1. Egerszalóki mésztufahegy
Ritka, páratlan szépségű geológiai képződmény az egerszalóki sóhegy, melyhez hasonlót csak Törökországban, Pamukkáléban és az USA-ban, a Yellowstone Nemzeti Parkban láthatunk. Az ásványi anyagokban gazdag hőforrás csodálatos természeti képződményt, egy 120 négyzetméteres mészkőlerakódást épített ki. A több száz méter mélyről feltörő, 67-68 Celsius-fokos termálvíz, ahogy a domboldalon lefolyik, és fokozatosan hűlni kezd, már nem tud annyi oldott ásványi anyagot megtartani, így a felesleg kicsapódik, létrehozva ezzel a fehér, teraszos mésztufa dombokat.
2. Jósvafő
Magyarország bővelkedik magával ragadó falvakban, de még ezek közül is kiemelkedik Jósvafő, mely az Aggteleki Nemzeti Park varázslatos vidékén fekszik. Fedezze fel a helyi tájházat, a malmot és a smaragdszínben játszó Tengerszemet vagy csodálja meg a páratlan Hucul ménest.
3. Fülöpházi homokbuckák
Talán kevesen gondolnák, de nem kell a Szaharáig mennünk, ha homokdűnékre vágyunk. A csöppnyi Magyarországon is találunk valódi, természetes homokbuckákat: a Kiskunsági nemzeti park területén látható homokterület az Ős-Duna hordalékkúpjainak maradványa. A folyóvízi feltöltődés után a Duna elhagyta a területét, de szél által mozgatott homok ott maradt.
+1 Zalaszántói buddhista sztúpa
A Balaton nyugati csücske rengeteg látványos kirándulóhellyel csalogat, ám a Keszthely és Sümeg között fekvő Zalaszántó talán kevésbé ismert. A falu fölötti erdőből egy kissé tájidegen, fura építmény tornyosodik. A 30 méter magas buddhista sztúpa 1992-es elkészültekor a legnagyobb ilyen jellegű építmény volt Európában. Az arany csúcsdíszes épületet maga a 14. Dalai Láma szentelte fel.
A zalaszántói Béke sztúpa egyébként buddhista szövegeket, relikviákat és egy több mint 20 méter magas életfát rejt.
(Borítókép: Egy tó az erdő közepén. Illusztráció: Pt Stock/Getty)