Az archetipikus taraj szinte kihalóban van, viszont reneszánszát éli az otthon barkácsolt frizura. Ennek a tulajdonosa önmegvalósító típus, akitől Zsidró Tamás szerint sokat lehet tanulni. Az idei fesztivál egyértelmű trendje a pár milliméteres haj, de nincs hiány tengerkék oldalmelírben sem, parókában és a D2-es fazonban. A mesterfodrász a Sziget alap-hajtípusait elemzi, és még a belül zöld rasztahaj legendáját is tisztázza.

„Nyáron ugye sokkal nyitottabbak az emberek, pszichésen is tárva vannak, jobban vállalkoznak” – állapította meg Zsidró Tamás, mikor már a harmadik kört róttuk a Szigeten, tipikus punktaréj és egyéb extrém frizurák után kutatva. A vállalkozás viszont az idei fesztiválon nem elsősorban a magasra tupírozott, időigényes és egyébként a hajzatot erősen roncsoló technikában mutatkozik meg, hanem sokkal inkább a vágatásban. A besorozásra emlékeztető, pár milliméteres bakafrizura rendkívül népszerű, talán a globális felmelegedésnek is köszönhetően. A mesterfodrász azt is kiszúrja viszont, ha a kopasz fej otthoni munka eredménye. „Látszik sok emberen, hogy nem fodrász vágta, hanem a barátnője rántott egyet a borotván.”

Mi is az a D2-es?

Mohikán és egyéb indián törzsekre emlékeztető, oldalt rövid, felül hosszabb hajat ritkán láttunk, viszont a rövid egyenfrizura erősen dominál. A fodrász egy különleges megnevezéssel illeti ezt a típust: a D2-es haj az, „amit bármilyen fodrász bárhol levág, bemész mondjuk Egyiptomba a Mohamedhez, aki ugyanígy vágja le, mint Kőbányán a Jolika”. Ebben a frizurában nincs egyéniség, annak a következménye, hogy a fodrász egyféle hajvágást tud. „Férfiaknál úgy néz ki, hogy kicsit hátul, kicsit oldalt is le van vágva, azért van kicsi frufru, de nem nagyon mórikázva, hogy véletlenül se legyen baj, és kész.”

Zsidró, aki amúgy nem fesztiválozós típus, csak úgy fürdőzött a látványanyagban, mondhatni, inspirációt keresett a Szigeten. „Azt nézem, hogy nagyon sok az ilyen otthon farigcsált haj, ez az önmegvalósító típus”. A nem fodrász által alkotott hajról mély tisztelettel elmondta, hogy „abból nagyon sokat tanulok, amikor valaki magának vágja, mert az valami más, furcsa formát csinál”. Mint például az az ismeretlen fiú is, aki a K-híd előtt odajött hozzánk egy „Tomi!” megszólítással. Elmesélte, hogyan szabta remekbe a haját, a fodrász pedig szakszerűen kommentált.

Az önmegvalósító

Zsolt (19)

"Alányulok és szárítom"

"Csak a fekete Taft zselé meg hajlakk. De most mivel nincsen zselé csak hajlakk, annyi az egész, hogy amikor elkezdem szárítani, kicsit kihúzom, alányúlok és úgy szárítom meg, hogy úgy álljon, ahogy én szeretném. A nővérem fodrász, úgyhogy egy-két titkot ellestem tőle. A nagyinak azért nem tetszik, mert vidéken lakunk és nem sok ilyen forma mászkál arrafelé. Fél, hogy megszólják érte.""

Neki is tök érdekes formája van. Soha nem jutott volna eszembe, hogy oldalt növelek neki volument. Jó feje van hozzá, épp egy kicsit fölnövelte, a frufruval elvágta az arcát, rohadt jól néz ki. Ilyet még soha nem csináltam, de nagyon jó.

A színezett

Nem titkolt tény, hogy számos szigetjáró csak a fesztivál kezdetére fújja le hányászöldre vagy Lily Allen hajszínét idéző pinkre a haját. Akikkel mi találkoztunk viszont - lásd a galériában - , állításuk szerint mindig legalább egy kis kék melírral megbolondított frizurával járnak. Az olasz fiú is, akinek hajzatából kiindulva Zsidró az olasz nemzet férfiideáljának változásáról beszélt.

Luca, (24) Olaszország

Dzsigoló helyett extrém

"Mindig így hordom a hajam. Szeretem még a zöldet és a pirosat is. "

Az az érdekes, hogy az olaszoknál mindig a dzsigoló típusok mentek. De egyre több olyan olaszt látok, aki extrémebb hajat hord, tehát ettől a „jóképű vagyok, mert olasz vagyok” címűtől elmegy egy ilyenbe. Ezt régen Olaszországban lebuzizták, most meg simán király.

Wilma, Ville, (26) Finnország

Párban szépek

"Most azért raktam fel a hajam, mert meleg van, amúgy a derekamig ér. Én magam festem, otthon. "

Gyönyörűszép. Az a legjobb, hogy ketten vannak, külön-külön nem biztos, hogy ilyen jól néznének ki, de így együtt fain.

A dreadlockos, magyarul rasztás

Amilyen kevés a punktajér a Szigeten, olyan sok a dreadlockos haj, amit magyarul csak rasztásnak hívnak. Van egy olyan városi legenda, mely szerint ha levágják, a tincs közepe zöld, viszont ezt Zsidró Tamás cáfolta. Megosztott velünk viszont egy hasonlóan meglepő történetet: „Én vágtam le olyan rasztát, ami olyan volt, mintha egy fa lett volna. Itt a tarkójánál a csajnak úgy összeállt a haja, hogy csak utána jött a raszta. Úgy vágtuk, mintha fát vágtunk volna, csak ollóval, érted, fejtettük le elmebajos ideig. Azt nem láttam, hogy belül zöld lenne. Attól lehet az, hogy ha úszik, a klór megzöldíti kicsit a szőke hajat.”

Akim, (36) Franciaország

Nem használok semmit

"Tizenöt éve növesztem. Nem használok semmilyen szert, csak vizet, néha átsodrom a tincseket. Persze, hogy nagyon meleg, ezért is tettem most fel. Amúgy leér eddig, a fenekemig. "

Lehet műrasztát venni, egy speciális technikával meg tudjuk csinálni, öt napig még kimosható a hajból, aztán már nem. Ha annyira el akarja magát valaki rasztásítani, az abszolúte meg tudja csinálni. Ha jól emlékszem, nálunk az üzletben is van külön ilyen árkód, hogy rasztásítás.

Küldje be haját!

Ha lát különösen extrém frizurát a Szigeten, fotózza le és küldje el nekünk. Önportré készítése is ér.