„Olyan országban nőttem fel, ahol annyi ember él egy városban, mint itt az egész országban. Megőrültem attól, hogy száguldanak el a fejem mellett a dolgok, és nem tudok ott lenni mindenhol. Magyarországon sokkal könnyebb követni az eseményeket és sokkal kevésbé jelent problémát minden helyen ott lenni, ahol szeretnék”- mondta Bordán Lili.
Nem volt dráma
A huszonöt éves színésznő három évvel ezelőtt költözött az Egyesült Államokból Magyarországra, miután filmszerepet kapott, amit további megkeresések követtek. Szerepelt többek közt Schilling Árpád Antigoné című filmjében, Kovács M. András Téli meséjében, Lengyel Andor Kistestvér című filmjében, és néhány nálunk forgatott amerikai produkcióban. Bordán Irén és Szerdahelyi Gábor lánya Susan Batson stúdiójában tanulta a szakma alapjait, ahol olyan színészek töltötték a tanulóéveiket, mint Nicole Kidman és Tom Cruise. Édesapja nem szerette volna, ha lánya a színészi pályára lép, ezért Bordán Lili titokban képeztette magát, de amikor kiderül, hogy édesanyja után ő is ezt pályáját választja, úgy emlékszik vissza, "nem volt dráma.”
„Megértem édesapámat. Nőként nagyon kemény szakma, ettől féltett. Ebben az országban azért is nehéz, mert kevés film készül. Itt ráadásul nem ismerhetnek engem, mert nem itt végeztem az egyetemet. Ez a hátránya annak, hogy kicsi az ország: ha nem ismernek, akkor nem vagy senki.”
Nem tudnék meghökkentőt mondani
Az ismertség azonban Bordán Lili szerint nem lehet annyira fontos, hogy bulvárlapokban is szerepeljen. „Nem tudnék olyan meghökkentő dolgokat mondani, amik felkeltenék az emberek érdeklődését. Persze ez nem azt jelenti, hogy visszautasítom, ha egy újságíró megkeres, csak arról van szó, hogy azokról a témákról tudok beszélni, amik kapcsolódnak az életemhez.”
A beszélgetésünk apropója az volt, hogy a színésznő a reptereken ingyen elérhető, angol és magyar nyelven kiadott 361 magazinban szerepelt, amelyikben többek közt a New Yorkban töltött gyerekkoráról beszélt. A magazin bemutató partiján Bordán Lilinek azt is felvetettük, több interjújában beszélt már arról, hogy inkább magyarnak érzi magát, mint amerikainak, holott csak néhány éve él Budapesten.
Mi minden van abban, hogy tekintet
„Nehéz lenne meghatározni, mit jelent amerikainak lenni, hiszen Amerikában mindenki valahonnan máshonnan jött. Akkor érzem magam egyébként a leginkább magyarnak, ha kiutazom. Nemrég arról beszélgettem egy miskolci fiúval - aki manöken volt Párizsban, Milánóban – hogy mennyire befolyásolja a személyiségünket az, hogy hol élünk. Nekem a magyar nyelv a szív nyelve, otthon azt beszéljük. Az anyanyelveden tudsz a legjobban kinyílni. A nyelv befolyásolja a gondolkodást, és azt, hogyan állsz hozzá az élethez. Néha zavar, hogy olyan szó, hogy tekintet, nincs az angolban. Pedig mi minden benne van ebben a szóban.”
Bordán Lilit arról is kérdeztük, milyennek látja általában a magyar embereket, de jelezte, nem szívesen mondana régóta ismert közhelyeket. Inkább az angol színészekkel példálózott. „Az angoloknál óriási kultúrája van a színháznak. A színészeknek nem kell azt érezniük, hogy a színpadon kívül elő kell adniuk, mekkora színészek, hanem a szerepeikben bizonyítanak. Nálunk más a helyzet, a magyar színészeknek nehezebb.”
Továbbra is az angol és magyar párhuzamnál maradva a színésznőt arról kérdeztük, emlékezetes olvasmányait melyik nyelven olvasta, és a fiúk az életében melyik nyelvhez kötődtek. „Főleg angolul olvasok, de legutóbb Márait olvastam, nagyon szeretem. Délelőtt énektanárnál voltam, aztán otthon magyar dalokat tanulgattam. A fiúk? Nem volt sok fiú az életemben, és teljesen mindegy, milyen nyelvet beszél, a személyisége a lényeg.”