Összeszámolni is nehéz, hogy az elmúlt hónapokban Magyarország állatkertjeiben pontosan hány cuki kisállat született, ráadásul a sor nem zárult le a nemrég bemutatott oroszlánokkal, ugyanis a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivőjétől, Hanga Zoltántól megtudtuk, hogy pár héten belül kiszsiráf születik majd a budapesti állatkertben.
De vegyük sorra, hogy mikkel találkozhat, aki egy kis hazai cukiságra vágyik. A fővárosi állatkert jelenlegi legnagyobb sztárja Asha, a kisefelefánt, vele egy időben születtek nagyjából a ritkaságnak számító indiai oroszlánok, valamivel korábban pedig egy Mustár nevű bikaborjú. Karácsonyra egy kislajhárt kaptak a látogatók, valamint februárban mutatta meg magát a kuszkuszkölyök is.
Nyíregyházán a napokban orángután született, Gyöngyösön kisoroszlánok, Veszprémben kenguruk, Szegeden pedig arapapagájok. Jól látható, hogy jól működnek a hazai szaporítóprogramok, amik lehetővé teszik, hogy egy-egy állatkertben az állatok utódokat hozzanak létre. Nem egyszerű egy ilyen program, ahhoz például, hogy Asha megszülethessen, több mint tíz évnyi előkészületre volt szükség.
![És egy ilyen megacukiság is várható valamikor](https://kep.index.hu/1/0/406/4064/40647/4064782_1af9c50c4f33c050bd4fe685d4520a86_wm.jpg)
“Az elefántoknál sok előkészítő munkat volt, bővíteni kellett a száz éves kifutót, aztán fiatal, tenyészállatokat kellett beszerezni, aztán ezeket az állatokat össze kellett szoktatni” – mesélte Hanga Zoltán a feladatokról, amiket el kellett végezni ahhoz, hogy mindenki Asháért rajonghasson.
Ugyan a kiselefánt a közönségkedvenc, a kiselefánttal egy időben született indiaioroszlán-kölykök születése talán még nagyobb szakmai siker. Az indiai oroszlán annyira kihalüfélben lévő faj, hogy szabadon nagyjából 300 él, és még egyszer nagyjából ugyanennyi a világ állatkertjeiben. Már az is nagy szó, hogy Magyarországon vannak indiai oroszlánok, az meg különösen, hogy a fővárosi állatkertet is beválogatták a szaporítóprogramba.
“Az afrikai oroszlánok nagyon jól szaporodnak, az utóbbi években az afrikai oroszlánoknál már inkább a fogamzásgátlás volt a cél. Az indiai oroszlánoknál viszont más a helyzet, ott fajmegmentő tenyészprogramban veszünk részt” – mondta Hanga. Vagyis a most született kisoroszlánok nemcsak borzasztóan cukik, de a születésük nagyon nemes célt is szolgál.
Az indiai oroszlánoknál is nagyobb szó lenne talán, ha a 2011 végén hozott wombatokat sikerülne szaporítani, és Hanga szerint erre elég jó esélyeink vannak. A wombatok az ausztrál állatkertekben egyáltalán nem ritkák, viszont Európában összesen három állatkertben találkozhatunk ezzel az állattal, köztük a budapesti állatkerttel. A tartásuk sem egyszerű, a szaporításuk pedig különösen trükkös.
“Van egy trükkje, hogy miért nehéz Ausztrálián kívül szaporítani a wombatokat. A wombatok nehezen választanak párt, nem úgy működnek, mint a legtöbb állatkertben szaporított állat, hogy összerakunk egy hímet és egy nőstényt, és valószínűleg szaporodnak, hanem hasonlóan választanak párt, mint az emberek. Mivel Európában kevés a wombat, ezért ritka a szaporulat, mert nem mindig jönnek ki egymással a hímek és a nőstények, de Magyarországra olyan párt hoztunk, amelyik tagjai Ausztráliában már összeszoktak, korábban is szaporodtak már, így várható, hogy ez Budapesten is bekövetkezik, de hosszú hónapoknak kell eltelniük ahhoz, hogy wombatbébit lássunk Budapesten” – mondta Hanga az állatkert nagyívű terveiről.
Azt nem tartják számon, vagyis nem úgy tartják számon, mint a látogatók vagy az újságok, hogy hány állat született az állatkertben, így megmondani sem tudják, hogy most rekordmennyiségű cuki állatcsecsemő van-e az állatkertjeinkben. “A nyilvántartásba a rovarszaporulatok is beszámítanak, így nehéz megmondani, hogy rekord-e a születés, de az tény, hogy az úgynevezett karizmatikus állatfajoknál sok kicsi született mostanában” – mondta Hanga.
Az ilyen születéseknek természetesen általában látogatószámnövelő hatásuk is van, de az idei március nem igazán kedvezett az állatkerti látogatásoknak, ezért Asha, és a többiek hatását egyelőre nem érzi az állatkert a látogatók számában. Hanga bízik abban, hogy mire beindul az állatkerti csúcsszezon, májusra azért majd lehet látni, hogy a sok kicsinek közönségnövelő hatása volt.