„Ma, amikor emberek kimennek az utcákra, hogy gyűlölködjenek, és egymás ellen fordulnak, szerintem a legnagyobb dolog, amit az ember tehet, hogy felvállalja önmagát. Ez azzal is járhat, hogy megdobnak egy kővel, vagy fenyegető sms-sel”- mondta Bíró Eszter, aki tavaly megjelent Zenés Dolgaim című lemezéhez képest teljesen más műfajba kezdett, amikor kutatni kezdte a zsidó folklórt, majd a számára fontos dalokat új zenekarával áthangszerelte.
Azt hitték, három Bíró Eszter van
Az énekesnő úgy tervezte, az új zenéihez külsejét is megváltoztatja, és elsőként raszta hajra gondolt, amiről végül a közvetlen kollégái lebeszélték. Az imidzsváltás előtt felkereste az Artista tervezőcsoportot, akik azóta minden nyilvános eseményre öltöztetik. „Nagy váltást akartam. A levelekből, amelyeket kapok, arra a következtetésre jutottam, hogy el kell különíteni egymástól a feladataimat. Volt olyan levélíró, aki azt hitte, Bíró Eszterből három van: egy popénekes, egy klezmerénekesnő, és egy musicalszínész”- mondta, hozzátéve, a változás része volt az is, hogy az új projekt neve Ezter lett, és így remélhetőleg senki sem hiszi majd, hogy Bíró Eszter musicalrészleteket énekel majd a koncertjein.
Bíró Eszter a tavalyi lemezbemutatóján arról beszélt, ha egy napból állna az élete, akkor az összes előadói műfaj közül aznap az éneklést választaná. Arra azonban nem hajlandó vállalkozni, hogy egy kiadó popsztárrá formálja, és ennek megfelelően a Campona parkolójában felállított színpadon énekeljen. Az énekesnő nem híve a kompromisszumoknak, mint elmondta, ezért sem volt olyan könnyű a pályája, amikor az Egyesült Államokból hazatért Magyarországra. A zenéit azóta is saját cége adja ki, úgy tartja, ezzel garantálható, hogy a lemezek tükrözzék a személyiségét.
Tökéletes időzítés
Elsőre különösnek tartottuk, hogy az ötödik hónapos terhes énekesnő éppen a várandóssága ideje alatt kezdett el egy új zenei vállalkozást, de mint elmondta, úgy érzi, minden a legjobb időben történik vele.
„Idén lesz még egy nagy koncert, azt nagy hassal is meg tudjuk tartani. Március végére vagyok kiírva, és a szülés után fél évig csak a kislányommal szeretnék foglalkozni, ezért el fogom tolni a felkéréseket”- mondta Bíró Eszter, és a távolabbi terveit is vázolta. „Remélem, ősszel folytatjuk a munkát. Külföldre is szeretnénk menni, ahova a bébit is vinnénk. Tökéletesnek tartom az időzítést. Ha három év múlva jött volna a gyerek, amikor a világ nagy színpadain szeretnék lenni, akkor már nem lett volna olyan tökéletes az időzítés”- nevetett Bíró Eszter, de hogy melyek a világ jelentősebb színpadai, nem részletezte. Az énekesnő párja egyébként a zenekar ütőse, Fodo, aki a gyűjtőmunkában, majd a dalok jazzhangszerelésében is részt vett.
Meghallgatta, bőgött
A lemez anyagául szolgáló zsidó folklór kutatásához sok utazásra lett volna szükség, de arra nem volt keret, így a kutatómunka nagy részét az interneten bonyolította az énekesnő. „Hihetetlen érdekes emberekkel kerültem kapcsolatba, ugyanakkor nagyon nehéz már olyan embereket találni, akik hajlandóak énekelni, emlékeznek és van még tudásanyag a fejükben, amelyet le lehet jegyezni. A legközelebbi terveim közt szerepel, hogy elmenjek Kárpátaljára és Erdélybe is a népzenét kutatni”- mondta Bíró Eszter.
A lemez egyik dala egy ima a világbékéért, és kíváncsiak voltunk, a szépségversenyzők gyakorta hangoztatott mottójában hol keressük az eredeti üzenetet. „Ez egy több ezer éves, arámi nyelven énekelt ima, ami Irakból származik. Ennek ma olyan üzenete van, hogy nem kell bármit hozzátegyek. Meghallgattam, és elkezdtem bőgni.”
Bíró Eszternek azért is fontosak a dalok, mert azok eseményekhez és ünnepekhez kapcsolódnak. „Arra hívják fel a figyelmet, mennyi olyan dolog van a világon, ami hihetetlen erővel bír, és nem vesszük észre a hétköznapok során. Nem tudunk leülni és rendesen elolvasni egy könyvet, nincs időnk az ismerőseinkre sem. Amikor gyűjteni kezdtem a dalokat, olyan világ tárult fel előttem, ami ma már veszendőben van.”