Franciaországban jó nagy port vert fel a 2012-ben megválasztott új elnök, Francois Hollande mégis elbukott terve, miszerint 75 százalékos extraadót vetne ki a magas jövedelműekre. Gérard Depardieu válaszul eldobta francia állampolgárságát, és először Belgiumba költözött, hogy mentesüljön az új adó elő (azóta orosz állampolgár is lett a 13 százalékos ottani szja miatt). Belgium márpedig a magas jövedelmekre kivetett 50 százalékos jövedelemadó miatt nem mondható klasszikus adóparadicsomnak, bár a francia határtól 20 kilométerre fekvő Néchint imádják a francia gazdagok (itt él az Auchan-lánc vezére is). Depardieu-t többen is támadták tette miatt, Jean-Marc Ayrault miniszterelnök eléggé siralmasnak nevezte a színész tettét.
Nem ő azonban az egyetlen celeb, aki vagy magát vagy a pénzét menekíti ilyen helyekre. A forma-1-es pilóták imádják Monacót: itt él az angol Jenson Button, a német Nico Rosberg, az olasz Giancarlo Fisichella és a skót David Coulthard is (Michael Schumacher viszont svájci, ld. lejjebb). Rajtuk kívül itt lakik Novak Djokovic szerb teniszező és Roger Moore színész, illetve a Beatles egykori dobosa, Ringo Starr is ide menekítette 240 millió dollárnyi (53,5 milliárd forintnyi) vagyonát. Ez nem is csoda, hisz Monacóban nincs jövedelemadó, bár 1957 óta a francia állampolgárok nem menekülhetnek ide az adó elől. Egyvalamire kell vigyázni: ha valaki itt dolgozik, akkor viszont nagyon magas (munkáltatói oldalon akár 40 százalékos) társadalombiztosítási járulékot kell fizetnie.
A britek gatyája is rámegy az adóelkerülőkre
Nagy-Britannia keményen megszenvedi az adóelkerülő celebeket. Az összes adómenekült gazdag évi 25 milliárd fonttal (9 billió forinttal) rövidíti meg az államkasszát – írja a This Is Money. Egy szeptemberi jelentés szerint az adóparadicsomok mellett szívesen stikáznak offshore cégekkel (ahogy a focista Wayne Rooney) vagy épp a vagyon átjátszásával feleségekhez, civil partnerekhez. Sportsztárok trükkösen azt csinálják, hogy külön adóznak a képeik után járó jogdíjakból, mert az alacsonyabb kulcsú, mint amit a fizetésük után kell leperkálni az államnak. Szeretik azt a megoldást is (pl. néhány BBC-s bemondó), hogy ugyan Nagy-Britanniában laknak, de egy adóparadicsomba is bejelentkeznek, így oda érkeznek a bevételeik. A vicc az egészben, hogy egy csomó adóparadicsom brit külbirtok, így London hathatna az ottani függő kormányokra.
Magyar helyzet
A Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) is megkerestük, tudnak-e arról, hogy hazai művészek, ismert emberek elkerülnék az adózást külföldön. "Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 53. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az adózást érintő bármely adat, tény, körülmény, határozat, végzés, igazolás vagy más irat adótitoknak minősül" – reagált a NAV a megkeresésünkre.A Huffington Post emlékeztet: Ringo Starr mellett a James Bondok is szeretik elhagyni a szigetországot a pénzükkel. Az 1970-es években Sean Connery előbb Spanyolországba, majd az szja-t, áfát, nyereségadót sem ismerő Bahama-szigetekre vitte vagyonát (bár állította, csak egy független Skóciára vár, hogy hazatérjen), Roger Moore pedig Monacóba. A szintén brit Rolling Stones még 1972-ben tette át a székhelyét Dél-Franciaországba, ami azt jelentette, hogy a két évtized alatti 389 millió dollárnyi bevételük után csak 1,6 százaléknyi adót pengettek le Nagy-Britanniának.
Phil Collins Svájcban lelt menedékre: 1997-ben még azt nyilatkozta, a választásokat megnyerő munkáspárti kormány elől menekült a Genfi-tó partjára, de hiába történt azóta konzervatív fordulat, Collins maradt az adóparadicsomban. Nem csoda, hogy sokan vádolják adóelkerüléssel. David Bowie korábban, 1976-ban választotta Svájcot otthonául, miután 83 százalékos gazdagadót vezettek be. Michael Caine is a '70-es években ment külföldre, de ő hazatért az adó eltörlése után. Svájc népszerűségét a Nyugat-Európában nagyon alacsony adóterhek (kantononként változnak az adószabályok, de egy átlagos 22 százalékos szja-kulcs uralkodik), a külföldiek számára a jövedelemadó helyett választható alacsonyabb adó, az egyének által választható egyösszegű adózás és a kedvező bankfeltételek adják.
A New York Times még 2007-ben foglalkozott vele egy cikkben, hogy az alacsony holland adókat is csípték a celebek. A Rolling Stones tagjai például Hollandiában bejegyzett alapítványokra bízták az egyszer bekövetkező örökösödési eljárás lezavarását, amit ott alig terhel adó. A Stones mellett a U2 is Amszterdamba csatornázta át jogdíjbevételeit, hogy utánuk ne fizessen annyit. Ennek az oka az a sajátosság, hogy a jogdíjakból befolyó pénzeket Hollandia nem adóztatja meg. Virágzó iparág épül arra ugyanis, hogy külföldi személyek átruházzák a szerzői jogaikat egy erre szakosodott holland cégre, amelyik intézi a kapcsolódó ügyeket, cserébe pedig fix díjat számol fel az ügyfélnek.