Öt égitest ritka együttállását lehet majd látni július 30-án hajnali fél négykor a keleti égbolton. A Fiastyúk csillaghalmaz, a holdsarló, a Mars, a Jupiter és a Bika csillagkép vörös csillaga, az Aldebaran egymáshoz való közel kerülése szabad szemmel is látható lesz.
A fogyó holdsarló 30 fokos magasságban látszik majd a keleti látóhatár felett, sÅ‘t megvilágÃtatlan oldalának szürke fénye is megfigyelhetÅ‘ lesz. Egy kis távcsÅ‘vel az éppen nyugvó, teraszos falú Copernicus-krátert vagy a déli féltekén lenyugvó, még nagyobb Longomontanus-krátert is meg lehet majd pillantani – hÃvja fel a figyelmet közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló. A Holdtól jobbra fölfelé két fokkal a Fiastyúk csillaghalmaza lesz látható. A halvány kékesfehér csillagok alkotta csillaghalmaz ködös foltként tűnik majd fel a holdsarló mellett, egy kézitávcsÅ‘vel azonban kéttucat csillaga is megfigyelhetÅ‘ lesz.
A holdsarló alatt öt fokkal a Mars bolygó jár majd, amely egy jellegzetes vöröses csillagnak tűnik, hiszen bolygóként állandó fénnyel világÃt, nem pislákol. Ahhoz, hogy a bolygó 89 százalékos fázisát vagy a Mare Sirenum sötét tengerét látni lehessen, legalább kétszázszoros nagyÃtású távcsövet kell használni. A Mars alatt hat fokkal egy ugyanolyan fényes, narancssárga csillag látszik majd, az Aldebaran. A Bika szemét kirajzoló csillag egy vörös óriás, amelynek átmérÅ‘je negyvenötször nagyobb, mint a Napé, ezért lehet szabad szemmel is narancsszÃnűnek látni. Ez egy csillag, ezért pislákol az egyenletes fényű Marshoz képest, és akár a szivárvány szÃneiben is játszhat majd.
Az együttállás ötödik égiteste a legfényesebb, csillagszerű Jupiter lesz. Az Aldebaran csillagtól öt fokkal balra látszik majd összetéveszthetetlenül fényes, egyenletes fényű fehér csillagként. Egy kézitávcsÅ‘vel a körülötte keringÅ‘ négy Galilei-hold is látható lesz, állványos csillagászati távcsÅ‘vel pedig a 35 Ãvmásodperces bolygókorong egyenlÃtÅ‘i felhÅ‘sávjai is könnyen észrevehetÅ‘k.
(BorÃtókép: Bolygók együttállása. Illusztráció: Getty Images)