Milyen az, ha valaki Karel Gott csaja, majd Miloš Forman felesége? És ha mindezt utána őszintén elmeséli a fél világnak? A könyből és a szerzővel készített interjúból kiderül.

Martina Formanová nevét Karel Gott és Miloš Forman miatt ismerte egész Csehország, pedig modellként és énekesnőként is tevékenykedett. A filmrendező felesége a múzsák biztonságos és passzív élete után könyvírásra adta a fejét, melynek eredménye az "Illatos fehérneműk hajtogatója" című könyv, ami természetesen önéletrajzi jellegű.

A tartalomból

Egy átlagnál jobb külső adottságokkal, ügyes helyzetfelismerő képességgel, kellő léhasággal és kalandvággyal megáldott cseh lány, már igen korán - még az előző rendszerben és 18 évesen - felismeri, hogyan kamatoztassa egyidejűleg az összes felsorolt tulajdonságát, és még az érettségi előtt összejön Karel Gottal.

Fotók: Barakonyi Szabolcs

Majd' egy évtizedig laza kapcsolatot folytat a cseh sanzon-istennel, miközben folyamatos küzdelemmel végzi a főiskolai tanulmányait, ahol inkább a kifutók (modellkedik) és a bulik (mulatozik), semmint a diszciplínák (tanul) világában mozog otthonosan. Aztán elege lesz, fölad mindent, Amerikába költözik, ahol előbb takarít, majd névházasságot köt.

Megkomolyodik, családalapításon töri a fejét, és mire betölti harmincadik születésnapját, Miloš Forman mellett találja magát New Yorkban, akinek nem sokkal később ikerpárt szül.

Amikor már mindezt kívülről tudja szemlélni, könyvet ír "Illatos fehérneműk hajtogatója" címmel. Kellemes, laza szerkezetű, szórakoztató, nyári olvasmány, melynek végső konklúziója, hogy bátraké a szerencse, hogy nincs abban semmi rossz, ha valakit nyughatatlan természete vezérel, és hogy az sem szégyen, ha az ember nagyformátumú férfiakhoz vonzódik. Nagy filozófiai kérdések megfejtését, Kundera mélységét és a felszín alatti nagy összefüggések leleplezését mondjuk ne várják tőle. Nem is ez a dolga.

A szerzővel budapesti könyvbemutatója alkalmából beszélgettünk.

Könyvének magyar kiadását úgy harangozták be, hogy különösen nők számára érdekes. Mit gondol, miért?

Az olvasóimnak kilencvenvalahány százaléka valóban nő és sok kedves olvasói levelet kaptam, amiből az derült ki számomra, hogy hiába szerepelnek történetemben híres, kivételes személyiségek, maga a történet magja abszolút univerzális.

A könyv 2002-ben jelent meg Csehországban, hogy reagáltak rá a kritikusok és a közönség?

Jó kritikát kapott, amin én is meglepődtem. Ennek talán az az oka, hogy az olvasók azt várták, hogy nagyon bulvárízű lesz. Talán nem dicsekvés, ha azt mondom, hogy sikerült őszintén, humorral beszélni a viselt dolgaimról. Csehországban kilenc hétig vezette a toplistát és most a második kiadást éli.

Világszerte jól ismert emberekről (Karel Gott, Courtney Love, Miloš Forman) ír úgy, mintha egy szerelmi történet fiktív karakterei lennének. Senkit sem dúlt fel, hogy viszontlátta magát az oldalakon?

Azt hiszem, senkiről nem árultam el olyan titkokat, ami az illetőnek kellemetlen lenne. Senki nem vette rossznéven, senki nem sértődött meg. Sőt, inkább azok bántódtak meg, akik nem kerültek be a könyvbe.

Akkor majd legközelebb, bár következő könyve három nő története, vagyis fikció lesz.

Igen.

Nem gondolta, hogy azzal, hogy "kipakol" és őszintén leírja életét, támadási felületet ad a sajtónak?

Voltak olyan újságok, melyek kiragadtak részleteket a könyvből és megpróbálták a maguk módján magyarázni, értelmezni. De szerintem nem nagyon kell odafigyelni a bulvársajtóra. Örülök, hogy a saját szavaimmal elmesélhettem a történtemet.

Dolgozott önben valamiféle belső kontroll vagy cenzúra a könyv írásakor? Esetleg férje, Miloš Forman tett javaslatokat bizonyos részek átírására?

Nem, megírtam a történetet, Miloš egy szót sem akart változtatni rajta, sőt, a kiadóm sem kérte, hogy bármit beleírjak vagy kihagyjak, teljesen szabad kezet kaptam. Szóval senki sem kényszerített, hogy bármit is megváltoztassak.

Noha a prágai Színművészeti Főiskolán forgatókönyvírást tanult, évekig nem foglalkozott az írással. Most pedig kiadott egy könyvet. Végülis mennyire fontos önnek az írás?

Miután elvégeztem az iskolát, szerettem volna, hogy családom, gyerekeim legyenek. Akkor jöttem rá, mennyire fontos nekem az írás, amikor elkezdtem ezt a könyvet. Most úgy érzem, kicsit már többre is szükségem van, mint a család.

Hogy választotta ki épp azt a mondatot könyve címének, hogy "Illatos fehérneműk hajtogatója"?

A cseh nyelvben a "skladatelka" komponistát is jelent. a könyvben van egy jelenet, amikor Miloš ruháit hajtogatom, mire Mozarthoz hasonlít. Próbálok rájönni, mi az összefüggés, erre azt mondja, nagy művész vagyok, nagy hajtogatóművész (nevet).

Ezt a mondatot gondolta leginkább emblematikusnak?

Ezt is mondhatjuk, de leginkább azért esett rá a választásom, mert jó szóviccnek tartottam.

Martina Formanová: Illatos fehérneműk hajtogatója
Ulpius-ház
2680 forint