A világ 195 országában beszélt hétezer nyelv közül néhány igazi kihívást jelentő helységnévvel büszkélkedhet. Ezek a nevek nemcsak a nyelvi sokszínűséget és a kulturális gazdagságot képviselik, hanem a helyi közösségek büszkeségének is számítanak. Cikkünkben a világ leghosszabb nevű településeit vesszük sorra.
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu – Új-Zéland
Ez a hegycsúcs, amely 85 betűs névvel büszkélkedhet, Új-Zéland nyugati partján helyezkedik el és a világ leghosszabb nevű helyszínének számít. A név egy maori legendából ered, amelynek főhőse Tamatea, egy híres, nagy térdű harcos volt, aki az utazásai során orrfuvolán játszott a szerelmének. Ez a hegy különösen népszerű a turisták körében, nagyrészt a nevének egyedisége miatt.
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – Wales
Ez az 58 betűs walesi falunév a világ leghosszabb településneveként ismert. A falu teljes neve egy hosszú és leíró jelentést hordoz: „Szent Mária temploma a fehér mogyorók medencéjénél, a heves örvény és a vörös barlang melletti Szent Tysilio templom közelében.”
A 19. században úgy döntöttek, hogy meghosszabbítják a falu nevét, ezzel is növelve a turisták érdeklődését. A helyiek számára ez a bonyolult és hosszú név mindennapos, míg a külföldieket a megjegyzésében egy vicces kis dal segítheti, amelyet kifejezetten erre a falunévre írtak.
Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg – Egyesült Államok
A Massachusetts államban található tó 45 betűs nevével a világ harmadik leghosszabb helységneveként ismert.
Ez a név a Nipmuc őslakosok nyelvén kifejezetten egy „határterületen lévő halászati helyet” jelöl. Az eredeti név a Loup nyelvből ered és valószínűleg azt jelenti: „A határoknál lévő halászó hely – egy neutrális találkozási pont.”
Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein – Dél-afrikai Köztársaság
Ez a 44 betűs névvel rendelkező farm Dél-Afrika leghosszabb településnevével büszkélkedhet. A név gyökerei a helyi vadászati történetekben keresendők, amelyek a térség múltjának szerves részét alkotják. A farm neve egy régi eseményre utal, amely szerint „ez az a hely, ahol egyetlen lövéssel két bivalyt öltek meg”.
Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä – Finnország
Lappföldön helyezkedik el egy 35 betűből álló település, amelynek neve rejtélyes eredetű. Ebben a névben csak néhány elem azonosítható, mint például a „jänkä”, amely szó mocsarat, a „lauta” deszkát, és a „puoli” felet jelent. A név eredete ismeretlen, ám annak rejtélyessége és hosszúsága miatt a település rengeteg turistát és nyelvészeti kutatót vonz.
Nemesboldogasszonyfa és Jászfelsőszentgyörgy – Magyarország
Magyarországon is találhatunk hosszú nevű településeket, mint például a 20 betűs Nemesboldogasszonyfa és a 19 betűs Jászfelsőszentgyörgy. Ezek a nevek hosszukban kiemelkednek a magyar települések közül.
Nemesboldogasszonyfa a festői Balaton-felvidéki Nemzeti Park szomszédságában fekszik, míg Jászfelsőszentgyörgy a Jászság régiójának egyik meghatározó települése. Habár ezek a helységnév-hosszúságok nem érik el a nemzetközi rekordokat, mégis fontosak a magyar kulturális és nyelvi örökség szempontjából.
(DRIVE)
(Borítókép: A riporternő, aki bakizik egy adásban. Fotó: YouTube)