadó igazolásának javára írják, elhárítva arról a felelősséget, hiszen úgy vélik, a teljes megadás annak jele lehet, hogy tudat alatt mégis rábólintottak az erőszakos közösülésre. Zavarodottságukra még jobban rátesz egy lapáttal, ha a trauma miatt kialakult tudathasadásos állapotukban a test valóban úgy reagál, mintha kívánt aktusról lenne szó: a szexuális ingerek felerősödnek, beindul a nedvesedés, és az undor és félelem érzése mellett pedig akár orgazmust is átélhet az alany.
Nincs lélek, nincs érzelem, nincs semmi
Dr. Rusz Edit szexuálpszichológus szerint Magyarországon nincs arról adat, hogy a megerőszakolt nők hány százaléka jut el az aktus közben a csúcsra, de mint azt a Velvetnek elmondta, egyáltalán nem olyan ismeretlen vagy ritka dologról van szó, mint azt gondolnánk. Példaként egy híres filmet, a Rocco és fivéreit hozta fel: „Az egyik főszereplő férfi meg akarta szégyeníteni a fivérét, ezért megerőszakolta annak barátnőjét, aki jól érezte magát a szexuális együttlétben. Lehetséges, hogy szexuálisan egy nő egy férfival mindenféle lelki, érzelmi kötődés nélkül jót tud szexelni, ugyanakkor azzal a párjával, aki emberileg nagyon közel áll hozzá és ideális párt alkotnak, nincs tökéletes orgazmus élmény. Míg a férfiaknál általában egyértelmű, hogy ha megkívánnak valakit, annak biológiai jelei vannak, a nőknél ez egyáltalán nem biztos.
Elképzelhető, hogy egy megerőszakolásnál nincs ez a megfelelési kényszer, hogy "de jó lenne, hogy ha működnék tökéletesen", hanem felszabadulnak a vágyak anélkül, hogy efölé bármiféle kontroll helyezkedne. Ez persze egyáltalán nem tudatos. Megadom és elengedem magam, hagyom magam sodródni, benne vagyok ugyan a helyzetben, de nem én irányítom. Ha a tudat ezt kontrollálni tudná, egyszerűen nem engedné. De ott nincs lélek, nincs érzelem, nincs semmi" – magyarázta a szakember, aki szerint a vágyak egyszer csak elindulnak, és olyan útvesztőn jutnak el a kielégülés felé, amit még a nő sem ért. „Ha egy ilyen eset megtörténi egy nővel, azt ő beteszi a fiókba és ott marad becsukva. Jobbnak tartja, ha nem beszél róla, mert ő sem bírja ép ésszel felfogni a saját kielégülését. Meglehet, hogy majd a későbbiekben igényelni fogja egy-egy szexuális együttlétnél a durvább közeledést, de nem feltétlenül biztos – a kettő nincs összefüggésben.”
A Bartholin-mirigyek beindulnak
Dr. Csides Kata szavaival élve viszont marhaság a kutatás eredménye, már csak amiatt a nem elhanyagolható tény miatt is, hogy a nőknek a szexualitás akkor működik igazán jól, ha működnek mellette az érzelmek: „Ha abban gondolkodunk, hogy Magyarországon a szexuálisan aktív nők megközelítően 80 százalékának soha nincsen orgazmusa, akkor érdemes továbbgondolni, hogy vajon a nemi erőszak alatt hogyan tudunk viselkedni.”
A szexológus emiatt úgy véli, képtelenség az orgazmus átélése ilyen szituációban: „Ha megerőszakolnak – benne van a szóban is – , az egy erőszaktétel, és az nem lehet jó. Azt elfogadom, hogy fiziológiailag a Bartholin-mirigyek – ami a hüvely két oldalán van - beindulnak, hogy ne haljon bele az áldozat, hiszen komoly hámsérüléseket okoz az erőszak. Elfogadom, hogy az amerikai nők 20 százalékának beindulnak ezek a mirigyek, de a maradék 80 százalék komoly nőgyógyászati sebekkel mehet utána orvoshoz.”
Dr. Csides szerint nálunk még annyira a hagyományos érzelmeken alapuló szexuális kapcsolat a jellemző, hogy számára elképzelhetetlen, hogy bárki élvezze, miközben megerőszakolják. „Kivételt képez természetesen, ha valaki mazochista” – tette hozzá. „Egy egészséges érzelmű, egészséges lelkületű nő nem élvezi és nincs orgazmusa.”
Ha túl akarja élni, úgy csinál, mintha élvezné
Megint más téma persze az, hogy még a fent említett egészséges érzelmű, egészséges lelkületű nők szexuális élete mennyire megváltozhat egy nemi erőszak átélése után: „Egy ilyen típusú traumánál egész életünkben hurcoljuk magunkkal az erőszak tényét, és az gátolja a szexualitásunknak az igazán valós élvezetét” – avatott be minket Dr. Csides. „Ugyanakkor érzelmileg dependenssé válunk az erőszaktevővel szemben, és elkezdjük mentegetni őt. Nem jellemző, de előfordul, hogy érzelmileg egy hozzá hasonló társat keres majd magának, aki lelkileg ugyanúgy függővé teszi, és akkor ezt az erőszakot érzelmileg átéli – ezt természetesen a nő nem direkt hajkurássza.”
„Iszonyú trauma az erőszak” – foglalta össze a szexológus, és elmélete szerint nem véletlen, hogy sok támadó úgy méri fel a helyzetet, mintha az áldozat is élvezné az aktust. Pedig szó sincsen erről: „”Amikor éppen megerőszakolnak, ott olyan erős félelem van, hogy nagyon sok nő inkább belemegy, csak hogy ne vágják el a torkát. Csinálhat úgy, mintha élvezné, csak hagyja békén a pasi. Az erőszak után lelkileg és testileg is összetörik a nő. Nem azon gondolkodunk, hogy élveztük-e és, hogy jó volt, hanem azon, hogy hogyan éljük túl azt, ami velünk történt."