A megdöbbentő esetről műholdfelvétel is készült.
Ausztrália északkeleti partjaitól nagyjából kétezer kilométerre fekszenek a Salamon-szigetek. Ennek közepén egy Kavachi nevű vulkán található, amely 1939 óta folyamatosan hamut és gőzt bocsát ki. Aktivitásának köszönhetően el is nyerte a Csendes-óceán délnyugati részének legaktívabb víz alatti vulkánja címet.
A tűzhányó működésének megfigyelésével sokáig nem foglalkoztak a tudósok, azonban 2022 májusában a NASA Landsat-9 műholdjának fedélzetén lévő Operational Land Imager-2 műhold különös fotókat rögzített a Kavachi egy kitöréséről.
a hamu mellett kisebb halakat és egyes cápafaj példányait is kilőtte a vulkán.
🦈 You’ve heard of sharknado, now get ready for sharkcano.
— NASA Goddard (@NASAGoddard) May 22, 2022
The Kavachi Volcano in the Solomon Islands is home to two species of sharks. It’s also one of the most active submarine volcanoes in the Pacific, seen here erupting underwater by #Landsat 9.https://t.co/OoQU5hGWXQ pic.twitter.com/vEdRypzlgi
Mi ennek az oka?
Bár a vulkán 20 méterrel a vízfelszín alatt fekszik, legmélyebb pontja közel 1200 méter mélyen található. Amikor a képződmény 2014-es kitörését követően egy kutatócsoport érkezett vizsgálódni a helyszínre, az expedíción részt vevő oceanográfusok felfedezték, hogy egy komplett ökoszisztéma alakult ki a vulkán gyomrában, amely többnyire zselés állatokból, apró halakból, valamint a kalapácsfejű és a selyemcápa mintegy 400 példányából áll.
Minden bizonnyal ezeket az élőlényeket köpte ki magából a vulkán a májusi kitörés alkalmával. Egy jövőbeli újabb aktivitás során feltehetőleg ismét láthatóak lesznek majd a repülő cápák, vagy ahogy a külföldi lapok írnak róla:
a sharkcano.