Offenzívát indított az államilag finanszírozott egészségügyi ellátási rendszer ellen Schobert Norbert. Nem kevesebbel, mint tömeggyilkossággal vádolja az egészségügyet, mert a betegeknek heteket kell várniuk egy életmentő vizsgálatra. A minisztérium nem tagadja a várólista létezését, de szerintük Norbi több orvosi kérdésben tájékozatlan.

Évente 27 ezer embert ítél halálra az egészségügy, amiért a TB csak korlátozott számban támogatja az úgynevezett PET-CT használatát. Pedig ezzel a géppel a rákos daganatok már egy milliméteres nagyságtól kimutathatóak - állítja Schobert Norbert, a duci tréniget és az update ételfutár hálózatot jegyző fitneszguru.

Rubint Réka fehér foltja

Norbi statisztikákra hivatkozva állíltja, évente 30 ezer embernek lenne szüksége ilyen vizsgálatra, ezzel szemben mindössze 3 ezernek támogatja az állam az eljárást, amely kimutatja a gyulladásokat a szervezetben, a rákot és az összes múltbéli sérülést.

Norbi feleségének, Rubint Rékának is azt tanácsolták tüdőgyulladása után az orvosok, hogy feküdjön a PET-CT alá, mert egy normális röntgenvizsgálat során fehér foltot találtak mellkasában, ami akár lehetett volna rákos daganat is. A PET-CT vizsgálat derítette ki, hogy nincs szó tragédiáról.

Norbi zsebébe nyúlt

Az országban mindössze néhány helyen van ilyen gép, a jelentkezőknek pedig átlagban két hónapot kell várniuk arra, hogy költségtérítésesen belefeküdhessenek - állítja Norbi. Ennyi idő alatt egy előrehaladott, rosszindulatú daganat akár az egész testen elterjedhet.

Persze ha saját zsebünkből fizetünk, az egészet felgyorsíthatjuk - jegyezte meg a fitneszvállalkozó. Norbinak 250 ezer forintot kellett kicsengetnie a vizsgálatért egy magánrendelőben.

- Minden ötven év feletti embernek, legalább egyszer el kellene végeztetnie ezt a vizsgálatot. A TB-nek kötelessége ezt állni, hiszen életmentő eljárásról beszélünk - hívta fel a figyelmet Schobert.

A lista létezik, de Norbi téved

Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya elismeri, hogy a PET-CT korszerű diagnosztikai eljárás, azonban sehol a világon nem alkalmazzák általános szűrésként, hiszen a vizsgálat sugárterhelést jelent a beteg számára.

A PET-CT alkalmazása - csakúgy mint Nyugat-Európában, Magyarországon is - szigorú szakmai szabályokhoz kötött, elvégzése csak várólista alapján lehetséges. Az orvosilag indokolt vizsgálatok esetében azonban a várakozási idő átlagosan két hét - közölte a sajtóosztály.

Norbi téved

Az önerőből finanszírozott ellátásoknál a várakozási idő hosszúságáról a szolgáltató dönt, az egészségügyi kormányzatnak ráhatása nincsen. A sajtóosztály szerint egyébként Norbi állításával ellentétben a gyulladás önmagában nem indokolja PET-CT alkalmazását. Hogy szükség van-e a vizsgálatra, arról az ország három egyetemén valamint a budapesti onkológiai intézetben működő várólista-bizottság dönt.

A minisztérium nem ért egyet Norbival abban sem, hogy minden 50 év feletti betegnél évente elvégezzék a vizsgálatot, amit egyébként kortól függetlenül finanszíroz a társadalombiztosítás. Igaz nem túl sokat, idén összesen mindössze 3200-at.

Norbi fújhatja a Rékára költött kétmilliót

Két millió forint megtérítését kéri Norbi az Egészségügyi minisztériumtól, amiért az egyik államilag finanszírozott kórházban félrediagnosztizálták kedvese betegségét.

A kórt egy magánnkórház derítette fel és ugyanitt gyógyították meg Rubint Rékát - kétmillió forintért. Ezt az összeget szeretné behajtani az államon, illetve az intézményen. A fitneszvállakozó azt állította, már tárgyalt a szaktárcával.

A minisztérium sajtóosztályán viszont azt közölték, hogy Réka ügye miatt valóban megkeresték Norbi családját,ám addig nincs lehetőség a számla kiegyenlítésére, amíg nem kapnak pontos tájékoztatást a történtekről. Azt visyont máig nem kaptak.

Jövőre azonban felállítják az Egészségbiztosítási Felügyeletet, ahova az ilyen, és ehhez hasonló panaszokkal lehet majd fordulni. Ha például egy makacs torokfájást három állami kórházban háromféleképp diagnosztizálnak, de a betegség valódi okát egy magánklinika deríti ki, és ők is gyógyítják meg a beteget, a páciens jövőre elvileg hozzájuthat a kezelésre fordított pénzéhez.

Az állam ugyanis behajtaná a vétkes intézményen. Sőt, ha egy kórházi osztályra túl sok a panasz, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár legvégső esetben szerződést is bonthat vele.