Herczeg Zoltán elhatározta, hogy kimozdítja a magyar divat- és könnyűipart a jelenlegi siralmas helyzetéből. "Azért, mert térdig gázolunk a szarban" - magyarázta a Velvetnek indítékát. Ahogy a nyílt levélben megfogalmazta: "Több éves szomorú tapasztalat és a végső elkeseredés" miatt ragadott tollat, hogy "szeretett szakmánk és saját boldogulásunk, de az egész magyar divat- és könnyűipar érdekében szót emeljünk a lehető legmagasabb fórumon!"
Nem álltak mellé
Amikor körülbelül két hónappal ezelőtt elkészült a levél első változata, Herczeg lelkesen közölte, hogy az elkövetkező egy hónapot kizárólag arra fogja fordítani, hogy hazai és külföldi divattervezőket bírjon rá a levél aláírására. A végeredmény az lett, hogy nemhogy nagy külföldi neveket nem sikerült az aláírók közé beszerveznie, de még azok a magyar tervezők sem írták alá, akiknek neve van a szakmában.
Nem írta alá se Náray Tamás, se Zoób Kati, se S. Hegyi Lucia - ők nem is válaszoltak Herczeg megkeresésére - és Kengurun kívül senki, akinek a neve ismerősen hangzana. Herczeg megemlítette Király Tamás divattervező nevét is, akiben nagy bizodalma volt, hogy majd mellé fog állni, de Király csak annyit mondott neki, hogy ha magyar dolgokról van szó, akkor az őt egyáltalán nem érdekli. "Most már teljes mértékben megértem Tamást. Ebben az országban semmi sem működik úgy, ahogy kellene." Királyt mi is felhívtuk, de nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Herczeg szerint: "Akiknek megvannak a bejáratott tévés és politikai kapcsolataik, azok azért nem álltak mellénk, mert féltik azokat, meg nekik már így is jó, és nem hajlandóak a közös ügy érdekében tenni semmit."
"Lehetetlen így élni!"
Herczeg Zoltán a Velvetnek elmondta, hogy ugyan kezdeményezése nem hozta meg a várt sikert - azaz a levelet nem írták alá elegen -, de rengeteget tanult az utóbbi hónapokban. "Ezt az egészet egy kísérletként fogtam fel. Kíváncsi voltam arra, hogy össze tudnak-e fogni a divattervezők egy közös cél érdekében. Hát óriási csalódás ért, teljesen elegem lett az egészből. Ezt a szakmát is a mindent átitató magyar prolizmus, és kicsinyes, irigy mentalitás jellemzi, mint az egész országot. Az alapvető hozzáállással van gond. A mutyizás, a széthúzás, a személyes kapcsolatok féltése, ezekkel találkoztam. Sok szart kaptam az elmúlt hónapokban, de mindentől függetlenül nem adom fel csak azért se. A befektetett energiát azért megérte, mert most méginkább látom, hogy mennyire szükség volna az összefogásra, és a cselekvésre."
Nagy bizodalma volt a több száz szakmabéli taggal rendelkező Magyar Divatszövetségben, akik eleinte szándékoztak aláírni a nyílt levelet, de az utolsó pillanatban visszaléptek. "Elsőre nagyon örültek neki, de voltak fenntartásaik, aztán mégsem írták alá, mert szerintük túl agresszív a levél hangvétele. Voltak, akik azért nem álltak az ügy mellé, mert szerintük a divat nem a kultúra része. De voltak, akik csak azért nem írták alá, mert én írtam" - mesélte el Herczeg a Velvetnek.
"Lehetetlen így élni, e legyünk már ennyire magyarok, legyünk európaiak!" - fakadt ki végül Herceg Zoltán, aki amint végzett a levéllel való teendőkkel, külföldre utazott pihenni.
Hogy mit tudnak tenni a minisztériumok az ügy érdekében - ha egyáltalán történik valami -, arról csak később tudjuk tájékoztatni olvasóinkat. Elképzelhető, hogy Herczeg nem kap választ, mivel a nyílt levél formájában beérkező küldeményekkel a hivatalok nem kötelesek foglalkozni - csak a hivatalos levelekre muszáj válaszolniuk nyolc napon belül. Herczeg pedig nyílt levelet intézett a minisztériumhoz és a miniszterelnökhöz.
|