Földes Hobó Lászlóval tölthet el egy vacsorát az, aki legtöbb pénzt kínálja érte. Az énekes a csángó Magyarfalut, és az ott élő szegény gyerekeket támogatná a befolyt összeggel, és ebben még az sem gátolja meg, hogy amúgy gyűlöli a médiát.

Földes Lászlót alias Hobót elárverezik. A licit máris túllépte a százötvenezret, pedig a nyertes nem egy életre, csak egy vacsorára viheti el kedvencét. No de az árverésnek nem is ez a lényege, hanem a csángó Magyarfalu anyagi támogatása.

Kinek a Hobo, kinek a Szőke

A Vatera elnevezésű online piactéren már volt rá példa, hogy híres emberekkel elköltött vacsorán vehettek részt az ajánlattevők, vagy megkaphatták sztárjaik ereklyéit. A sort tavaly Szőke András nyitotta, akivel ebédelni lehetett, igaz, ő csak huszonötezret ért meg akkor a lelkes licitálóknak.

Azt hogy a szervezők miért éppen Földes Lászlóra gondoltak, nem sikerült kiderítenünk, de az árverés sajtósa, Salamon Éva a Velvetnek elárulta: elsősorban olyanokat hívnak, akiket ismernek, és akikkel jó a viszonyuk. Megtudhatjuk továbbá, hogy huszonhetedikéig tart a licit, de hogy a későbbiekben milyen sztárokkal találkozhatunk, azt egyelőre nem árulja el, bár annyit sejtet, hogy lesznek köztük sportolók és művészek egyaránt.

Hobó és a gyűlölt sajtó

Klikk a képre!

Hobo a Velvetnek elárulta, ő valójában magasról tesz a médiára. Ennek több oka is van, elmondása szerint ugyanis, nagyon ritkán ad csak interjút, ezt nem nagyképűségből teszi, hanem mert undorodik a sajtó stílusától, a felkészületlenségétől, meg néha a motivációtól is.

Aztán persze kifejtette gondolatait, és elmondta, az ő véleménye szerint miért pont rá esett a választás. "Talán mert én sokat járok a határon túl, sokat játszok ott, akár ingyen is szívesen. Meg aztán ebben az árverésben arról van szó, hogy segítsünk a gyerekeken, ez is motiválhatta őket."

"Vagy még az, hogy nem veszek részt a médiában, vagy ebben az őrületes közéletben, szimpatikus lehet az embereknek. Ennek az "aukciónak" talán van személyes értéke" - hozzáteszi, hogy abból a szempontból, ahogy a média kezeli a sztárokat, ő egyáltalán nem az. - "Odajönnek hozzám az emberek az utcán, a koldus ugyanúgy, mint egy öltönyös, én mindenkit meghallgatok. Ebben nem vagyok hajlandó részt venni, és akik engem hívnak, annak a szemében ez értékes."

Bár a művész nem kíséri figyelemmel az aukció jelenlegi állását, mostanában hallotta, hogy már igen magas összegnél járnak a licitálók. "Direkt nem is volt alsó határ, akár ötezer forint is elég lett volna, hiszen a cél a segítség, és nekik minden fillérre szükségük van. Engem is érdekel, hogy segítsek, és aki licitál rám, nyílván azt is ez motiválja, ő is segíteni akar ott, ahol szegénység van. Én nem popsztár vagyok, aki leereszkedik, hanem olyan ember, aki próbál segíteni. Ez a motivációm. Nem magam miatt csinálom."

Hobo régen és ma

Hobo - aki ragaszkodik neve rövid o-val való írásához - a nyolcvanas években élte fénykorát, zenekarával a Hobo Blues Banddel komoly sikereket ért el, bár az együttes - elmondása szerint - számára inkább csak hobbi volt. Később emiatt meggyűlt a baja az akkori rezsimmel, ám ez csak fokozta lelkesedését. Évi százhatvan fellépésével huszonnyolc éve van színpadon. A zene és a költészet, egészen pontosan a blues és a költészet összehozását ma is egy ellenkulturális dolognak tartja, sőt úgy véli a helyzet még rosszabb, mint régen volt. "Én nem csak a zenére megyek rá, mert azt már elunták az emberek" - vallja.

Hobo tizenegy filmben játszott, és harmincöt albumot adott ki. Leghíresebb filmje mégis talán a Kopaszkutya lett, ami a mai napig kultuszfilmnek számít, és amiben Deák Bill Gyulával önmagukat játszották. '93-ban megjelentette Jim Morrison verseit saját fordításban, majd 1995-ben fotókkal, zenével illusztrált könyvet adott ki Vissza a 66-os úton címmel. 1999-ben adta ki ugyancsak zenével a Csavargók tíz parancsolata kötetét és albumát.

Galéria!

"A rendszerváltás óta sokat járok a határon túl, ott is romlik a helyzet, középiskolások sem szeretik már annyira a költészetet, mint régebben. Szerencsére azért még mindig fantasztikus játszani az embereknek, átvenni az energiáikat. Keserű lehetőség, hogy látjuk a helyzetüket, a torokszorító szegénységüket. Nekem is fontos élmény ez, hogy észrevegyük mi a teendő, hogy észhez térjünk, mielőtt még eltelünk önmagunktól."

Jelenleg a művész Bolyongok a város peremén című színdarabján dolgozik, ami az első színdarabja lesz, igaz, korábban már szerzett két monodrámát. "A debreceni Csokonai Színház kért fel a darab megírására. Az ötlettel még négy évvel ezelőtt kezdtünk el foglalkozni Tomsits Rudolf barátommal, aki sajnos azóta elhunyt. Tollamat az ő iránt érzett szeretet vezérli. Csodálatos ember volt."