A squash, amelyet magyarul fallabdának is szoktak hívni az egyik legjobb és legegészségesebb sportággá nőtte ki magát. Hazánkban is egyre elterjedtebb a sportág, amelyet szabadidőnkben is rengeteg helyen űzhetünk.
A játék
A játék lényege nem túl bonyolult: a szemben levő falnak kell nekiütni a labdát a kezünkben tartott ütővel, ha lehet, akkor úgy, hogy a visszapattanóval ne tudja ugyanezt szabályosan megtenni az ellenfél. A játékosoknak felváltva kell a labdát a főfal szabályos területére ütniük, ami már magában nem olyan egyszerű feladat, mert bár a távolság nem nagy, a labda, az az „átkozott kis bogyó” igen makacs teremtés és nem pattog túlságosan.
A squashpálya 9,7x6,4 méteres, egy mérkőzés terhelését pedig pont úgy kell elképzelni, mint egy ekkora panellakás kifestését.
Rendkívül egészséges is
Harminc perc fallabdázásnál nincs jobb kardióedzés, a szív- és érrendszerre gyakorolt hatása is lenyűgöző: a folyamatos le-fel, oldalra futás, a kitörések, kitámasztások, ütések, a hatalmas tempó mind-mind jó hatással van a szívre, az izomerőt és az izom elasztikusságát növeli, és mindez folyamatos koncentráció mellett történik.
Összességében a fallabdának az alábbi egészségügyi előnyei vannak:
- Kalóriát éget.
- Javítja a keringést, növeli a szív, a tüdő és az izmok állóképességét.
- Növeli az izmok rugalmasságát.
- Szemmel láthatóan izmosabbak lesznek a karjai és a lábai.
- Javítja a kéz-szem koordinációt.
- Fokozza a szív- és érrendszeri működését, így aztán több oxigént tud a szíved az izmokba pumpálni.
- A folyamatos koncentráció mentálisan erősebbé tesz.
A Forbes 2003-ban a világ legegészségesebb sportjának választotta, hiszen egyszerre dolgoztatja meg a lábakat, és a felsőtestet.
(Borítókép: Squash. Illusztráció: Eddie Keogh/Getty)