A Csak szex és más semmi csábítója örül, hogy nem kényszerül rá reklámokra és tévés szereplésekre. Szerinte ez az egész csak a pénzről és a népszerűségről szól, ő azonban nem vállal munkát muszájból. Politikus nem lenne, és bankelnök se, de a Csányi Pincészet borát azért megissza.

Harminc éves lettél, komoly bulit tervezel?

Attól még, hogy harminc lettem nem változik semmi. Buli se hiszem, hogy nagyon lenne.

Nem volt rossz gyerekkorodban, hogy ilyen közel van a születésnapod a karácsonyhoz?

Nem, szerencsére azért mindig megkaptam minden ajándékot.

Goda Kriszta Csak szex és más semmi című filmjében vidékről Pestre feljött színészt alakítasz, aki nagy nőcsábász hírében áll. A filmbeli karaktered egy igazi macsó, és az Állítsátok meg Terézanyut!-ban is hasonló szerepet játszottál. Nem félsz, hogy rajtad ragad a csábító-imidzs?

Csányi Sándor

Nem olyan rossz imidzs a csábítóé. Inkább ez ragadjon rajtam, mint mondjuk egy sorozatgyilkosé, nem igaz? Jól érzem magam a játék közben és nagyon bírom ezt a karaktert, ahogy próbálja megtartani a csajt. És közben minden gagyi reklámot elvállal, amivel igazolhatja magának, hogy ő tényleg színész.

Sokan mondják, hogy jobban menne a film, ha a plakáton nem Schell Judittal és Dobó Katával szerepelnél, hanem egyedül meztelenül, mint azon a bizonyos reklámon, ami a filmben van. Amúgy csinálnál reklámot?

Már többször kerestek, de még eddig nem láthattál sehol. Jelenleg elég jó helyzetben vagyok, nem vagyok rászorulva. Félre ne érts, én nem ítélek el senkit, aki reklámokban játszik. Sok barátom szerepel reklámokban, nincsen ezzel semmi baj.

És valamilyen tévéműsort?

Ez az egész csak a pénzről és a népszerűségről szól. Szerencsére jelenleg mindenem megvan, amire vágyok. Színházban és filmekben játszom, jó szerepeket. Persze könnyű úgy erkölcscsősznek lenni, ha megy a szekér. Sok tehetséges ember vállal bármilyen munkát, muszájból. Örülhetek, ha nekem nem kell.

A kamera másik oldala se vonz? Nem rendeznél például?

Én játszani szeretek, színész vagyok. A rendezés nagyon komoly meló, hiába hiszi sok színész, hogy tud rendezni, csak nagyon kevésnek sikerül. Én nem értek hozzá az biztos.

Sok helyen emlegetnek úgy, mint a "szomorú szemű színész". Mennyire igaz ez, szomorú ember vagy?

Én is látom néha magamon, de ez nem tudatos dolog. Szomorú szemeket nem tudok játszani, úgyhogy biztos van bennem valami szomorúság ami kívülről is látszik.

Befejeződött a Móricz Zsigmond Rokonok című regényének filmes adaptációja, amit Szabó István rendezett. Milyen volt vele dolgozni?

Csupa fiatalból állt a stáb és ő nagyon jól kezelte a helyzetet. Egész egyszerűen jó a közelében lenni. Mindegy mit csinálsz, kávézol vagy leülsz vele beszélgetni, hihetetlen méltóság sugárzik az arcáról. Ő igazán tudja mit akar, és bár sokat követel, minden szereplőjét nagyra tartja, mindenkivel foglalkozik. Tényleg kíváncsi a színészeire, meghallgatja őket és ha jobb az ötletük boldogan változtat. Mindeközben minden a kezei között van, mindenre folyamatosan figyel.

Mit volt jobb játszani vígjátékot a vidékről feljött színészről, vagy a klasszikusnak számító Rokonok Kopjáss-át?

Mindkettőt. A vidám, felszabadult játékot igazán koncentrált színészi munka követte. Tanultam vagy tíz évet a 47 napos Rokonok forgatáson. Már akkor is érdemes lett volna végigcsinálni, ha soha egy kocka le nem megy belőle. Ez a munkamódszer meghatározó volt, egész biztos, hogy soha nem fogom elfelejteni.

Féltél eleinte Szabó Istvántól?

Csányi Sándor életrajz
Csányi Sándor 1975. december tizenkilencedikén született Budapesten. Negyedik nekifutásra vették fel a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, Marton László osztályába, előtte a Kaposvári Csiky Gergely Színház csoportos színésze volt. A főiskola elvégzése után a Krétakör Színházhoz, majd a Radnótiba szerződött, azóta is itt játszik. Az átütő sikert Antal Nimród Kontroll című filmje hozta számára; a főszerep eljátszásával 2005-ben megkapta az angliai Fringe Report 'legjobb férfiszínész' díját, a 36. Magyar Filmszemlén pedig - három filmben nyújtott alakításáért - a legjobb férfi epizódszereplőnek választották. Nős, felesége Pokorny Lia szintén színész. Egy kisfiuk van, Misi.

Persze. A lehetőség, amit kaptam nagy felelőséggel jár, fel kellett kötnöm a gatyám, ekkora szerepet nem lehet vagányság, lazaság nélkül eljátszani. Ő észre is vette, és rögtön feloldotta. Közölte, hogy őt ne tanárúrazzam, hanem hívjam Pistának. Állandóan viccelődött, és lehetett vele jókat vitatkozni.

A politika amúgy érdekel?

A Rokonokból szándékosan kihagytuk a politikai vonalat, illetve csak a hatalom és a korrupció van jelen, nem lehet rávetíteni egyik mostani pártra sem. A főhős mindenkinek meg akar felelni, de senkinek nem tud. Egyszerűen nem megy tisztességesnek lenni. Kopjáss másik életet akar élni. Ez ma is probléma.

Igen, de magánemberként?

Nincs véleményem a politikáról, egyik oldalra sem tartozom. Egyszerűen nem tudok hinni bennük. A politika közelébe se akarnék kerülni, az maga a gonosz.

Lennél bankigazgató inkább?

Nem, sose lennék bankigazgató, túl nagy a stressz és a felelősség.

Szóval nem cserélnél Csányi Sándorral, az OTP vezérigazgatójával?

Aligha. Egyszer ugyan felhívtak, hogy képzeljem; benne vagyok az 50 legbefolyásosabb emberben. Ez csak azért volt vicces, mert egy pillanatra tényleg elhittem. Aztán közölték, hogy ráadásul én vagyok a harmadik. Na mondom, akkor ez nem stimmel.

És a bort szereted?

Inni igen. Persze sokszor kapok bort ajándékba, meg van hogy dugókat, mert arra is rá van írva, hogy Csányi Pincészet.