A mindennapi termékek árának alakulását összesen 172 településen vizsgálták az EIU szakemberei. Megállapításuk szerint az átlagos megélhetési költségek 8,1 százalékkal nőttek a világban, ami részben az orosz-ukrán konfliktusnak, részben a koronavírus-járvány hosszú távú következményeinek köszönhető. Miután a háború és a pandémia is különféleképpen hatott a világ más-más pontjain, a legdrágább városok tavalyi ranglistája teljesen váratlanul alakult.
A tavaly élre került Tel-Aviv a harmadik helyre csúszott, míg a régebben több éven át élen járó, ám tavaly a második helyen végzett Szingapúr ismét az első helyre került. Mellé kapaszkodott fel a 2021-ben 5. helyen álló New York – a rangsor történetében először.
Párizs a tavalyi második helyről a kilencedikre csúszott, Európa legdrágább nagyvárosának pedig Zürich bizonyult. Svájc legnagyobb városa világszinten a hatodik helyet foglalja el, közvetlenül utána Genf következik, a tízes rangsort pedig Dánia fővárosa, Koppenhága zárja.
A teljes, mind a 172 várost felsorakoztató lista szerint a világ legolcsóbb települése a szíriai Damaszkusz maradt és a líbiai Tripoli is megőrizte második helyét. A legolcsóbb városok dobogójának harmadik fokáról azonban letaszította Taskentet, Üzbegisztán fővárosát az iráni főváros, Teherán.
A legdrágább városok listája
- 1. New York, Szingapúr
- 3. Tel Aviv
- 4. Hong Kong, Los Angeles, USA
- 6. Zürich
- 7. Genf
- 8. San Francisco
- 9. Párizs
- 10. Koppenhága
(Roadster)
(Borítókép: New York. Fotó: Getty Images)