Hogy mi állhat mögötte? Tűzijáték? Űrlények? Vagy talán csak a természet csodája? Merüljünk el egy kicsit a tudomány világában, és fedezzük fel együtt!
A naplemente őrületes színekben tündöklő jelenségét az úgynevezett Rayleigh-szórásnak köszönhetjük. Ne ijedjenek meg a bonyolult kifejezésektől! Egyszerűen szólva, amikor a napfény keresztülhalad a légkörünkön, a levegőben lévő kis részecskékkel ütközve szóródik. Az égbolt színe ezért változik kék, rózsaszín, narancssárga és vörös árnyalatokban.
Stunning sunset
— Massimo (@Rainmaker1973) August 16, 2023
This happens because of a phenomenon called Rayleigh scattering: cirrus clouds scatter the longer, red wavelengths of light and give the sky an orange or reddish hue
[📹 jiangzhibin24 姜志斌]pic.twitter.com/w1SZxK2zGA
Nappal, amikor a Nap magasan az égen áll, a kék hullámhosszak szóródnak szét leginkább, így az eget kéknek látjuk. Azonban napfelkeltékor és napnyugtakor a Nap fényének további utat kell megtennie a légkörben, mielőtt elér minket, így több részecske ütközik a fény útjába. Ennek eredményeként az ég vörös, narancssárga és rózsaszín árnyalataiban pompázik.
De miért volt ennyire intenzív most a vörös? Nos, a levegőben található több részecske – mint például a szmog vagy egy közeli erdőtűz részecskéi – felerősítheti ezt a szóródást, még látványosabbá téve a naplementét.
Érdekességként: ez a jelenség nem csak a Földön fordul elő! A Marsot például a „vörös bolygónak” nevezik, mivel a felszínén lévő vas-oxid miatt a bolygó külseje vöröses. Ugyanez a Rayleigh-szórás hatása itt is érvényesül, csak éppen más kémiai elemek és részecskék miatt.
Szóval, ha legközelebb valami elképesztően szép naplementét lát, ne pánikoljon és ne gondolja, hogy a világvége közeledik! Inkább fogjon egy széket, üljön le, és élvezze a természet e csodálatos ajándékát!
(Borítókép: egy műhold ábrázolása a Mars előtt. Illusztráció: Getty Images)