Vannak orvosok, akik szerint a méregtelenítő kúrák feleslegesek, hiszen a szervezet hatékonyan képes megtisztítani önmagát. Ráadásul a nem megfelelően végzett méregtelenítés veszélyes lehet, gyakorlatilag mindenkire, aki nem egészséges, fiatal és felnőtt. A méregdrága étrendkiegészítőknek pedig nem árt utánanézni.

Az elmúlt években divatossá vált a méregtelenítő, tisztító kúrák alkalmazása, és számos olyan recept, módszer és termék bukkant fel, amelyek elvileg hatékonyan látják el ezt a feladatot. Azaz segítenek a szervezetnek megszabadulni a felhalmozódott salakanyagoktól, amelyek olyan tüneteket okoznak mint a puffadás, görcsök, fejfájás és fáradtság. Ráadásul ezek a mérgek szélsőséges esetben krónikus betegségek kialakulásához is vezethetnek. Legalábbis a méregtelenítés hívei ezt állítják. Gyűjtésünkből kiderül, hogy a kúrák és a méregtelenítést támogató termékek nem mind hatásosak és korántsem veszélytelenek.

A felelőtlenség veszélyes

Bujtor István színész, rendezőt két hete kórházba szállították, mert lapértesülések szerint egy drasztikusra sikerült léböjtkúra miatt kómába esett, és állítólag újra kellett éleszteni. A színész állapota továbbra is válságos, és betegségének eredetére sincs még mindig biztos magyarázat. Dr. Tamasi József belgyógyász a TV2 Mokka című műsorában elmondta, hogy a léböjtkúra nem okozhat kómát, bár számos egyéb veszélyt hordozhat magában.

Az orvos – aki 400-600 kalóriás léböjtkúrákat felügyel, ahol a páciensek a rengeteg víz és tea mellett zöldség, gyümölcs, és gabonalevet is fogyasztanak – azt javasolja, hogy ha négy-öt napnál hosszabb léböjtkúrára szánjuk el magunkat, azt csak csak orvosi felügyelet mellett tegyük. Tamasi a méregtelenítés legnagyobb veszélyét abban látja, ha valaki nem iszik elegendő folyadékot, ha nem pótolja az ásványi anyagokat, nem mozog és nem kezeli a savfelszabadulást, ami ilyenkor a szervezetében törvényszerűen lezajlik.

Pont az ellenkezője történik

A tisztítókúrákkal kapcsolatban emlegetett általános probléma, hogy ha túl hosszú ideig alkalmazzuk őket, akkor épp az alapvető tápanyagokat vonjuk el a szervezettől. Ez rontja az anyagcserét, ami megakadályozza mind a mérgek kitisztulást, mind a fogyást, így tehát épp az ellenkezőjét érjük el vele, mint amit szerettünk volna. A másik probléma, hogy amíg egy erős, egészséges, fiatal szervezet könnyebben átvészeli a szélsőséges étrend okozta megterhelést, addig egy idősebb, beteg ember, vagy egy gyerek, kamasz, valamint kismama sokkal veszélyeztetettebb. Főleg a szívbetegek, cukorbetegek vagy más krónikus betegségben szenvedők szervezete számára lehet megterhelő a méregtelenítés.

Hatástalan kiegészítők

A gyógynövény koncentrátumok, béltisztító tabletták, ülő- és lábfürdők, por formátumú étrendkiegészítők tömeges jelenlétőből úgy tűnik, hogy a méregtelenítés jövedelmező üzletággá fejlődött. Előfordul azonban, hogy a receptek nem válnak be.

"A vízhajtó kúrámat félbe kellett szakítanom, mert nem bírtam. A természetgyógyász a fogyókúrám mellé azt ajánlotta, hogy először a vizet hajtsuk ki a zsírrétegek közül, és aztán majd jöhet a zsírégetés. Nem jött be. Kakukkfűteából kellett naponta 4 litert meginnom. Két literhez egy csapott evőkanál felének megfelelő mennyiségű kakukkfűteát áztattam, szűrtem, ittam. Mivel ezt elvileg torokbajokra szokták inni, így a torkom fájt is tőle rendesen. Maga a 4 liter folyadék nem okozott gondot, de nem jártam tőle többet pisilni, pedig ez lett volna a lényeg. Amiért azonban abba kellett hagyni, az a hihetetlen hasmenés volt, amit okozott, és az, hogy a 4 liter folyadék ellenére is elkezdett sötétedni a szemem alja, mintha nem ittam volna naponta csak egy pohár vizet. Három napig bírtam." - számolt be élményeiről egy szerkesztőség közeli olvasónk, aki eredetileg fogyni akart.

Ebben az esetben tea ugyan valóban hatásos vízhajtó és béltisztító volt, de a brit dietetikusok szerint a tartós dehidratáltság nem csak a bőrnek és a beleknek, de a szívnek is káros lehet, ráadásul, ahogy a beszámolóból is kitűnik, igencsak megterhelő a szervezet számára.

Kell-e egyáltalán méregteleníteni?

Ön szerint hasznos a méregtelenítés?

A magyar dietetikusok szerint a fogyókúra elengedhetetlen részét képzi a bélrendszer megtisztítása. Szerintük az emberi bélrendszerben 2-6 kilónyi salakanyag található. Aki ettől megszabadul, annak javul az emésztése, a bevitt tápanyagokat hasznosabban tudja feldolgozni, és a káros anyagok lebontása is könnyebbé válik. Javaslatuk szerint a béltisztítást lehet keserűsóval vagy gyógyvizekkel végezni, de akár választható a colon hidroterápia is. Ez utóbbi a vastagbél megtisztítását jelenti a salakanyagoktól: az eljárást sokan támadták már a veszélyessége miatt.

Számos orvos szerint általában az embereknek nincs szükségük drámai lépésekre, hogy megtisztítsák szervezetüket a mérgektől. A testünknek ugyanis vannak saját fegyverei: az izzadás, a kilégzés meg persze az ürítés. Times online 2006-ban beszámol egy kutatócsoport munkájáról, akik azt találták, hogy a népszerű mérgetelenítő praktikák alapvetően félreértéseken és a test működéséről alkotott hiányos ismereteken alapulnak. A máj és a vese hatékony szervek, melyeknek az a funkciójuk, hogy lebontsák és eltávolítsák a mérgeket a véráramból, és a kutatók szerint feladatukat nem segítik a különböző diéták és kiegészítők. Alan Boobis londoni toxikológus professzor szerint a szervezet saját méregtelenítő rendszere elég kifinomult és sokoldalú, de a méregtelenítő diéták felboríthatják működését.

Akik megtévesztő gyógymódnak tartják

Bizonyos orvosok odáig is elmennek, hogy kijelentik, a méregtelenítés, a tisztítókúra nem más, mint megtévesztő gyógymód egy nem létező problémára. Szerintük a szervezetben felgyülemlett mérgek nem léteznek, legalábbis jelenlétüket tudományosan még senki sem bizonyította. A Los Angeles Times gasztroenterológus szakértője szerint pedig badarság, hogy a salakanyagok évekre bent ragadnak a bélben. Véleménye szerint három nap alatt általában kitisztul a bélrendszer.

A méregtelenítés hívei ezekre az érvekre szubjektív benyomásaikkal védekeznek. Szerintük ugyanis a tisztítókúráknak számos kézzel fogható, pozitív hatása van. A szkeptikus orvostudománynak persze erre is van válasza. A Fox news orvosszakértői szerint a kúrákat követő fejfájáscsökkenést a kevesebb kávé és alkohol okozza, a szebb bőr a sok folyadéknak, a puffadás megszűnése pedig a kevesebb kajának köszönhető.

A méregtelenítés során tapasztalt "eufória" az éhezés bizonyos periódusában normális reakció, a kúrát követő pozitív érzések pedig annak a tévhitnek tudhatók be, hogy tettünk valamit az egészségünkért. Szerintük tehát ér annyit, ha kevesebb junk foodot, több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát eszünk és eleget alszunk, mintha hetekig levekkel sanyargatnánk testünket.

Amikor elkerülhetetlen a katasztrófa

2007 májusában egy háromhetes tisztítókúrába halt bele egy 36 éves, óbudai, terhes anya. Az asszony és családja a természet energiáját hasznosító prána evők közé tartozott. A hindu vallásban a prána az univerzumban megjelenő energia, ami életben tartja a testet. A pránát a Napból, a levegőből és a Földből nyeri az ember, és a nyitott léleknek nem is kell más táplálék.

Jasmuheen, azaz Ellen Greve, a pránaevők mozgalmának arca azt vallja magáról, hogy 1993 óta a prána univerzális életerejéből él, amitől a bölcseknél is bölcsebb lett, ráadásul kicsattan az egészségtől. Az ő módszerét követte a magyar család is, akik az első heten a táplálék minden formáját megvonták maguktól, a második héttől viszont korlátozott mennyiségben már ittak folyadékot. Ez kevésnek bizonyult.