Legutóbbi fitneszvideód, a Lendületben a zsírégető gyakorlatokra helyezi a hangsúlyt. Az zsírégetés az elmúlt évek legújabb fitnesztrendje, de nekem minden ilyen újabb divatnál az jut eszembe: ezek szerint eddig nem is jól tornáztunk?
Az újabb és újabb mozgásformák nem jobbak vagy rosszabbak, mint a régebbiek: arra valók, hogy új kedvet adjanak, és még kellemesen is töltsük a mozgásra szánt időt. Úgy vettem észre, hogy azoknak, akik régóta tornáznak és mindig ugyanazt az óratípust csinálják, fontos az újdonság, mert az újfajta mozgásformák új lendületet adnak. Az ember aztán úgyis mindig visszatér ahhoz, ami a leghatásosabbnak bizonyult, de új lendületet kapott és ismét megjött a kedve a sportoláshoz.
A zsírégetés ezek szerint kiegészítő mozgásformának jó?
Nekem ez az alap, de lehet akár rekreációs sport is, ami mellett más típusú mozgásokra is szükség van ugyan - én kardióval, taposással és kocogással egészítem ki -, viszont hangulatilag is feldob. A zsírégető gyakorlatok kicsit talán monotonabbak, viszont nagyon hatásosak: én hetedik éve tanítom ezt, és magamon is látom, hogy valóban szépen formál. Nem izmosít túlságosan, inkább szálkásít, és minden testrészt alaposan megdolgoztat.
Hogyan követed az újabb és újabb fitnesztrendeket?
Kongresszusokra, külföldi konferenciákra járok, mert szeretem közvetlenül azoktól szerezni a tudást, akik ezeket a módszereket kidolgozták. Emellett nagy szerencsém, hogy az anyósom gyógytornász, Pilatest tanít Michiganben, ő is gyakran jár ilyenekre, úgyhogy többnyire az USA-ba megyek, együtt nézünk ki olyan képzéseket, ami mindkettőnket érdekel, és amit mindketten tudunk hasznosítani is. Persze nem teljesen egyezik az ízlésünk, én a keményebb, lendületesebb mozgásokat kedvelem.
Gondolom, ilyen családi háttérrel a férjed számára sem nagyon volt más választási lehetőség, mint az egészséges életmód és a sport.
Most már ő is kifejezetten sportos életet él, de nem mindig volt ez így. Amikor megismerkedtünk, még meggyőződése volt, hogy ő nem egy sportos alkat, meg hogy a sportnak amúgy sincs semmi értelme, de mellettem szépen lassan megszerette. Hozzá kell tegyem, én soha nem mondtam neki, hogy csinálja, de mellettem valahogy magától is rájött, hogy ez jó dolog. Most már fut, kondizik, és curlingezni is jár velem.
A curling egyébként is szívügyed, a hazai curlingsport egyik legelkötelezettebb népszerűsítője, valamint a magyar női válogatott harmadik wice-kit játékosa vagy. Milyen volt az idei évetek?
Véget ért az EB, a lányokkal a B-ligában ötödikek lettünk, a fiúk nyolcadikak. Úgy érzem, most nem jött ki belőlünk a legjobb teljesítmény, de van, hogy egy évet veszni kell hagyni, hogy aztán a következőben annál jobban tudjunk összpontosítani. Komolyan vesszük, heti 4-5 edzésünk van, a következő versenyünk Prágában, január 14-15-én lesz.
Heti 4-5 curling-edzés? Emellett csinálod a fitnessvideóidat, órákat adsz, tanítasz, hogy fér ebbe bele még a curling is?
Ezeket az edzéseket általában reggel vagy délután tartjuk, az óráimat pedig este, ez így együtt persze sok időt vesz el. A fitnessvideókat összerakni is nagyon munkaigényes, a legutóbbi kazettát például három és fél hónapig csináltuk. Heti 6 alkalommal tartok zsírégető edzéseket, ami persze szintén sok időt vesz el, és emellett három éve tartok órákat nyugdíjasoknak, újabban pedig gyerekeknek is. Őket egyébként már a curling felé is próbálom terelgetni, így még az utánpótlás kérdése is megoldódik_
Az óraadás azért is praktikus, mert ezzel egyben a saját edzésadagodat is letudod.
Igen, és egyben azonnali visszajelzés is saját magamnak, hogy jól csinálom-e. Ha látnék magamon bármi olyat, ami nincs rendben, akkor tudom, hogy változtanom kell az órámon is.
Miért váltottál 18 évesen a versenyszerű ritmikus sportgimnasztikáról a fitnessre?
A ritmikus sportgimnasztikát nagyon szerettem, de akkor rájöttem, hogy a fiatalabbak érik el a jobb eredményeket. Akkoriban jött be a fitnesz, akkor még csak átversenyzőként próbáltam ki magam, és azonnal megnyertem a magyar bajnokságot. Ez adott lendületet, és az, hogy nőként nagyon tetszett a testformálás lehetősége, nagyobb jövőt láttam ebben a sportágban.
És szinte mindent el is értél. Mikor fér bele egy ilyen karrierbe például a gyerekszülés?
Most 29 éves vagyok, úgyhogy az elkövetkező években már szeretnénk. Akkor persze majd vissza kell vennem egy kicsit, de emellett valószínűleg fogom tudni tovább csinálni a senior és a junior tornákat, legfeljebb kevesebb zsírégető edzést tartok majd. Attól meg nem félek, hogy ne tudnék utána formába lendülni, a fitness erre már jól megtanított.
Nálunk is adsz néha táplálkozási tanácsokat a hozzád fordulóknak, a Totalfood-nál van egy wellness-menü, ami szintén a te nevedhez fűződik. Ennek az összeállítását egyedül végezted?
A fitnesz sportághoz nagyon hozzátartozik a táplálkozás. Az egyetemen kevés ilyen óránk volt, úgyhogy amit tudok, azt azóta, szintén külföldi továbbképzéseken tanultam. A Totalfoodon egy dietetikussal közösen dolgozom, nagyon sokat tanultam ebből is, és ha bármi ilyen témájú kérdés merül fel, és nem vagyok biztos a dolgomban, akkor mindig vele konzultálok.
Mik a 2006-os terveid?
Jelenleg a doktoranduszi képzést csinálom, ha ezt befejezem, hivatalosan a sporttudományok doktorának számítok majd. Ezzel persze nem leszek meg jövőre, még két évem van hátra.
Miért lesz más Dr. Béres Alexandraként órákat adni?
Nem a címért csinálom, ettől nem lesz több fitnesztermem, vagy fix fizetésű állami állásom, egyszerűen egy kihívás önmagam számára, egy motiváció, ami segít, hogy minél mélyebben foglalkozzam a témával. Nagy felelősség, amit az emberektől kapok, és igyekszem a legjobb tudásomhoz méltóan megfelelni neki.