Nagy szomorúsággal és mély megrendüléssel értesültünk arról, hogy Szurdi Miklós, a magyar színház, film és televíziózás kiemelkedő személyisége, életének 73. évében elhunyt. A művészet iránti szenvedélyes elkötelezettségével, sokrétű tehetségével Szurdi Miklós maradandó nyomot hagyott a magyar kultúrában.
Szurdi István és Kreisler Mária gyermekeként született, és már fiatalon a Színház- és Filmművészeti Főiskolán kezdte meg tanulmányait, ahol előbb színészi (1970–1974), majd rendezői (1971–1976) diplomát szerzett. Pályafutása során számos jelentős színházi és televíziós produkcióban vett részt, többek között a Nemzeti Színház tagjaként, a Mafilm és a Magyar Televízió rendezőjeként, valamint a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatójaként is tevékenykedett. Különösen emlékezetes marad Elton John és Tim Rice "Aida című musicaljének magyarországi ősbemutatója, amelyet ő rendezett.
Szurdi Miklós magánélete is bővelkedett jelentős eseményekben. Első felesége Gór Nagy Mária volt, akitől két fia született. Később Appel Editet vette feleségül, akivel szintén két gyermekük született. Azonban a Familia Kft. című népszerű televíziós sorozat forgatásai során találkozott és szeretett egymásba Xantus Barbarával, aki szintén a sorozat egyik meghatározó alakja volt. Ebből a kapcsolatból született két gyermekük, Panna és Balázs Benjámin, megszilárdítva ezzel is Miklós családjának és magánéletének fontos pilléreit.
Szurdi Miklós pályáját számos díjjal és elismeréssel jutalmazták, többek között a filmszemle díjával (1983), a filmkritikusok díjával (1984), valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével (2010), amelyek mind hozzájárultak művészeti hagyatékának elismeréséhez.
Erdőkertes polgármestere, Pásztor László, személyes emlékeiben is megőrizte Szurdi Miklós alakját, kiemelve művészi tehetségét, emberi nagyságát és a kulturális élet iránti elkötelezettségét. Facebook-bejegyzésében így emlékezett:
„Nagyon megkedveltem Őt, mert fiatalos gondolkodása és sajátos világlátása ösztönzően hatott a környezetére. Művész volt, egy ember, akire számíthattam. Egy hős, aki kitartóan viselte hosszan tartó, komoly betegségét. Elment, és nagy űrt hagy maga után. Köszönjük, Miklós, hogy nekünk is voltál!”
(Borítókép: Szurdi Miklós. Fotó: Mohai Balázs/MTI)