Tanuljon meg néhány szót magyarul
A lista első pontjaként néhány alapvető magyar szó megtanulását tanácsolják a turistáknak, amivel jó pontokat szerezhetnek nálunk. Kiemelik a „kérem” és a „köszönöm” szavakat viszonylag könnyű kiejthetőségük miatt.
Csomagoljon be a fürdőzéshez
Tekintve a Budapesten fellelhető termálfürdők számát és azok világhírét, így magától értetődik, hogy valamilyen ehhez a szabadidős programhoz kapcsolódó javaslatot is megfogalmaztak az oldalon. Többek között azt, hogy hozzanak magukkal papucsot, törülközőt és úszósapkát, azokat ugyanis drágán lehet csak bérelni a helyszíneken.
Ne felejtsen esernyőt, edzőcipőt hozni
Bár nyáron Budapesten is felszökik a hőmérők higanyszála, mégis kifejezetten azt tanácsolják a külföldieknek, hogy hozzanak magukkal esernyőt, ugyanis váratlan zivatarok és heves felhőszakadások a legjobb időben is előfordulhatnak. Ezen kívül az edzőcipő elcsomagolását is javasolják egymásnak, hiszen a főváros számos látnivalója sétálva is jól elérhető.
Vegye meg előre a jegyeket
A legtöbb, turisták által kedvelt nagyvárosra igaz, hogy a népszerű múzeumokba nem árt elővételben, akár online megváltani a jegyet, különösen főszezonban. Rengeteg időt spórolhatnak meg az utazók azzal, ha nem kell a hosszan kígyózó sorban várakozniuk. A múzeumok oldalán és a turisztikai applikációkban is rengeteg segítséget találhatnak az előfoglalásokhoz.
Váltson forintot, de kerülje a húszezrest
Bár az eurót sok helyen elfogadják, mint fizetőeszközt, a visszajárót már forintban adják. Éppen ezért az egyik legfőbb tanácsként fogalmazták meg a turisták számára, hogy mindenképpen váltsanak valutát, valamint az ATM-ből inkább 19 ezer forintot vegyenek le 20 ezer helyett, a nagy címleteket ugyanis sok helyen nem szeretik. A fizető automatáknál hozzáteszik: nem árt körültekintően megválasztani, mely ATM-et veszik igénybe, mert egyes gépek használatakor kifejezetten magas banki díjat számítanak fel.
Használjon taxiappot Uber helyett
A javaslatok között a szerkesztők emlékeztetik az utazókat, hogy Magyarországon nem elérhető az Uber, így tanácsos valamilyen taxitársaságnak az applikációját letölteni. Az autók leintésétől mindenkit óva intenek, hogy elkerüljék a visszaéléseket és trükközéseket – noha elismerik, hogy az elmúlt években ritkábban fordult elő taxis visszaélés Budapesten.
A taxizás kapcsán azt is kiemelik, hogy a biztonságuk érdekében a Nagykörúton kívül eső kerületek szálláshelyeit inkább autóval közelítsék meg a turisták éjfél után.
Érvényesítse a jegyét a tömegközlekedési járatokon
A közösségi közlekedéshez is javasolják letölteni a főváros hivatalos Budapest Go applikációját, amelynek segítségével nemcsak, hogy jól megtervezhető az utazás, de jegyet is tudnak váltani az utazók. Rámutatnak ugyanakkor, hogy a jegy érvényesítésére kifejezetten figyeljenek a súlyos bírságok elkerülése érdekében.
Mint írják, a villamos- és metrómegállók többségében automata is van, ha valaki nyomtatott jegy vásárlása mellett dönt, ezeket a felszállás után kell érvényesíteni, vagy a metrók esetén azelőtt, hogy lemennének a peronra.
Külön figyelmet érdemelnek a buszok is, amelyek némelyikére bárhol felszállhat az ember, míg más járatokra csak az első ajtón, a jegyet a sofőrnek bemutatva lehet feljutni.
Figyeld a többi utast
– írják jótanácsként.
Ennyi borravalót adjon
A szervizdíjat egyes éttermek automatikusan felszámolják, ám ahol nem, ott 10 százalék körüli borravaló hagyását javasolják a turistáknak, hozzátéve, hogy az is elég, ha a felszolgálóval a felkerekített összeget közlik, amiből a visszajárót kérik. Azt is megjegyzik, hogyha a fizetésnél az ember egy bankjegyet nyújt, és azt mondja, „köszönöm”, azt általában úgy értelmezik, hogy a visszajárót megtarthatják.
Így koccintson!
Bár az elmúlt időszakban sokat változott az íratlan szabályt övező szigor, a listán azért feltüntetik, hogy Magyarországon nem illik sörrel koccintani, amelynek történelmi okai vannak:
Haynau és az osztrák tisztek az aradi vértanúk kivégzését követően sörrel koccintottak.
Bár a fogadalom hivatalosan 150 évig szólt, magyarok társaságában ma is előkerülhet a téma. Azt javasolják, érdemes követni a társaság többi tagjának viselkedését erre vonatkozóan.
Más italokkal, így a borral és a pálinkával ugyanakkor fontos a koccintás a magyarok számára, mi több, az is faragatlanságnak számít, ha nem néznek a másik szemébe, vagy nem üdvözlik a társaságot közben.
Ne mosolyogjon!
Talán a legfájóbb pont, hogy a listára feketén-fehéren felkerült: a magyarok nem túl mosolygós emberek, főleg idegenekre nézve. Hozzáteszik: ha valaki széles mosollyal jár az utcán, az nagy eséllyel turista, úgyhogy nem érdemes meglepődnie, ha csak a buszos túrák értékesítői állítják meg lelkesen. A köszönés ugyanakkor alapvető illemszabály a kisebb üzletekben, ahol javasolják a „jó napot” köszöntés használatát.
Átverős kocsmák
A lehúzós vendéglátóhelyeket illetően még mindig nincs túl jó hírünk a világban. Visszatérő átverésként említik, hogy gyakran vonzó fiatal nők szólítják meg a férfiakat, hogy italmeghívásokkal generáljanak nagyobb fogyasztást a bár számára. A számla kiadása után pedig rendőrséggel is fenyegetőzhetnek. Bár az ismerkedés nem tilos, az óvatosság ezekben a helyzetekben sem árt a lista készítői szerint – mutat rá a Femina.hu.
Vigyázzon a zsebesekkel!
A listán megemlítik, hogy zsebtolvajok is előfordulnak a nagyobb forgalmú tömegközlekedési eszközökön és látnivalóknál, ezért az értékekre fokozottan érdemes vigyázni, a zsebek helyett jobb biztonságosabb helyet választani a pénztárca vagy a telefon számára.
Az LMBTQ-turisták nem örülhetnek
Magyarország rendkívül rossz hírnévre tett szert a világban, ami az LMBTQ-közösség jogait illeti. Az elmúlt időszakban életbe lépő törvények felerősítették az ellentéteket és az indulatokat a társadalomban. Többek között megemlítik, hogy a pedofília és a homoszexualitás között is párhuzamot vonnak az országban, és megtiltják az LMBTQ-témákat a 18 éven aluliak számára elérhető médiatartalmakban. Jó hír, hogy Budapest liberálisabb városként él a külföldiek szemében, az aktivisták emberi jogokért vívott harca és a Pride növekedési üteme is erre engedi őket következtetni. A fővárosban több helyen szívesen látják az LMBTQ-látogatókat.
Ha gond van, válassza a magánegészségügyet
Biztosítás kötése mindenféle utazás előtt javasolt, ám a magyarországi közegészségügyet illetően nem túl bizakodóak a külföldiek. Azt írják, gyakran nincs elegendő személyzet, és nem könnyű angolul beszélő ápolókat, orvosokat találni. Inkább a magánklinikákat javasolják, ha nem életbevágó kérdésről van szó. Gyógyszertárak viszont a városközpontban bőven találhatók, nonstop nyitvatartók is, ez mellettünk szól a listán.
(Borítókép: A budapesti Hősök terén turistáskodó külföldiek. Illusztráció: Getty Images)