Internetes tehetségkutató ellenmegasztárral venné fel a harcot a zenei ízlésromboló kereskedelmi rádiókkal Szigeti Ferenc. Az egykori Karthago együttes jelenleg menedzserként dolgozó gitárosa így csinálna helyet a piacon az igazi tehetségeknek, különben a zenészek komponálás helyett esténként továbbra is csak belehányhatnak a tükörbe.

Saját Megasztár indítását tervezi az interneten Szigeti Ferenc, az egykori Karthago együttes gitárosa. A jelenleg az egyik hanglemezkiadó művészeti vezetőjeként tevékenykedő veterán, mint mondja, nagyon sok tehetséges bandával találkozott, akik a magyar zenepiac telítettsége miatt nem tudnak színre lépni. A túlkínálat oka a Megasztár című tehetségkutató műsor, amely Szigeti szerint túl sok kiforratlan fiatal énekest szabadított a pályára.

"A sikerhez nem elég, hogy valaki jól el tud énekelni egy Tina Turner számot. Egyéniségre és annak kifejezését szolgáló stílusra, előadási módra van szükség. Enélkül legfeljebb egy karaoke bárba mehet el az ember" - magyarázza a zenész.

Internetes közízlésjavítás

"Épp ezért nem fog megmaradni a pályán a Megasztár győzteseinek és veszteseinek többsége, csak néhányan, akikben ott az ígéret, hogy ők legyenek a jövő konczzsuzsái, kovácskatijai, mátépéterei" - vélekedik Szigeti Ferenc. Azonban a többiek átmenetileg befedték a hazai zenepiacot, ezért nem jutott hely a kiforrott ifjú zenészeknek.

Szigeti Ferenc épp ezért az interneten indítana tehetségkutató műsort, kizárólag zenekaroknak. Pontosabban felületet biztosítana számukra, a netezők pedig a Megasztárhoz hasonlóan szavazhatnának. A versenyen saját arculattal, stílussal, mondanivalóval bíró együttesek vehetnének részt. Épp olyanok, amilyenekből nagy hiány van az amúgy is "tragikus állapotban lévő hazai zenei életben."

Amíg elkezded kívánni

Szigeti úgy véli, ebben nagy a felelősségük a kereskedelmi rádióknak. Az adók tesztközönség segítségével válogatják ki, hogy milyen zenét játszanak, mégpedig úgy, hogy alig húsz másodpercet mutatnak meg a fókuszcsoportnak a dalból. Az ő tetszési reakciójuk alapján szelektálnak, ami több mint agyrém.

"A jó zenét legalább ötször kell meghallgatni, amíg elkezded kívánni. Hónapok telnek el, amíg egy lemez elkészül, ezért nem tud újdonságként bekerülni a rádióba, így egyáltalán nem is mutatkozhatnak be a fiatal tehetségek" - kesereg a leszerelt rocker.

Belehánysz a tükörbe

"A múltkor felhívott egy zenekar, Feri, itt a lemezünk. Küldjük be a rádióba vagy játszunk egész mást? Ha azt mondom nekik, hogy ne ezzel foglalkozzatok, hanem játszátok, ami a szívetekből jön, kinyírom őket a pályáról."

Szigeti szerint teljes értékválság és szereptévesztés uralkodott el a hazai könnyűzene világában. "Ma nem jó zenét, sikeres lemezeket játszanak a rádiók, hanem fordítva: aki bekerül a a rádióba, annak lehet csak eladni a lemezét. Így legfeljebb annyit tehetsz, hogy írsz egy, a rádió színvonalának megfelelő slágert, aztán este belehánysz a tükörbe. Csodálkozol, hogy a zenészeknek nincs kedvük zenét írni?"

Elhitték, hogy sztárok

Szigeti mégis bízik benne, hogy nem lesz mindig így. Ahogyan a könyvpiac magára talált, talán a zenében is helyükre kerülnek a dolgok. Ebben segített volna a Megasztár. Csakhogy kiderült, hogy "nem több egy tévéműsornál, túl nagy volt a füstje az egésznek."

"Közben pedig tönkretettek száz embert, akik elhitték, hogy sztárok lesznek, mert főműsoridőbe kerültek úgy, hogy nem volt mögöttük produkció. Leszámítva azt a három-négy tehetséget, akik magukban hordozzák a legenda lehetőségét. Hogy élnek-e vele, az nem csak rajtuk múlik, hanem azon is, hogy bekebelezi-e őket is az elhúzódó zenei értékválság.