Zoób Kati frissen kinevezett kulturális követünk a szalonjában mutatta meg az Art Egójának egy szeletét, ahol többek közt az is kiderült, hogy az Első Pesti Szőnyegtársaság elnöke, Dénes Sándor civilben könyvvizsgáló. Talányos esemény volt.

Hiller István nemrég kulturális követté nevezte ki Zoób Katit, többek közt ezért is került sor arra, hogy Art Ego címmel egy zártkörű társasági eseményt rendezzen a divattervező a körúti szalonjában. „Nem tudom megmondani miért lettem kulturális nagykövet, meglepett és meghatott. Nyilván ez egy olyan jutalom, amivel az ember eddigi munkáját értékelik. Azt gondolom, hogy amit az elmúlt évtizedekben komolyan csináltam, egy ilyen elismeréssel jutalmazzák. Úgy érzem, ez egy kitüntetés, ami kötelez és belső erőt ad, ami miatt még inkább oda fogok figyelni, hogy hogyan jelenek meg a nemzetközi divatvilágban. Ösztönöz” – foglalta össze a Katti Zoób márka alapítója az érzéseit a kinevezéséről a Velvetnek, amelynek körülményeit így nem ismerhetjük. Ígérete szerint azonban az Art Ego nem egyszeri alkalom, havonta okosodhatunk. A jövőben Bécsben is bemutatót tart a Katti Zoób ház, immár a kitüntetés részeként.

Nézzen szőnyeget, és Katti Zoób ruhákat!

Négyzetméter, csomó, selyem

A szalont egy arra érdemes társaság – divatújságírók és barátok lakták be, hogy az avatatlanként is átlássák a szőnyegek és ruhák stílusa közti párhuzamot. Zoób Kati ugyanis hat felvonásban rendelt ruhaneműket Dénes Sándor által prezentált szőnyegkülönlegességekhez, amiknek nemcsak az elkészítési módját, de a történtét is megismerhettük. A szervezők már az elején elnézést kértek, ha nem megy minden gördülékeny és flottul, de a minden kezdet nehéz, és egyéb közhelyek. Első körben egy selyemszőnyeggel találkoztunk, aminek két oldala van, mint minden jó éremnek, így más-más fényben pompázik, attól függően, melyik végén állunk. Bár ez az analógia túl perverz, de feltétlenül igyekszünk olyan leírást adni az eseményről, ami a világ egyensúlyára is tekintettel van. „Egy négyzetméteren, egymillió csomó van, amit két-három embernek, két-három évi munkát jelent - mondta Dénes, aki azt is elárulta rögtön magáról, hogy könyvvizsgáló az eredeti szakmája, de egyszer vett egy szőnyeg és akkor „beszippantotta” a világ ezen szegmense. Zoób Kati ezután tiszteletét fejezte ki a selyem előtt, amit sok mindenre lehet használni, sőt több színben is tud egyszerre ragyogni. Ezt követően a poliésztert éltette, ami küllemre teljesen összekeverhető a selyemmel.

Az est nagy tanulsága számunkra, hogy a szőnyegeket körül lehet írni egy átlagosan képzett sommelier szókincsével, azaz lehet testes, fanyar és még ki tudja hány jelzője egy kiegészítőnek, ami a belső tér dísze leginkább. A hatodik tour után már éreztük, hogy ennyi információ befogadására egyetemista korunk óta nem volt példa, ezért inkább a közönségben és a lányokban merültünk el, hiszen kellett a kulturális feloldás azután, hogy Palaviccini Zita őrgrófnő, újságíró és Zoób Kati kollégája szavalt egy keveset a drága szőnyegekről.

Szőnyegvizsgáló

A Katti Zoób részben art deco estélyi ruháiról viszont meg kell említenünk, kimagaslottak a környezetből, nem véletlenül sulykoljuk már egy ideje, hogy gyümölcsöző viszonyba került a kreatív és alkotó energiákkal, hiszen nemcsak elnézni volt jó a modelleken, de viselnénk is bátran, amit létrehoz. Meg kell jegyezzük, volt már rá lehetőségünk, múlt héten báli ruhákat fotóztunk a Corvin tetőn, több hazai divattervező közül a Katti Zoób ház egy-egy modelljét is felpróbáltuk.

Zoób Kati elmondta: megfogalmazott néhány modern gondolatot, sőt a „városi praktikusság és az egyszerűség gyönyörűsége is felütötte a fejét”. Néha komplikált választ adott a szőnyegekre, és előkerült több régi műve is, de mindig megfelelő hangsúllyal reflektált a textilre, amit szorgos kezek évek munkájával hoztak létre. Az Art Ego szalonesetet szerinte jó közönségtalálkozó - ahogy szerintünk is -, amit leginkább azzal lehet feldobni, ha kiszélesedik az érdeklődők köre.