„Amióta Afrikában jártam, még inkább biztos vagyok benne, ez az én utam”- mondta Jaksity Kata, aki nemrég tíz napot töltött önkéntesként Ghánában. „Nem nevezném magam igazán önkéntesnek, mert csak tíz napot tudtam az afrikai országban tölteni, nem akartam hosszabb időre magára hagyni a családomat”- tette hozzá a kétgyerekes anya.
Ügyetlenül nem tudta becsukni
A Klubrádió és Echo Tv műsorvezetője akkor talált rá egy önkénteseket toborzó hirdetésre, amikor második gyereke születését követően a kicsivel otthon volt. „Rengeteget interneteztem abban az időszakban, így tartottam a kapcsolatot a külvilággal. Nem szoktam rákattintani a hirdetésekre, de egyet ügyetlenül nem tudtam bezárni, így elolvastam, és érdekesnek találtam”- folytatta Jaksity Kata, aki ezután felvette a kapcsolatot a Hello Afrika nevű szervezettel.
Az önkéntesek legtöbbször saját zsebből finanszírozzák az útjaikat, a műsorvezető néhány nagy céget felkeresett arra kérve őket, támogassák az utazást, amelyről filmet szeretne készíteni. „Megdöbbentő volt, hogy mennyire elzárkóztak a kérésem elől, a jótékonyság szóba sem jöhetett. Végül egy utazási iroda felajánlott egy repülőjegyet nekem, egy másik is egyet az operatőr kollégámnak, akinek a munkájáért én fizettem. Finanszíroztam mindkettőnk oltásait –ami nem kis összeg, elintéztem a vízumot, majd elindultunk.”
Aranypart volt
A műsorvezető egy 20-30 éves táncosokból álló siketnéma tánccsoportot kísért figyelemmel, és a tíz napot elegendőnek tartotta arra, hogy az országról általánosságban képet tudjuk alkotni. Ghána történetéről annyit érdemes tudni, az előző neve Aranypart volt, és a gyarmati országok közül először, az ötvenes évek közepén vívta ki a függetlenségét.
Ezt követően az országban gyors iparosítás kezdődött, de főként a kőolaj árának emelése miatt a fejlődést nem tudták tartani. A gazdasági válságot éhínségek és politikai válságok követték. A nemzetközi, úgynevezett stabilizációs program nyomán valamelyest helyreállt a gazdaság, de a feszültségek társadalmi szinten továbbra is jelen vannak.
Mintha érdekükben állna
„Mintha a nyugati hatalmaknak és persze az ország vezetőinek érdekében állna, hogy az ország fejlődését korlátozzák. Ghána tele van ásványi kincsekkel, és olyan gyönyörű tengerpartja van, hogy első osztályú lehetne a turizmusa, ha luxusszállodákat létesítenének. De nem teszik. Bár, meg kell, hogy mondjam, kétségtelenül ez az igazi varázsa, hogy meghagyták a partot olyannak, amilyennek a természet megalkotta. ”- mondta a Kékfény volt műsorvezetője.
A körülményeik ellenére Jaksity Kata szerint van mit tanulnunk a ghánaiaktól. „Amikor az utcán először megölelt valaki, meglepődtem, és furcsán éreztem magam, hogy egy ismeretlen ember megérint. Később nyilvánvalóvá vált, ez náluk természetes, nyitott, figyelmes emberek”- mondta a műsorvezető. A társadalmi szokások közt említette, az afrikai országban gyakran örökbe fogadják az árvákat akár a rokonok, barátok vagy szomszédok, így árvaházakra nincs égető szükség. Leginkább a Hollywoodi hírességek kapcsán említi a sajtó gyakran a fejlődő országokban született gyerekeket, akik közül néhányat egyfajta passzióból örökbe fogadnak, de a problémák ezzel közel sem oldódnak meg.
Elismeréssel támogatni
„Nagyon sok segítségre lenne szükség még a harmadik világban. Az egyik ott élő emberrel erről beszéltünk. Azt mondta, nem csak pénzügyi segítségre lenne szükség, inkább humanitárius és technikai segítségre. És arra, hogy támogassuk elismerésünkkel és odafigyelésünkkel az olyan kezdeményezéseket, mint amilyen ez a tánccsoport is”.
A modelliskolát is vezető műsorvezető folytatni szeretné önkéntes munkáját, akár egy humanitárius szervezethez is csatlakozna. Az utóbbi időben néhány fórumon amiatt támadták a segítő egyesületeket, mert önkénteseiktől aránytalanul nagy összegeket gyűjtenek. Jaksity Kata nem tud ilyesmiről. „Szeretnék egy megfelelő szervezetet találni, amelyikkel nemcsak Afrikába, de esetleg Indiába és a katasztrófák sújtotta Délkelet-Ázsiába is eljuthatok, hogy segítsek valamilyen módon az ott élő gyerekeknek.”
|