Hans Günther Bastian professzor szerint a korábbi vizsgálatok során már kimutatták, hogy az éneklés és a zenehallgatás egyaránt hatással van a belső elválasztású mirigyek, így a pajzsmirigy működésére, nem volt azonban közvetlen összehasonlítás arra nézve, miként reagál a zenélésre és a zenehallgatásra a hormonrendszer.
Zeneként Mozart Requiem című műve szolgált, ezt énekelték és hallgatták a kontroll-csoportok is. A kórus tagjaitól próba előtt és után nyálmintákat vettek, hogy meghatározzák a fehérjék, az immunanyagok és a kortizol mennyiségét. Ez utóbbi a mellékvesekéregben termelődő hormon.
Annak megállapítására, hogy az immunrendszer erősödött-e, mutatóként az immunglobin-A értéket vették a kutatók. A tanulmány szerint teljesen pozitív változások következtek be az éneklés során, míg a hallgatás hidegen hagyta az immunrendszert. Ezen kívül a kórus próbáinak hangulata is hozzájárult az egészségi állapot javulásához.
Bastian professzor egyúttal azt hangoztatta, hogy az iskolai oktatásban is nagyobb szerepet kellene a zenének kapnia, mert a zenehallgatás és az éneklés gazdagítja a diákok érzelmi világát - olvasható a Die Welt című lap online kiadásában.
(Forrás: MTI)