1999-ben a Tankcsapda 10 éves jubileumát ülte, a zenekar azonban akkoriban mélypontra került. Ebben az útkereső időszakban született meg egyik legnagyobb slágerük, a Mennyország Tourist, amely meghozta a zenekar számára a széles körű ismertséget. Egy református lelkész azonban levélben fejezte ki nemtetszését, úgy gondolta, az, hogy a gyerekek a „Miatyánk” imádság kezdő sorát a Tankcsapda dalból ismerik meg, semmiképpen sem helyes. A lelkész azt kérte a zenekartól, hogy ha lehet, minden rádióból távolítsák el a dalt.
„Bevallom őszintén, nem volt bennem az a gondolat, hogy a „miatyánkos” sor miatt bármilyen támadás, vagy negatív kritika érhet minket. Ez egy prédikációból kiragadott idézet, ami minden vasárnap elhangzik az ország ezer templomában. Mi ezzel a probléma?”
– kezdte Lukács Laci.
„Nem gondoltam akkor sem, és nem gondolom most sem, hogy bármilyen szentségtörés lenne az, hogy ha az ember egy dalszövegben a saját hitvilágára is jellemző keresztény szövegkörnyezetből is említ. Ráadásul egyáltalán nem pejoratív értelemben”
– magyarázta a zenész, aki azt is elmondta, hogy a Tankcsapda szövegeiben már a kilencvenes évek elejétől kezdve megtalálhatóak az istenhittel vagy kereszténységgel való párhuzamok, idézetek. Péczeli Dóri kérdésére Lukács azt is bevallotta, ő maga is szokott beszélni Istenhez.
Szoktam, azt, hogy hallja-e vagy nem, azt nem tudom, remélem, hogy igen. Jellemzően úgy tűnik, vagyis elég sok olyan helyzet volt az életemben, amikor bebizonyosodott, hogy valaki meghallja, ha az ember beszél hozzá
– tette hozzá Lukács. A podcastből az is kiderült, hogy nem az említett lelkész volt az egyetlen, akinek nem tetszett a dal: akkoriban nézői bejelentés is érkezett az ORTT-hez, így egy időre a zenecsatorna is levette a képernyőjéről.
(Borítókép: Lukács László Tankcsapda Fotó: Karip Tímea/Index)