Megkérdőjelezte a Bors Tóth Lüszi TV2-vel kötött szerződésének érvényességét arra a törvényre hivatkozva, ami a tanköteles korú munkavállalók foglalkoztatására vonatkozik. A 16. életévét be nem töltöttek munkaszerződéséhez ugyanis a rendelet szerint előzetesen be kell szerezni a gyámhatóság engedélyét, ami jelen esetben nem történt meg – írta az újság.
Tóth Lüszi édesanyja, Tóthné Lukács Edit a Velvetnek elmondta, fogalma sincsen arról, pontosan mit írt alá, amikor a kislányt beválogatták a Megasztár műsorába. Állítása szerint még csak kezében sincs a szerződést, ugyanis mai napig nem kapta meg a csatornától, bár azt ígérték, hogy postázni fognak egy példányt belőle. Az édesanya csak most döbbent rá, hogy mennyire nem való még egy gyereknek a showbiznisz, és milyen hátulütői vannak az esti, éjszakába nyúló fellépéseknek.
Magyar Rita, a TV2 szóvivője viszont leszögezte, nem foglalkoztatási, hanem polgári jogi szerződést kötöttek a szülővel. Arról nem kaptunk tájékoztatást, hogy ez megbízási, vállalkozási, avagy milyen típusú szerződés pontosan. Ennek fényében azonban úgy tűnik, a csatorna megtalálta azt a kiskaput, ami kibúvót adhat azon feltétel teljesítése alól, miszerint a gyámhivataltól kell engedélyt kérni Tóth Lüszi foglalkoztatásához.
„A Ptk. szabályai tételesen felsorolják azon eseteket, melyekhez nem elég a törvényes képviselő hozzájárulása, vagy jóváhagyása. A művészeti tevékenység keretében történő szerepeltetés - hacsak nem munkaviszonyról, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyról van szó - a polgári jog szerződései alapján nem tartozik ezek közé” – adta tudtunkra dr. Glegyák Eszter ügyvéd.
„A felek között létrejött szerződés ismerete nélkül viszont nem lehet felelősséggel nyilatkozni a megállapodás jogszabályoknak való megfelelőségéről. Ugyanakkor úgy vélem, morálisan mindenképpen elgondolkodtató az, hogy tulajdonképp nincsenek szabályozva a gyermekek ilyen irányú tevékenységinek feltételei. Hisz így akár az is megtörténhet, hogy a szülő hozzájárulásával egy 5 éves gyereknek éjszakába nyúlóan kell a „vállalt” kötelezettségeket teljesíteni. Jelen ügyben azonban a körülmények pontos ismerete nélkül nem adható tényszerű tájékoztatás, sem jogi állásfoglalás" - tette hozzá.
Megkerestük az ügyben az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséget is, ahol Gedeon András elmondta, hogy tájékoztatási kötelezettségünk igen korlátozott ebben a helyzetben. "Az OMMF nem rendelkezik olyan hatáskörrel, hogy jogi tájékoztatást adhasson, de amennyiben bárki olyan jogellenes foglalkoztatási gyakorlatot tapasztal, aminek munkaügyi ellenőrzés keretében való feltárása annak megszüntetéséhez vezethet, úgy a konkrét probléma megnevezésével munkaügyi ellenőrzést kérhet" - mondta a sajtószóvivő.