A dohányzásnak a szórakozó helyeken való teljes betiltása mellett szól, hogy azoknál a fiataloknál, akik gyakran járnak diszkóba, növekszik az asztma kockázata, a kór krónikussá válhat és egy életen át gyötörheti őket. Erre a megállapításra jutott a háromezer német fiatal vizsgálati eredményei alapján készült tanulmány, melyet a European Respiratory Journal című szaklap közöl.

"Aki diszkóba jár, annál egyértelmű az asztmás megbetegedés kockázata. A megvizsgáltak 12,9 százalékánál jelentkeztek légzési panaszok a múltban, míg a diszkóba nem járóknál ez az arány csak 9,9 százalék volt. A kettő közötti különbségnek statisztikai jelentősége van" - állapította meg Christian Vogelberg, a Drezdai Egyetem Gyermekklinikájának kutatója az általa nyert adatokról.
A tudós és munkatársai 2910 fiatal adatait hasonlították össze és elemezték. Ezek a kilenc és tizenegy év közötti fiatalok tagjai voltak az asztma, az allergia és az atipikus dermatitisz tárgykörében készített nemzetközi tanulmányhoz kikérdezett csoportnak, amelynek tagjai abban az időben nem szenvedtek asztmában. Amikor elérték a 16 és 18 év közötti életkort, Vogelberg és kollégái 121 kérdést tartalmazó kérdőívet juttattak el hozzájuk.

A beérkezett válaszok közül 330 állította azt, hogy az elmúlt évben legkevesebb egyszer jelentkeztek nála asztmás tünetek. Ez az arány az átlagosnál alacsonyabb volt azoknál a fiataloknál, akik hetenként egynél többször sportoltak. Az már ismeretes volt eddig is, hogy a szabadidős sportolás csökkenti az asztma kockázatát. Hasonló eredmény született azonban azoknál a fiataloknál is, akik szabadidejük nagy részét számítógép mellett töltötték. Szakértői vélemény szerint odahaza is kevesebbet dohányoznak, mint a diszkóban, illetve kevésbé vannak kitéve a passzív dohányzásnak.

 

A német tudósok azonban más adatok alapján is kimutatták, hogy a dohányzás milyen nagy mértékben segíti elő asztma kialakulását. A kísérleti csoport asztmás tagjainak 19,2 százaléka dohányzott rendszeresen, míg a nem dohányzóknál ez az arány csak 7,5 százalékot tett ki. Lehetséges ugyan, hogy a passzív dohányzás csekélyebb kockázattal jár, mint az aktív, de - a diszkóban például - mégis veszélyt jelent.

(Forrás: MTI)