Idén 30 éve, hogy Kurt Cobain halála után feloszlott az egykor hatalmas sikernek örvendő Nirvana együttes. A fiúbanda kemény magját a mindössze 27 évesen meghalt énekes mellett Krist Novoselic basszusgitáros és Dave Grohl dobos alkotta, ám rajtuk kívül többen is megfordultak az együttesben. Lapozzon és nézze meg, mennyit változtak mára az egykori bandatagok!
Fotó: Fotos International / Getty Images Hungary
Krist Novoselic
Az 1987-ben alakult Nirvana basszusgitárosa a kezdetektől Krist Novoselic volt, aki 22 évesen csatlakozott a bandához.
Fotó: KMazur / Getty Images Hungary
A Nirvana feloszlása után Novoselic megalakította a Sweet 75, majd az Eyes Adrift nevű zenekart és mindkettővel készített egy-egy albumot. 2006 és 2009 között játszott a Flipper nevű punkzenekarban, amellyel szintén kiadott egy lemezt. 2011-ben az I Should Have Known című Foo Fighters-dalban szerepelt. A zene mellett a politikai életben találta meg a számításait, jelenleg egy párt vezetője Washingtonban. Ez a kép a tavaly februári, 65. Grammy-díjátadó gálán készült róla.
Fotó: CBS Photo Archive / Getty Images Hungary
Aaron Burckhard (középen) volt a Nirvana első dobosa, ám mindössze egy évig erősítette a csapatot. Mire a banda felvette az első demóját '88-ban, Burckhard már nem dolgozott az együttessel. Lobbanékony természete miatt gyakran került fizikai összetűzésbe a többiekkel, illetve a nem vette olyan komolyan a zenekart, mint azt Kurt Cobain szerette volna. Gyakran lógott például a próbákról, az utolsó csepp pedig az volt, amikor a rendőrség lefoglalta Cobain autóját, mert Burckhard ittasan vezette azt. A Nirvana után a dobos az Attica, majd a Screaming Sons of... nevű formáció tagja volt, 2013-ban pedig az Under Sin együtteshez csatlakozott.
Ezt az interjút 2020-ban készítették vele.
Dale Crover vette át Burckhard helyét a Nirvana dobosaként '88-ban, a korábban említett demón már ő szerepelt. Crover ekkor már négy éve a Buzz Osborne vezette Melvins nevű együttes dobosa volt, így amolyan beugrósként, nagyjából fél évig erősítette a bandát.
Dale Crover 1984 óta a Buzz Osborne vezette Melvins nevű együttes dobosa.
Fotó: Roberto Ricciuti / Getty Images Hungary
Dave Foster volt a Nirvana harmadik dobosa, ám ő sem vált be igazán tekintve, hogy 1988-ban mindössze pár fellépés erejéog váltotta Dale Crovert, míg ki nem rúgták. Az elbocsátásának fő oka az volt, hogy nem tudott részt venni a próbák nagy részén, mert nagyon távol élt Cobaintől és Novoselictől. Bár ez még nem volt elég indok a kirúgására, az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor letartóztatták, mert megérintette a polgármester fiát. Tettéért két hétig börtönben volt. A kirúgásáról sosem értesítették, onnan tudta meg, hogy egy hirdetésben látta játszani a bandát, ám annak már nem volt részese.
A Nirvana után Foster a Suckerpunch, a Psycho Samaritan és a Hell Trout nevű együttesben játszott, illetve vendégelőadóként dobolt a Mico de Noche nevű banda Cherries című albumában. A 2017-ben készült fotón Dave Foster a jobb oldalon látható.
Chad Channing (jobbra) volt az első, aki pár hónapnál tovább maradt a Nirvana dobosa. A férfi 20 évesen, '88-ban csatlakozott a bandához és egészen '90-ig erősítette a csapatot. Ő volt a dobos, amikor a banda kiadta a Bleach című debütáló albumát.
Miután otthagyta a Nirvanát, Channing megalapította a Fire Ants nevű bandát, majd '98-ban a The Methodists nevű formációt. Ezután kilépett a dobok mögül, hogy új együtteste, a Before Cars frontembere legyen, amely 2006-ban adta ki az Old Chair című kislemezt, majd 2008-ban debütált az első, Walk Back című stúdióalbumuk. Channing jelenleg is ebben a bandában énekel és basszusgitározik.
Dan Peters (balra) Channing távozása után amolyan beugrós dobos volt, aki alig pár fellépésre állt össze a Nirvanával 1990 nyarán, 23 évesen. Peters ekkor már két éve volt a Mudhoney nevű formáció dobosa, de már 15 évesen is dobolt a Bundle of Hiss-szel. 1990 és 1991 között a washingtoni Ellensburgban működő Screaming Trees együttesben is játszott, illetve a Black Sheep című filmben is szerepelt David Spade és Chris Farley mellett. Legnagyobb bánata az volt, hogy a Nirvana Nevermind című albumán már nem volt lehetősége dobolni.
Peters a mai napig aktív a Mudhoney dobosaként. Ez a kép egy koncert közben, 2007-ben készült róla.
Fotó: wikimedia
Dave Grohl
Grohl egészen fiatalon, 18 évesen csatlakozott a Nirvánához az együttes hatodik, egyben utolsó dobosaként 1990-ben. Négy évvel később, az együttes felbomlása után ő alapította a Foo Fighters-t. A 11. stúdióalbumuk, a But Here We Are tavaly júniusban debütált.
Fotó: KMazur / Getty Images Hungary
Dave Grohl tavaly októberben a Saturday Night Live című televíziós műsor 1847. epizódjának vendége volt, ez a kép akkor készült róla.
Fotó: Nbc / Getty Images Hungary
Jason Everman 1989-ben gitárosként csatlakozott a Nirvanához Kurt Cobain mellé. Everman 606 dollárral támogatta a Bleach című debütáló album felvételét, a neve így került fel köszönetképpen a lemezre, ám játszani valójában nem játszik rajta. Ennek ellenére végigcsinálta a turnét a csapattal és többször gitározott is a fellépéseken, ám a turné végeztével Cobain megvált tőle a szélsőséges hangulatingadozásai miatt. Ezek után '89 őszén csatlakozott a Soundgardenhez, mint basszusgitáros, ám '90-ben őket is hátrahagyta, hogy az OLD (Old Lady Drivers) nevű zenekarban basszusgitározzon. Később, 1993-ban a Mind Funkban gitározott, majd '94 szeptemberében otthagyta a zenekart, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok hadseregéhez, ahol egy idő után a különleges erőknél szolgált és Afganisztánban, illetve Irakban is teljesített szolgálatot. Miután 2006-ban leszerelt, a kolumbiai egyetem filozófia szakán szerzett bölcsészdiplomát.
In memoriam: Kurt Cobain
A Nirvana együttest Kurt Cobain és Krist Novoselic alapította, hozzájuk csatlakozott az évek során több dobos, illetve alkalomadtán gitárosok és csellisták. A fiatal énekes mindössze 20 éves volt, amikor először állt színpadra a banda frontembereként és egy szempillantás alatt világsztárrá vált.
Fotó: KMazur / Getty Images Hungary
Cobain szerepe nemcsak azért volt meghatározó, mert ő volt a banda első számú alakja, hanem mert többnyire a dalokat is ő írta. Zenéje hozzájárult az alternatív rock kilencvenes évekbeli megújulásához. A nemzetközi hírnevet nagyon nehezen viselte, élete utolsó éveiben drogfüggővé vált. A feleségével, Courtney Love-val szinte napról napra küszködtek az életükbe tolakodó médiával, végül 1994. április 8-án, 27 évesen a hivatalos jelentések szerint fejbe lőtte magát. A testére villanyszerelők találtak rá az otthonában. A halála körülményei a mai napig vitákra adnak okot.
Fotó: Jeff Kravitz / Getty Images Hungary
Kurt Cobainnek és Courtney Love-nak egy kislánya született, az 1992. augusztusában világra jött Frances Bean Cobain. A kislány két éves sem volt, amikor az édesapja meghalt, az anyja pedig a tragédiakor elvonón volt.
Kurt Cobaint a Rolling Stone újságírója, David Fricke minden idők 12. legjobb gitárosának rangsorolta.
Fotó: Vinnie Zuffante / Getty Images Hungary