Mancsra, az október közepén betegségben elpusztult világhírű mentőkutyára emlékezett sok száz miskolci szombaton, virágokkal, koszorúkkal, mécsest, gyertyát gyújtva szobránál.

Mancs élete tizenhárom éve alatt több ezer bevetésen vett részt földrengés, földcsuszamlás sújtotta területeken három földrészen, mentett árvizek idején, emberek sokaságát találta meg - mondta a megemlékezésen Csibi Károly, a Spieder Miskolci Speciális Mentőcsoportot működtető alapítvány elnöke.

Fedor Vilmos, Miskolc alpolgármestere szerint Mancs kutya volt, emberi tulajdonságokkal. Családtag. Minden erejével arra törekedett, hogy mentse a bajba jutott embereket. Miskolc jelképévé, az életmentők szimbólumává vált. A mentőkutya nemzetközi hírnevét egy törökországi földrengés idején szerezte, amikor a katasztrófa után több nappal élve talált meg egy kislányt a romok alatt.

A németjuhász volt az első mentőkutya, "akinek" szobrot állítottak. Szanyi Borbála szobrász két évvel ezelőtt öntötte bronzba Mancs alakját. Az alkotás Miskolc belvárosában áll.

A szobor talapzatára a szombati megemlékezéskor miskolciak sokasága helyezte el virágjait, ott volt több mentőcsapat képviselője is sok-sok kutyával, valamint ott volt természetesen Lehóczky László, a miskolci mentőcsapat vezetője, Mancs gazdája is, az utóddal, Radarral.