A lényeg, hogy sercegjen - közölte Zoli, a Velvet amatőr szakácsa, aki életében először fogott nyers húst a kezébe, és akinek a cukkini és a padlizsán megkülönböztetése is nehézséget okozott. De sikerült, a Jack konyhája című szakácskönyv alapján bevásárolt, majd előállította Jack Nicholson kedvenc ételeit. Mi meg felvettük videóra és meg is írtuk.

A Velvet gasztro-szekciója most saját dilettánsain keresztül mutatja meg, hogy az egyszerűség nem jelenti ugyanazt, mint a gagyi meg a szar.

Padlizsán vs. cukkini

Szakácskönyvtesztünk első darabja a Jack Nicholson nevével eladott Jack konyhája című művet elemzi, és ehhez stílusosnak éreztük, ha a konyha világában kellőképp járatlan, de legalább a film világában tájékozott kollegánkat, SzabóZét kérjük fel tesztalanynak. Feladata az volt, főzzön egy elő-és egy főételt, inkluzíve köret, úgy, hogy teljes egészében csak a szakácskönyv szövegére és instrukcióira hagyatkozik. A végül egész naposra húzódó kísérlet a Fény utcai piacon kezdődött, majd a konyhában végződött, a végére pedig olyan dolgok tisztázódtak, mint hogy a ricotta nem ugyanaz, mint a rukkola, a cukkíni nem nyers padlizsán, a vágott újhagyma pedig vészhelyzet esetén akár köretnek is alkalmas.

Klikk!

Főételként tesztnyulunknak a vermutos gombaerőlevest választottuk snidlinggel, utána pedig spenótos-ricottás sertésérméket süttettünk vele. Előbbi, amatőr kollegánk nagyvonalúságának köszönhetően szinte ehetetlenül intenzív lett, utóbbinál a könyv trehánysága miatt a húsnak nem volt íze. A spenótos ricottás krém viszont annyira jó dolog, hogy azóta szinte egész nap azt ennénk.

Tommy Baratta: Jack konyhája

Jack Nicholson szakácskönyvének körülbelül annyi köze van a színészhez, mint hajdúnak a harangöntéshez. Tommy Baratta viszont teljesen ismeretlen Magyarországon, így a grimaszoló kép és a hangzatos név nélkül valószínűleg senki nem venné a könyvet. Bár Baratta, mint ahogy azt a bevezetőből megtudtuk, több étteremláncot is birtokol Amerikában és még filmekben is szerepelt, a neve minden bizonnyal éppúgy nem mond semmit az átlagolvasónak, mint ahogy nekünk sem.

Semmi pletyka

A könyvből azért annyi kiderül, hogy Tommy Baratta Jack Nicholson amolyan privát séfje, aki nem csak a magánéletben, de forgatások során is főz a sztárra. Bár a "filmforgatások" szóra joggal várnánk el a könyvtől szaftos insider pletykákat, helyette csak azt tudjuk meg, amit eddig is sejtettünk, mégpedig, hogy Jack Nicholson nagyon szeret enni, és hogy egy vasakarattal rendelkező ember, aki nem szereti, ha "túl puccosra" sikerülnek az életek. Utóbbit olyan vehemenciával rágják a szánkba a pár oldalas bevezetőben, hogy kénytelenek voltunk megjegyezni.

A bevásárlólista

1 fej vöröshagyma,
45 dkg gomba,
1 üveg vermut,
zöldségleveskocka,
húsleveskocka,
1 csomag újhagyma,
1 csomag spenótkrém,
50 dkg spenót,
1 doboz ricotta,
45 dkg sertésszűz,
1 üveg olivaolaj,
1 doboz paradicsomkonzerv,
1 doboz tojás,
2 padlizsán,
4 cukkini,
1 zacskó mozzarella,
1 zacskó parmezán,
só, bor, szerecsendió
1 csokor bazsalikom.

Az evidens dolgok kimaradtak

A pucc magából a szakácskönyvből is hiányzik. Érezhetően arra törekszik, hogy olyan ételeket vonultasson fel, amelyeket akár egy sarkvidéki forgatáson is minden komolyabb bonyodalom nélkül meg lehet főzni. Az alapokra való törekvés viszont egyáltalán nem párosul alapossággal. Evidensnek hangzik, de a hús besózásáról például egy szó sem esik, a mértékegységek elég kuszák, akárcsak a fűszerezésről szóló részek. Szarvashiba pedig, hogy néhol Fahrenheitben, néhol pedig Celsiusban vannak megadva a hőmérsékletek. Ha a vaníliás kenyérpudingot almával valóban 375 fokon sütnénk 30 percig, valószínűleg sem a süteményből, sem a sütőnk fűtőszálából nem maradna semmi.

Pár kép elfért volna benne

Az ételeket ábrázoló primitív rajzok valóban kedvesek, 2006-ban azonban elég nehéz a szakácskönyvpiacon színes fényképek nélkül érvényesülni, hacsak nem Váncsa Istvánról van szó. Ha már tudunk főzni és szeretjük az egyszerű olasz ételeket, jó lesz a Jack konyhája is. Rutintalanoknak viszont csak némi segítséggel ajánlott.

Tommy Baratta: Jack konyhája. Szukits Kiadó, 2005.

Ha annyira tetszett, hogy megfőzné

Vermutos gombaerőleves snidlinggel

Hozzávalók 4 személyre: olívaolaj, 1 közepes fej apróra vágott hagyma, 45 dkg felszeletelt gomba, 4 evőkanál édes vermut, 7,5 dl zöldségleves, só és frissen őrölt bors, 2 evőkanál metélőhagyma.

1. Olajozzunk be egy serpenyőt. 2. Dobjuk bele a hagymát és a gombát, és folyamatos kevergetés pirítsuk kb. 2 percig. Vigyázzunk, nehogy megbarnuljon. 3. Öntsük hozzá a levest, és lassú tűzön főzzük tovább. 4. Fedő alatt főzzük 10 percig, majd sóval és borssal ízesítsük. 5. Tálalás előtt szórjuk meg metélőhagymával.

Sertésérmék spenóttal és ricottával

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg spenótkrém, 1,5 dl tyúkhúsleves, egy csipet szerecsendió, só és frissen őrölt bors, 2 evőkanál sovány ricotta, 45 dkg vékonyra szeletelt sertésszűzpecsenye, 1 evőkanál liszt, olívaolaj

1. Egy serpenyőben keverjük el a spenótot a szerecsendióval és a húslevessel. Fedő alatt kis lángon legalább 5 percig főzzük. 2. Sóval és borssal ízesítsük, majd keverjük hozzá a ricottát is. 3. A keveréket öntsük át egy turmixgépbe, és pürésítsük. 4. Öntsük vissza a serpenyőbe, majd tegyük félre. 5. A sertésszeleteket forgassuk meg lisztben. 6. A teflonserpenyőt olajozzuk ki, majd melegítsük át. 7. Tegyük bele a sertésszeleteket, és alkalmanként megforgatva, süssük addig, míg mindkét oldala aranybarna nem lesz. 8. Amíg a hús sül, melegítsük fel a spenótmártást. 9. Merjünk a tányérokra mártást, és a tetejére helyezzük el a szűzpecsenyéket. Köretnek leginkább a héjában sült krumplit ajánljuk, de ha szakácsunkat szeretné utánozni, süssön egy serpenyőben minimális olajon cukkini-és padlizsánszeleteket. De inkább válassza a krumplit.