A feminista nem fapina - ez derül ki a frissen megjelent Feminsta Almanach 2005 című könyvből. A Feministák Egyesületének századik (pontosabban százegyedik) évfordulója alkalmából kiadott kötetből kiolvashatjuk, hogy a feministák tudják, nem szeretik őket, de ők tovább küzdenek a sztereotípiák ellen.

Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium támogatásával összehozott könyv a MINők (Magyar Internetezők Egyesülete) és a NőTárs Közhasznú Alapítvány támogatásával készült, a megkapó külsejű és szimpatikus Csapó Ida (MINők) szerkesztésében.

Most akkor mi a feminizmus?

faster, pussycat
Jelenet a Faster, Pussycat! Kill! Kill!-ből

A sajtótájékoztató meghívóján a bevezető szövegben az áll, hogy olyanokat tudok majd meg a feminizmusról, amit sosem mertem megkérdezni. Idézem a meghívót: "Miért nem szeretjük őket? Minden feminista szőrös lábú, erőszakos, dohányos és leszbikus? Van-e létjogosultsága a feminizmusnak a mai Magyarországon?" Teljesen jószándékúan elmentem hát a sajtótájékoztatóra, mert a meghívóban azt írták, hogy végre megtudhatom, mi is a feminizmus, és milyenek a feministák, ehhez képest megint nem lettem sokkal okosabb.

Hiába lapozgatom az almanachjukat, hiába hallgattam meg, amiket mondtak, még mindig halvány lila gőzöm sincs, hogy minek vannak feministák. Mert azt nem értem, hogy akkor ők most el akarnak különülni vagy eggyé akarnak válni vagy mégis mit? Esélyegyenlőséget, tudom, de mégis mit gondolnak, ezt mivel fogják tudni elérni? Cikkekkel meg könyvekkel, esetleg parlamenti felszólalásokkal? Vagy konferenciákkal? Megnyerik maguknak Barbra Streisandot? Kötve hiszem, hogy ezekkel bármit is el lehet érni.

Az tény, hogy most biztos nagyon szurkolnak Krizsó Szilviának, hogy ő vezesse inkább a Szólás szabadságát, mert tiltakoznak az ellen, hogy a nőket háttérbe szorítják a képernyőn, mint Pálffy István.

Tények és Venőke

Kétségek közt vergődve felütöm a Tettamanti Béla illusztrációjával borított kötetet, és elolvasok egy-két tévhitet a feminizmusról: "Tévhit: A feministák kielégítetlen, frusztrált nők, akiknek az a bajuk, hogy nincs az életükben egy megfelelő férfi. Tény: A feminista nők között, mint minden más csoportban, egyedülálló, mint partnerrel vagy házastárssal élő nők." (167. oldal) Bizonyítsák be!

Itt egy másik a 202. oldalon: "Tévhit: A feminista nők baja, hogy rondák és egyetlen férfinak sem kellenek. Tény: Mint minden női csoportban, a feminista nők között is vannak, akik megfelelnek az uralkodó szépségideáloknak, és vannak, akik kevésbé. "

Vagy kedvencem részem a VENŐKE (a Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület) bemutatkozó szövege. A Venőke jelmondata: "Nem elszenvedni a körülményeket, hanem változtatni rajtuk", és ilyeneket csinálnak. Anyósfesztivált is szerveztek, az viszont jó lehetett, szívesen megnéztem volna 18:18 -kor Balogh Teréz előadásában "Az öregasszony, öregember és a kompjúter"-t.

A NANE egyesület mellett olvashatunk az IgEN Egyesületről is, és bemutatkozik a FATIME Feminista Társadalmi Munkacsoport.

Feminista férfiak

Ezen kívül előadások, cikkek, tanulmányok is belefértek a könyvbe. Viccek nincsenek, de megtudhatjuk, hogy készülődnek már a férfijogi csoportosulások, és egyre több feminista férfi fog lándzsát az elnyomott nők mellett (tudtommal például Tamás Gáspár Miklós).

Egy fél oldalt szentel 1848 és a nők helyzetének elemzésére is, megemlékeznek benne Elizabeth Cady Stanton szüfrazsettre, aki kiharcolta, hogy a házassági esküből kimaradjon az "engedelmeskedjen" szó. A könyvből és a feminista.hu weboldalon található cikkből kiderül is, hogy a világ jobb helyein nemcsak, hogy nem égő feministának lenni, de már a férfiak is kezdek azzá válni. Ezt bizonyítja például Tom D, rapper, a publicenemy.com egyik news managerének (!) saját költésű rapszövege is a nők elnyomásáról, amiből idézek:

"Eljött a pillanat, hogy csinálj te is valamit
Remélem szavaim ledöntik az elnyomás falait"

Vagy

"Sokaknak csak az a fontos, milyenek az ágyban
Agyonverik őket, vagy csak úgy bánnak velük, mint egy tárggyal"