Összességében a magyar fővárosban tavaly átlagosan 21 perc és 10 másodperc alatt lehetett 10 kilométert megtenni, ezzel Budapest a világ 58. „legdugósabb” városa volt.

Kedd reggel és csütörtök délután vannak a legnagyobb dugók a fővárosban egy navigációs cég adatai szerint.

Nagy különbségek vannak az átlagos menetidőben Budapesten attól függően, hogy mikor indul útnak az ember – látható a Pénzcentrum beszámolójából, amely a TomTom navigációs cég adataiból készült. 10 kilométer megtétele átlagosan 21 percbe és 10 másodpercbe telt 2023-ban a magyar főváros belső kerületeiben. Ez soknak tűnhet, ám ennek ellenére némi javulás figyelhető meg az előző évhez képest: 2024-ben ugyanis ugyanez a táv fél perccel kevesebb időbe telt. 

Ez alapján, ha valaki naponta 20 kilométert autózott Budapest belvárosában, akkor az év során összesen 405 órát tölthetett a forgalomban, átlagosan 171 órát ült a dugóban, azaz 7 napot és 3 órát. Ugyanakkor mindez több mint 14 órával kevesebb, mint a 2022-es adat. 

A navigációs adatokból az derült ki, hogy 2023-ban a fővárosban reggel 7 és 9 között tart a csúcsforgalom, délután pedig 3-kor már erősödik a dugó, és egészen 6 óráig nagy a forgalom az utakon. Kivéve pénteken, amikor már délután 1 óra körül elkezd emelkedni az utazási idő.

Azt is megnézték, hogy mely időszakban ajánlott leginkább elkerülni Budapestet:

a legnagyobb dugó 2023 nagy átlagát nézve csütörtökön délután 4 és 5 között volt, ekkoriban 20 kilométer megtétele átlagosan több mint 57 perc volt a belvárosban.

A tavalyi évben a legzsúfoltabb nap december 6-a volt – ekkor 52 perc alatt lehetett 20 kilométert autózni a belvárosban. Magyarország az elemzett adatok alapján az 58. „legdugósabb” városa volt a világnak, míg Európában a 28. Európában London volt 2023-ban a legforgalmasabb (1 óra 14 perc, 40 másodperc 20 kilométerhez), utána Dublin (59 perc), majd Milánó, Bukarest, Brüsszel, Róma és Párizs következik a listán.

(Borítókép: Erős forgalom a budai rakparton. Illusztráció: Zsolt Hlinka/Getty)