1846. június 15-én kötötte meg az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság az oregoni szerződést, amely rögzítette az amerikai brit gyarmatok – a mai Kanada – közötti nyugati határvonalat a Csendes-óceánig. A határvonal meghúzása azonban nem volt egyértelmű, amely később komoly konfliktust szült a felek között.
Amerikai és brit telepesek is elkezdték birtokba venni a vitatott fennhatóságú San Juan-szigeteket. 1859-ben robbant ki a konfliktus, amikor az egyik angol gazda disznója elkóborolt, és egy amerikai farmer burgonyaföldjén kezdett el lakomázni.
A jenki lelőtte a disznót, ami miatt a sertés tulajdonosa feljelentést tett a brit hatóságoknál.
Ekkor a letartóztatástól félő farmer az amerikai hadsereg védelmét kérte, így pillanatok alatt jelentős erők néztek farkasszemet egymással.
A hír eljutott Londonban és Washingtonba is, ahol megrökönyödve fogadták, hogy pattanásig feszült a helyzet egy disznó miatt. Végül abban állapodtak meg, hogy a hivatalos egyezségig 100 fős egység maradhasson mindkét részről a szigeten – a britek a sziget északi, az amerikaiak pedig a déli felén építették fel táborukat.
1861 és 1865 között kitört az amerikai polgárháború, mely után végül lezárásra került a vitás kérdés:
az Egyesült Államok javára született döntés, és az egész szigetet megkapták az amerikaiak.
(Rubicon)
(Borítókép: Házisertés. Fotó: Deborah Pollitt/EyeEm/Getty)