Donald Trump elsöprő győzelmet aratott a november 5-ei elnökválasztáson. Sokak szerint a régi-új elnök egy feketelistával a kezében foglalja majd el az ovális irodát, a listán szereplők pedig vérmes bosszúra számíthatnak. Mutatjuk, kik szerepelnek rajta!

Donald Trump lett az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke. A republikánus jelöl egyértelmű fölénnyel nyert Kamala Harris felett, győzelmének pedig több világsztár is örült.

Még azelőtt, hogy kihirdették volna a győztest, a LADBible cikke szerint Kamala Harris kijelentette, hogy Donald Trump – megválasztása esetén – már a politikai ellenfeleinek jogi felelősségre vonását tervezi. Állítása szerint az azóta győzelmet arató Trumpnak egy feketelistája is van, amelyen többek között Joe Biden, Keir Starmer, Liz Cheney, Hillary Clinton, Barack Obama, és ő maga, Kamala Harris is szerepel. Róluk Trump már a kampányában is erős kritikákat fogalmazott meg. Lássuk, milyen okokból forralhat bosszút ellenük Amerika jövő január 20-én beiktatandó régi-új elnöke, Donald Trump.

Joe Biden

Joe Biden 2025 januárjában adja át az elnöki hatalmat Trumpnak, de mivel kapcsolatuk meglehetősen feszült, ezért az átmenet aligha lesz könnyű. Trump ellen vádat emeltek a 2021. január 6-i Capitolium elleni támadásban játszott szerepe miatt, miközben az akkor megválasztott elnök azt állította, hogy Biden ellopta tőle a 2020-as elnökválasztást.

Trump a közösségi médiában jelentette be,, hogy győzelme esetén új ügyosztályt hozna létre: „Valódi különleges ügyészt nevezek ki, hogy eljárjon az USA történetének legkorruptabb elnöke, Joe Biden, a teljes Biden-bűnbanda, és mindenki más ellen, aki hozzájárult választásaink, határaink és országunk lerombolásához”.

Sir Keir Starmer

Sir Keir Starmer csak a nyáron lett az Egyesült Királyság miniszterelnöke, de máris feszült kapcsolat alakult ki közte és Trump között a választási kampány során. Trump azt állította, hogy Starmer Munkáspártja„illegálisan beavatkozott az amerikai elnökválasztásba, miután néhány önkéntes az Egyesült Államokba repült, hogy a demokratákat támogassa. Trump a Munkáspártot szélsőbaloldalinak nevezte, és azzal vádolta, hogy Kamala Harris veszélyesen liberális politikáit inspirálták.

Liz Cheney

A 2024-es amerikai elnökválasztási kampány során Trump célba vette Liz Cheney-t, a republikánus párt korábbi befolyásos tagját. Cheney, aki a párton belül is Trump erős ellenzője, Harris kampányát támogatta. Egy kampánygyűlésen Trump azt mondta, hogy „nézzük meg, hogyan érez, amikor fegyverek vannak az arcába irányítva”. Cheney ezt fenyegetésként értelmezte, ami hónapokkal azután hangzott el, hogy Trump börtönbe zárását követelte.

Kamala Harris

Miután Trump legyőzte Harris-t az elnökválasztáson, a választási kampány során azt mondta, hogy Harris-t el kell távolítani és jogi felelősségre vonni. A vádak középpontjában Harris mexikói-amerikai határügyekkel kapcsolatos irányítása áll, amit alelnökként ő felügyelt. A kérdés az, hogy Trump valóban lép-e ebben az ügyben.

Barack Obama

Trump 2020-ban azt állította, hogy Barack Obama kémkedett a választási kampányában. Az USA 47. elnöke Barack Obamát ezután hazaárulónak nevezte, és kijelentette, hogy az elnökhelyettese kampányát megfigyelték. Azt is hozzátette, hogy a modern technológiák segítségével titokban rögzítették az információkat, amit ő kémkedésnek értelmezett.

Hillary Clinton

Trump 2016-ban legyőzte Hillary Clintont az elnökválasztáson, de akkoriban gyakran „csaló Hillary”-nek nevezte. A kampány során a tömeg skandálta is, hogy „zárják be”, amit Trump is támogatott. North Carolina-i rendezvényén kijelentette, hogy Clinton börtönbe kellene menjen, és Kaliforniában is megismételte ezt. Az első Trump-elnökség alatt nem történt semmi jogi lépés Clinton ellen, ezért kérdéses, hogy a második ciklusában cselekedne-e az akkori retorika alapján.

(Borítókép: Donald Trump. Fotó: Michael M. Santiago/Getty)