Amikor építőanyagra gondolunk, legtöbbünknek a kerámiatégla jut eszünkbe először. Ez nem véletlen: az egyik legősibb és legelterjedtebb építőanyag, amely ma is népszerű. Tartóssága és esztétikai értéke mellett környezetbarát megoldás is, mint sok más építőanyag. Az évszázadok során bebizonyította megbízhatóságát és napjainkban is fontos szerepet játszik az építészeti megoldások között.
1. Generációkon átívelő megoldás
Az égetett kerámia építőanyagok élettartama legalább 150 év, így több generációnak is biztonságos otthon építhető belőlük. Ez az élettartam a kerámia különleges tulajdonságainak köszönhető: az égetési folyamat során a tégla fő alapanyagát adó agyag rendkívül szilárddá és ellenállóvá válik a környezeti hatásokkal szemben. Ennek eredményeként az épületek szerkezete hosszú távon megőrzi stabilitását, minimális karbantartási igény mellett.
2. Egyenesen a természetből
A tégla az egyik legősibb és legtermészetesebb építőanyag, amelyet az emberiség már évezredek óta használ. Fő alkotóelemei az agyag, a fűrészpor és a víz. Olyan természetes alapanyagok, melyek mesterséges adalékok nélkül kerülnek feldolgozásra. Így a téglából készült épületek valóban a természet erejét hordozzák magukban.
3. Jövőbe mutató, felelős döntés
A tégla kiválasztása az építkezés során nem csupán tartóssága miatt jó döntés, hanem jelentős környezeti előnyei miatt is. A természetes alapanyagoknak köszönhetően a tégla gyártása sokkal környezetkímélőbb, mint bizonyos falazóanyagoké. Alacsonyabb a szén-dioxid-terhelése, így kisebb ökológiai lábnyommal rendelkezik, emellett újrahasznosítható is.
4. Télen meleg, nyáron hűvös
Egyes kerámiatéglák kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek az elkészült épület fenntartási költségeit is alacsonyabb szinten tartják. Ellentétben más, cementalapú építőanyagokkal az építést követő években sem lesz magasabb a fűtési költség, hiszen a gyártási folyamat végére a kerámia falazóelemek nem tartalmaznak nedvességet.
Azonban a tégla nemcsak télen, hanem a forró nyári hónapokban is hatékonyan szabályozza az épület hőmérsékletét.
Magas termikus tömeggel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy képes nagy mennyiségű hőt elnyelni.
5. Mondjon búcsút a penésznek!
A piacon számos olyan falazóelem található, melyek a kerámiától eltérő gyártási technológiának köszönhetően magas beépítéskori víztartalommal rendelkeznek: ez lassítja a szerkezet kiszáradását és penészesedést okozhat. Ezzel szemben a kerámia nyitott pórusokkal rendelkezik, melyek átengedik a párát, így megakadályozva a penészesedést.
5+1 Befektésnek sem utolsó
A téglaépítésű lakások és házak jelentősen magasabb áron kelnek el más falazatú ingatlanokhoz képest. A legnagyobb ingatlanhirdetési portál, az ingatlan.com 2024 júniusi adatai szerint az eladó társasházi lakások esetében 37 százalékkal érnek többet a téglaépítésűek az egyéb falazatúaknál. Az eladó házaknál pedig 39 százalékkal magasabb árat jelent, ha téglából épült az ingatlan.
A tégla tehát ebből a szempontból egy hosszú távú befektetés is.
(Borítókép: Tégla. Illusztráció: Regine Mahaux/Getty)