"Alapvető érzelmi igények megtagadása, barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságtól való elszigetelés vagy eltiltás, féltékenység, a másik fél önbizalmának módszeres lerombolása, elzárkózás a problémák közös megbeszélésétől, a másik fél állandó hibáztatása, tárgyainak összetörése, fegyverrel való fenyegetőzés, félelmet keltő viselkedés, támadó faggatózás, ijesztő autóvezetés, telefon és egyéb kommunikációs csatornák lezárása, állandó ellenőrzés."
Ezt a meghatározást adja a krizistelefon.hu honlapja a lelki erőszak fogalmára. Mindez Franciaországban egy nemrég elfogadott törvény értelmében még idén büntetendővé válik, nemcsak házas, hanem élettársként együtt élő felek között is. A módosítás szerint ugyanis nemcsak a fizikai bántalmazás számít erőszaknak, hanem az is annak minősülhet, amit a másik mond, akár négyszemközt is.
Éppen emiatt azonban a törvény alkalmazása igen nehézkesnek ígérkezik, hiszen a legtöbb esetben semmi tárgyi bizonyíték nem áll majd a bíróságok rendelkezésére. Míg a fizikai bántalmazást orvosi látlelet alapján meglehetősen egyértelműen lehet bizonyítani, a lelki terrornak semmi látható vagy kézzelfogható nyoma nincs (ami persze nem jelenti azt, hogy nem okozhat legalább akkora sérülést - a test helyett a lélekben). Az új rendelkezés elsősorban a nőket hivatott védeni, akik gyakran válnak a kapcsolaton belül pszichikai erőszak áldozataivá, azonban a kritikusok szerint csak azt fogják vele elérni, hogy egy sima otthoni veszekedéshez is rendőrt lehet majd hívni, holott a kapcsolatokba ilyen szinten az államnak nem lenne szabad beleavatkoznia.