Stairway To Heaven – Led Zeppelin
Minden idők egyik legemblematikusabb rockhimnuszát, a 1971-ben megjelent Stairway To Heaven-t számtalan elemzés tárgyává tették már. Azonban kevesen ismerik a dal mögötti történetet: Robert Plant elmondása szerint a dalszöveg első része egy anyagiakban gazdag, ám lelkileg kiüresedett nő életútját mutatja be, aki ráébred, hogy minden vagyon ellenére élete üres és értelmetlen. Plant szerint a dal többi része is számos értelmezési lehetőséget rejt, ami hozzájárul a szám legendás státuszához.
Sweet Emotion – Aerosmith
A Sweet Emotion című dal, melyet Steven Tyler írt és 1975-ben került kiadásra, az Aerosmith egyik legemlékezetesebb szerzeménye. A dal abban az időszakban született, amikor a zenekar, különösen Tyler és Joe Perry gitáros, kapcsolatuk mélypontján voltak. Tyler maga is elismerte, hogy a dalszöveg egyes részei Perry és barátnője, Elisa közötti feszültséget tükrözik, így a Sweet Emotion nem csak egy dal, hanem a zenekar történetének egy darabja is egyben.
Sick, Sick, Sick - Queens of the Stone Age
A Sick, Sick, Sick című dal, amely a Queens of the Stone Age 2007-es Era Vulgaris albumán szerepel, számos hallgatót és kritikust foglalkoztatott rejtélyes szövegével. Egyes értelmezések szerint a dalban elhangzó „ne állj ellen” mondat valójában a „666” számra, vagyis a sátáni szimbolizmusra utalhat.
Stimulate – Eminem
Eminem Stimulate című száma egy érdekes titkot rejt: a dalban egy fordított üzenet található, amit visszafelé lejátszva a következőket hallhatjuk:
Nem azért vagyok itt, hogy megmentselek, hanem az utazás miatt, szóval hadd szórakoztassalak, és minden rendben lesz.
A dal az 8 mérföld című filmben vált ismertté.
Fire On High - Electric Light Orchestra
Az Electric Light Orchestra (ELO) Fire On High című dalával egy különleges zenei titkot osztott meg a hallgatókkal. A szám egy visszafelé lejátszható üzenetet tartalmaz, ami így szól:
A zene visszafordítható, de az idő nem! Fordulj vissza, fordulj vissza, fordulj vissza.
Ez a rejtélyes mondat még izgalmasabbá teszi a már amúgy is lenyűgöző kompozíciót. A dal az ELO 1975-ös Face the Music albumán került először a közönség elé, és azóta is sokak kedvence.
Free As A Bird - The Beatles
A Beatles Free As A Bird című dala különleges helyet foglal el a zenetörténetben. Az eredeti demót maga John Lennon rögzítette még 1977-ben, de a kislemez hivatalosan csak 1995-ben látott napvilágot, 15 évvel Lennon halála után. A dalban található „újra szép lett” szövegrész egy finom utalás George Formbyra, a híres ukulelén játszó zenészre. Ezt a kedves gesztust George Harrison, a Beatles egyik alapító tagja, szánta tiszteletként Formby iránt.
Empty Spaces - Pink Floyd
A Pink Floyd Empty Spaces című dalában egy meglepő titok bújik meg, amely csak a legfigyelmesebb hallgatók számára fedezhető fel. Amikor a dal egy bizonyos pontján Roger Waters rejtélyes hangja hallatszik:
Gratulálunk, most fedezte fel a titkos üzenetet.
A különleges üzenetet egy váratlan telefonhívás szakítja félbe, ami még izgalmasabbá és titokzatosabbá teszi a hallgatói élményt. Ez a különleges húzás a Pink Floyd 1979-ben megjelent, legendás The Wall albumának egyik dalában rejtőzik, és tovább erősíti a banda innovatív és művészileg merész hírnevét.
Darling Nikki – Prince
Prince ikonikus Darling Nikki című számával egy zenei titkot rejtett el a Purple Rain filmzene hallgatói számára. A dal végén egy furcsa, érthetetlennek tűnő kórus hallható, ami azonban nem más, mint a backmasking technika zseniális alkalmazása. Amikor ezt a részt visszafelé játsszák le, egy meglepő üzenet bontakozik ki:
Hello! Hogy vagy? Jól vagyok, mert tudom, hogy az Úr hamarosan visszajön.
A Darling Nikki 1984-ben jelent meg, és azóta is az egyik legemlékezetesebb és legvitatottabb dal Prince hatalmas repertoárjában.
(Borítókép: Prince. Fotó: Getty Images)